Geri Dön
EkonomiEmekli göçü başladı! Fiyatı gören valizini topluyor...

Emekli göçü başladı! Fiyatı gören valizini topluyor...

Emeklilerin göçü başladı. Bazı emeklilerin hem şehirde hem de köyünde evi bulunuyor. Yüksek kiralar, büyük şehirlerdeki hayat pahalılığı derken emekliler şehirdeki evlerini kiraya verip tamamen köyüne dönmeye başladı. Kiralardaki artış Anadolu'ya ve hatta köylere dahi yansımaya başlamış durumda. Evi olmayanlar ise daha uygun maliyetler sebebiyle köyün yolunu tutmaya hazırlanıyor.

Emekli göçü başladı! Fiyatı gören valizini topluyor...

Yüksek kira fiyatları, başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerdeki hayat pahalılığı ve pandemi etkisi demografik bir değişimin fitilini ateşledi. Sabah'tan Metin Can'ın haberine göre hem şehirde hem de köyünde evi olan emekliler, yüksek kiralardan faydalanmak ve yaşam maliyetlerini düşürmek için şehirdeki evini kiraya verip köyüne dönmeye başladı. Evi olmayan emeklilerin önemli bir kısmı da daha uygun maliyetler nedeniyle köyün yolunu tutmaya hazırlanıyor.

EN DÜŞÜK KİRALAR 4000 LİRA

İstanbul'da en düşük kiralar 4.000 lira seviyesine çıkarken, bu rakam bazı ilçelerde 15 bin liralardan başlıyor. Kiralardaki artış Anadolu'ya ve hatta köylere dahi yansımaya başlamış durumda. Ancak buna rağmen birçok orta ve dar gelirli için en cazip seçenek yine de taşrada yaşamak olarak gözüküyor.

"İSTANBUL'DAKİ GENEL MASRAFLARDAN DA KURTULDUK"

İstanbul Avcılar'daki evini 7 bin 500 TL'ye kiraya verdiğini söyleyen emekli işçi F.C., "Eskiden yazın köyde, kışın İstanbul'da yaşardık. Şimdi böyle bir lüksümüz yok. İstanbul'daki evimizi kiraya vererek gelirimizi artırmak istedik. Köydeki evimizde kalıcı olacağız. Bu sayede İstanbul'daki genel masraflardan da kurtulduk. Birçok emekli benzer düşünce içerisinde" dedi. Emekli öğretmen A.Ü.'nün köyüne taşınma nedeni ise oğlunu okutabilmek. İstanbul Beşiktaş'taki dairesini 15 bin liraya yabancı bir aileye kiraya veren A.Ü. bu gelirle oğlunu okutmayı hedefliyor.

RAKAMLARA DA YANSIDI

TÜİK'in açıkladığı verilere göre İstanbul'un nüfusu 2020'de 56 bin 815 kişi azalarak 15 milyon 462 bin 452'ye düştü. 2021'de de benzer seviyelerde göç sürerken en yoğun taşınmanın ise 2022'de gerçekleşmesi bekleniyor. Öte yandan hükümet ve belediyeler de köye dönüş projelerini destekliyor. Köyüne dönmek isteyenlere kilometresine göre 4 bin liradan 12 bin liraya kadar nakdi yardım yapılıyor. Kırsal kalkınma destekleri kapsamında ayrıca, tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri alanlarında eğitim veren meslek yüksekokulu veya üniversite mezunu gençlere 100 bin liraya kadar hibe desteği sağlanıyor.