Geri Dön
EkonomiFED toplantısı ne zaman (Aralık 2021)? FED faiz toplantısı saat kaçta, FED faiz kararı açıklanma tarihi…

FED toplantısı ne zaman (Aralık 2021)? FED faiz toplantısı saat kaçta, FED faiz kararı açıklanma tarihi…

Küresel piyasalar ABD Merkez Bankası (FED) faiz kararı bekleniyor. Küresel piyasalar yılın son toplantısında belli olacak FED faiz kararına odaklandı. Analistler, Fed yetkililerinin açıklamalarında enflasyonun beklentileri aşması sonrası varlık alımlarının hızının azaltımında olası değişikliklere ve faiz artışının zamanına ilişkin ipuçlarının aranacağını belirtiyor. Peki, FED toplantısı ne zaman? FED faiz kararı ne olur? FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? İşte detaylar…

FED toplantısı ne zaman (Aralık 2021)? FED faiz toplantısı saat kaçta, FED faiz kararı açıklanma tarihi…

FED’in yılın son toplantısında alacağı faiz kararı bekleniyor. Küresel piyasalar FED’in faiz kararına odaklanırken analistler de toplantıdan Fed yetkililerinin açıklamalarında enflasyonun beklentileri aşması sonrası varlık alımlarının hızının azaltımında olası değişikliklere ve faiz artışının zamanına ilişkin ipuçlarının da yer alacağını belirtiyor. Son toplantının ardından yapılan açıklamada FED beklentiler dahilinde politika faizini değiştirilmemişti. Peki, FED toplantısı ne zaman? FED faiz kararı ne olur?  FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? İşte detaylar…

FED FAİZ TOPLANTISI NE ZAMAN?

FED toplantısının tarihleri yılbaşında duyurulmuştu. Önümüzdeki FED toplantısı 14-15 Aralık 2021 tarihlerinde olacak. Toplantı sonrası alınan karar kamuoyuna duyurulacak.

FED faiz kararının saat 21:00 itibari ile açıklanması bekleniyor.

SON TOPLANTIDA ALINAN KARAR

ABD Merkez Bankası (Fed), beklentiler dahilinde politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bırakırken, aylık 120 milyar dolarlık varlık alım programında 15 milyar dolarlık azalışa gidileceğini duyurdu.

Açıklamada, enflasyonun büyük ölçüde geçici olması beklenen faktörleri yansıtacak şekilde yükseldiği kaydedilerek, "Salgın ve ekonominin yeniden açılmasıyla ilgili arz ve talep dengesizlikleri, bazı sektörlerde önemli fiyat artışlarına katkıda bulundu." değerlendirmesine yer verildi.

Genel olarak finansal koşulların destekleyici olmaya devam ettiği yinelenen açıklamada, ekonominin gidişatının Kovid-19'un seyrine bağlı olmaya devam ettiği aktarıldı.

Açıklamada, "Aşılamada kaydedilen ilerleme ve arz kısıtlamalarının hafiflemesinin, ekonomik faaliyet ve istihdamda devam eden kazanımların yanı sıra enflasyondaki düşüşü desteklemesi bekleniyor. Ekonomik görünüme yönelik riskler devam ediyor." ifadeleri kullanıldı.

Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) uzun vadede maksimum istihdam ve yüzde 2 enflasyon hedefini sağlamayı amaçladığı yinelenen açıklamada, bu hedeflere ulaşılana kadar para politikasının destekleyici duruşunun sürdürülmesinin beklendiği vurgulandı.

Açıklamada, federal fon oranı için hedef aralığın yüzde 0 ile 0,25 arasında tutulmasının kararlaştırıldığı bildirildi.

Bankanın, aylık 120 milyar dolarlık mevcut varlık alım programında 15 milyar dolarlık azalmaya gideceği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Geçen aralık ayından bu yana ekonominin Komitenin hedeflerine yönelik kaydettiği önemli ilerlemenin ışığında, Komite, net varlık alımlarının aylık hızını Hazine tahvili için 10 milyar dolar ve ipoteğe dayalı menkul kıymetler için 5 milyar dolar azaltmaya başlamaya karar verdi. Bu ayın sonundan itibaren Komite, Hazine tahvillerini ayda en az 70 milyar dolar ve ipoteğe dayalı menkul kıymetlerini ayda en az 35 milyar dolar artıracak. Aralık ayından itibaren Komite, Hazine tahvillerini ayda en az 60 milyar dolar ve ipoteğe dayalı menkul kıymetlerini ayda en az 30 milyar dolar artıracak."

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler