Geri Dön
EkonomiSüper Bono nedir? Süper Bono ne işe yarar? Süper Bono çıkacak mı?

Süper Bono nedir? Süper Bono ne işe yarar? Süper Bono çıkacak mı?

Yatırımcı ve piyasalarda Süper Bono beklentisi sürüyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati enflasyona endeksli enstrümanlar üzerinde çalıştıklarını, bunun enflasyona endeksli tahvil olabileceğini söylemesi Süper Bono beklentisini arttırsa da, Süper Bono ile ilgili net bilgi paylaşmamıştı. Yatırımcı, sıklıkla süper bono ile ilgili araştırmalarını sürdürüyor. Peki, Süper Bono nedir? Süper Bono ne işe yarar? Süper Bono çıkacak mı? Süper Bono çıkarsa ne olur? İşte detaylar…

Süper Bono nedir? Süper Bono ne işe yarar? Süper Bono çıkacak mı?

Yatırımcının gözü kulağı hükümetin yeni ekonomi modeli ile ilgili çalışmalarda. Son dönemde özellikle Süper bono veya süper tahvil beklentisi yatırımcının gündeminde yer alıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati daha önce yaptığı açıklamalarda enflasyona endeksli enstrümanlar üzerinde çalıştıklarını, bunun enflasyona endeksli tahvil olabileceğini söylemesi beklentileri arttırdı. Son günlerde yatırımcının gündeminde yer alan Süper Bono’nun çıkıp çıkmayacağı da merak ediliyor. Peki, Süper Bono nedir? Süper Bono ne işe yarar? Süper Bono çıkacak mı? Süper Bono çıkarsa ne olur? İşte detaylar…

 SÜPER BONO NEDİR?

Bono ya da emre muharrer senet, üzerinde yazılı belli bir tutarda paranın, senet lehdarına ya da onun emrine kayıtsız şartsız ödeneceğine dair taahhüdü içeren bir kambiyo senedi. Üzerinde bono veya emre muharrer senet ibarelerini taşımayan ve açıkça emre yazılı olarak düzenlenen senetler "Emre yazılı ödeme vaadi" sayılır.

SÜPER BONO NE ZAMAN ÇIKMIŞTI?

Habertürk Yazarı Abdurrahman Yıldırım, “Süper bonoda madalyonun gerçek yüzü” başlıklı yazıda Süper Bono ile ilgili merak edilenleri anlattı:

“Süper dediğimiz bono Mayıs 1994 tarihinde çıkartılmıştı. Bitişikte 29 Mayıs tarihli Hazine’nin ilanını gösteren gazete kupürü bulunuyor. 3 ay vadeli, yüzde 200 faizli Hazine bonusu satışında vade sonunda yüzde 50 net faiz cebe girdi. Yüzde 200 yıllık basit faizin bileşiği yüzde 406.25 olduğu ilanda belirtiliyor.

Süper Bono nedir Süper Bono ne işe yarar Süper Bono çıkacak mı

Süper bononun satışa çıkarıldığı Mayıs 1994’te tüketici enflasyonu yüzde 117.81 idi. İtfanın yapıldığı Ağustos 1994’teki enflasyon yüzde 108.05’ti. Vade üç ay ve gerçekleşen enflasyonun neredeyse iki katında net faiz verildi. O bonoyu alanlar 3 ayda servetlerini reel anlamda bir kat artırdı.

Gerekli miydi? Bence değildi. Mayıs sonunda çıkarılan süper bononun 94 krizinde oynadığı kritik bir rol yok. Çünkü Nisan itibariyle yangın söndürülmüştü. Sadece kriz döneminde aksayan Hazine’nin borçlanma kapısını yeniden ve erken açması bakımından bir fonksiyonu oldu. Bir ay daha sabredilebilseydi kolaylıkla sağlanabilecek bir durum öne çekildi.

BUGÜNÜN FARKI NEREDE?

1994’ten bugüne çok şey değişti. En başta o dönemdeki yüksek faizler yok. Hem Türkiye’de hem dünyada.”

SÜPER BONO ÇIKACAK MI?

Bir süre önce Bakan Nebati’ye kamuoyunda tartışılan süper bono, KDV düzenlemesi, kamu bankalarının sermayelerinin artırılması gibi konular da sorulmuştu. "Süper bono yok. Öyle bir şey yok. Böyle bir şeyi doğru bulmuyoruz" diyen Nebati, "Bizim sadece ve sadece yapacağımız şey, tedbirler paketinde açıkladığımız alanlarda adımlar atmak." diye eklemişti.