Topuklu ayakkabı giymeyi bıraktığında vücüdunda yaşanan değişimler 27 October, 1:57'de eklendi

Günlük hayatta kadınların vazgeçilmezlerinden biri olan topuklu ayakkabıların bilinmeyen yönleri..

1.
Bacakların uzuyor
Her ne kadar topuklular boyunu uzun gösterseler de, 2012’de The Journal of Applied Physiology’de yayımlanan bir çalışmaya göre topuklular nedeniyle attığın kısa adımlar, aynı zamanda baldır kaslarının da kısalmasına neden oluyor. Esneme hareketleri, köpük silindir kullanımı ve destekli tabanlı ayakkabılar kullanarak baldır kaslarını eski formuna kavuşturman mümkün.
2.
Sırt ve bel ağrılarına son
Kalçaların elbette topuklu giydiğinde harika görünüyor. Fakat bu estetik avantaj, omurganın belirli bölgelerine aşırı yük binmesini ve kaslarının bu yükü telafi edebilmek için daha çok çaba harcamasına neden oluyor. Kullanım bırakıldığında ise, omurgan kendiliğinden düzgün konuma geliyor, sırtındaki ve belindeki stres azalıyor.
3.
Topukların acıyabilir 
Topuklu ayakkabı kullanımı baldırları olduğu gibi Aşil tendonunu da kısaltıyor. Topuklu giymeyi bıraktığında ise ayak tabanın ve bileğin birbirlerine 90 derecelik açıyla konumlanıyor. Bunu sonucunda, topuklarında ağrılar oluşabiliyor. Ancak bu durum kısa süre sonra ortadan kalkıyor.
4.
Koşucu dizi hastalığı ortadan kalkar
Topuklu ayakkabı giydiğin zaman vücudunun yer çekimi merkezinde kayma meydana gelir. Bu da tendonlarında ve diz bağlarında daha fazla baskı oluşturur. Topuklu ayakkabı giymeyi bıraktığında ise bu sorunlar ortadan kalkar.
5.
Daha iyi denge
2015’te Güney Kore’de hava taşımacılığı alanında gerçekleştirilen bir çalışmanın sonuçlarına göre birkaç yıl topuklu ayakkabı kullanımı bile bileklerinin yanındaki kaslar ile ön ve arka kaslar arasındaki güç dengesinin bozulmasına neden oluyor. Düz ayakkabılar tercih etmek ise bu kasların kendi dengelerini toplamalarına; dolayısıyla da dengende iyileşmeye yol açıyor.