Kedinizi Mutlu Edecek 10 Önemli Nokta 21 October, 3:19'de eklendi

Kedileri mutlu etmek aslında çok kolaydır. Evet, kimisi huysuz kimisi mızmızdır belki ama aslında her biri gerçekten sevgi doludur. Sadece bunu belli etmenin yolları farklıdır. İşte kedileri mutlu etmenin ortak yolları..

1.
Kedinizi karakter sahibi olduğunu kabul etmekle işe başlayın.
Kediler, insanlar gibi farklı karakterlere sahiplerdir. Her kedi saatlerce okşanmaktan, kucağa alınıp sevilmekten hoşlanmayabilir. Kediler iç güdülerini insanlar gibi değiştirmezler. Kediniz yalnız kalmayı ve sizden kaçmayı tercih ediyorsa buna saygı duymanız gerekir
2.
Kedinizi cezalandırmayın
Kediniz sizin istemediğiniz davranışlar gösterebilir. Kedinizin neden ısrarla bu davranışları yapmak istediğini tespit etmeye çalışın. Cezalandırmaki bazen kendisini daha güvensiz hissetmesine ve korkmasına neden olacağı için amacına ulaşmayacaktır.
3.
Mama ve su kabını uygun bir yere koyun, kum kabının hijyenik olmasına dikkat edin
Kimse tuvaletinin yanında yemeğini yemek istemez, dolayısıyla mam ve su kabını kedinin tuvalet kabına yakın yerlere koymayınız. Su kabını mama kabının hemen yanına koymanoz kedinizin daha az su içmesine neden olacaktır. Su kaplarını evin belli yerlerine koyunca suyu daha çok içtiğini fark edeceksiniz. Ayrıca kediler akan suya bayılırlari kedinizin musluktan su içmesine izin verin.
4.
Tırmalama tahtaları bulundurun
Kediler yüksek ve/ veya yatay tırmalama tahtalarına bayılırlar. Bu materyalleri koyacağınız yerin onların rutin yürüme yollarında ya da uyuma alanlarına yakın bir yerde olmasına özen gösterin.
5.
Klasik müzik ve aroma terapi
Yapılan araştırmalar kedilerin klasik müzikten çok hoşlandıklarını belirlemişler. Uzun çalışma saatleri olan bir yaşantınız varsa siz evde yokken kedinize Beethoven, Brahms, Mozart'dan bir müzik dinletisi yapabilirsiniz. Ayrıca kediler lavanta kokusuna bayılırlar. Lavanta yağı emdirilmiş bir bez parçasını kedinizin sık bulunduğu odaya koyarak onu mutlu edebilirsiniz.
6.
Kediniz avlanma iç güdüsüne izin verin
Kediler yırtıcı hayvanlardır. Avlanmak ve oyun oynamak onların doğal avlanma iç güdülerinin harekete geçmesine neden olur. Buna izin vermediğinizde hem davranış problemlerine hem de obeziteye davetiye çıkarmış olursunuz.
7.
Kedinizi aniden uyandırmayın
Kediler için uyku oldukça önem taşır. Özellikle yavru kediler gelişimlerinin büyük bir kısmını uyuyarak tamamlarlar. Bu yüzden kedinize her zaman, rahat uyuyabileceği, sakin bir ortam yaratmaya çalışın. Çadır şeklinde üstü kapalı alternatifler ya da kedi sepetlerini evin sessiz bölgelerine koyarak onların daha sakin olmalarını sağlayabilirsiniz.
8.
Onunla kaliteli vakit geçirin
Kedinize ayırdığınız zamanın onun için en uygun zaman diliminde olmasına özen gösterin. Kediler rutin uygulamalrı çok severler. Kedinizle geçirdiğiniz saatleri hep aynı zaman diliminde yapmanız ona güven vereceği gibi onu mutlu da edecektir.
9.
Kedi çimleri vazgeçilmez!
Kediler doğaları gereği çim yerler. Bu çimler kedilerin sindirim sistemini rahatlatır., tür yumaklarının atılmasına yardımcı olur. Ayrıca tadını çok sevdikleri için onları mutlu eder. Kediler için özel kedi çimleri vardır. Kedi çimi harici diğer bitkileri çok fazla yemesine izin vermeyin. Birçok bitki kediler için zararlıdır.
10.
Kediler ve pencereler
Kediler özgürlüklerine çok düşün hayvanlardır. Eğer dışarı çıkmayan bir ev kediniz varsa dışarı bakan bir pencerenin kenarında ona uygun bi alan hazırlayın. İnanın dışarı çıkmasa da dışarıyı seyretmesi onu mutlu edecektir.