Eiffel Kulesi Hakkında 10 İlginç Bilgi 17 June, 13:14'de eklendi

Fransa denilince akla ilk gelen şeydir belki de Eiffel Kulesi. Bu yapının Paris'te olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Fakat bu bilgi sizi de tek başına tatmin etmiyorsa, Eiffel Kulesi hakkında derlediğimiz 10 ilginç bilgi sizlerle.

1. Bahtsız mucit
Franz Reichelt adlı mucit, resimde gördüğünüz paraşütümsü icadını deneme kararı alıp Eiffel Kulesi'nden atladıktan sonra hayata gözlerini yummuştur. 
2. Sonsuza uzanan basamaklar
Eiffel Kulesi'nin tepesine yürüyerek çıkmak isterseniz tam 1665 basamak tırmanmanız gerekmektedir. 
3. Planlanlardaki değişiklik
Eiffel Kulesi'nin ilk olarak Paris'e değil, Barcelona'ya dikilmesi planlanıyordu. İspanya'nın bu projeyi reddetmesi üzerine teklif Fransa'ya sunuldu.
4. Hitler'in basamaklarla imtihanı
2. Dünya Savaşı sırasında Hitler Paris'i ziyaret etmeden önce Fransızlar, eğer Hitler kulenin tepesine çıkmak isterse tüm basamakları tek tek tırmanmak zorunda kalsın diye asansörü kullanılamaz hale getirmiştir.
5. Radyo anteni
Kulenin 1909 yılında yıkılması planlanıyordu. Fakat radyo vericisi olarak kullanılabilineceği düşüncesiyle bu karardan vazgeçildi. 
6. Paris Fuarı
Eiffel Kulesi 1889 yılında Paris Fuarı için geçici olarak inşa edilmişti.
7. Turist mıknatısı
Eiffel Kulesi 2011 yılında 6.98 milyon turist çekerek, dünyada en çok ziyaret edilen abide ünvanını almıştır. 
8. Boyu
Tepesindeki vericiler hariç, Eiffel Kulesi ortalama 300 metrelik bir yüksekliğe sahiptir. Ortalama diyoruz çünkü, Eiffel Kulesi'nin boyu yıl içerisinde sıcaklık değişimlerine bağlı olarak 15 cm uzayıp kısalmaktadır. 
9. İlginç aşk
Erika La Tour ''Eiffel'' adlı kadın 2007 yılında oldukça sıradışı ve bir o kadar da saçma bir karara imza atarak Eiffel Kulesi'yle evlenmiştir. Resimdeyse aile saadetlerini görmektesiniz.
10. İnanılmaz dolandırıcı
Resimde gördüğünüz Victor Lustig isimli bu adam, 1925 yılında inanılmaz bir şekilde Eiffel Kulesi'ni bir hurda şirketine satmayı başarmıştır. Üstelik açtığı ihale sayesinde bazı şirketlerden rüşvet koparmayı da ihmal etmemiştir.