Geri Dön
EkonomiBerber, tuhafiyeci bakkal taksici oldu

Berber, tuhafiyeci bakkal taksici oldu

Taksicilerin en büyük korkusu olan korsan taşımacılık, yeni boyut kazandı. Bakkal, berber gibi küçük esnaf da otomobil alıp işyerlerinin önünde tanıdıklarına kiralıyor.

Berber, tuhafiyeci bakkal taksici oldu

Korsan taşımacılıkla mücadele amacıyla getirilen oto kiralama şirketleri yasası, sorunun önüne geçemedi. İstanbul’daki bazı oto kiralama şirketleri, araçlarını taksi ücreti tutarında kiralıyor. Hatta, bu araçları kiralayan vatandaş, taksi ücretinden daha düşük fiyat ödüyor.

Aylık 6-7 bin lira olan taksi plaka kirasını çıkardıktan sonra kazanmaya başlayan şoför esnafı, bu durumdan şikayetçi. Mevzuata aykırı çalışan oto kiralama şirketleri hem haksız kazanç elde ediyor hem de taksicileri haksız rekabete zorluyor.

Ayrıca, son zamanlarda bazı esnaf, şahsi araçlarını iş yerlerinin önüne park ederek, ihtiyacı olanlara araçlarını taksi bedeliyle kiraya veriyor. Bu uygulamalara tepki gösteren taksiciler, korsanın önüne geçilmesini istiyor.

Müşteri çalıyorlar

Taksi plakası alım satımı yapan Gürsoy Atlı, araç kiralama yöntemiyle farklı korsan taşımacılık uygulamalarının yapıldığını öne sürdü. Korsan taksiciliğin esnafın belini büktüğünü, taksicilerin sıkıntılı günler yaşadığını belirten Atlı, her geçen gün yeni bir korsan taksicilik şekliyle karşılaştıklarını anlattı. Her defasında birilerinin taksicilerin ekmeğine ortak olduğunu ifade eden Gürsoy Atlı, şunları söyledi:

“Araç kiralama şirketleriyle ilgili sağlam bir yasa yok sayılır. Bu nedenle boşluktan faydalanan bazı araç kiralama şirketi adı altında korsan taksicilik yapanlar var. Ayrıca, bazı bakkal, berber, tuhafiyeci gibi küçük esnaf da birer araç alıp iş yerlerinin önüne koyup kiralamaya başladı. Bu tür esnaf, aldıkları arabaları çevrelerinde ihtiyaç duyan tanıdıklarına taksi ücretiyle kiralıyorlar. İhtiyaç duyan, gidip bu esnafın arabasının anahtarını alıyor, gidip işini görüp geliyor. Verdikleri para da sadece taksi tutarı kadar.”

Otel önünde bekleyen var

Gürsoy Atlı’nın verdiği bilgiye göre, araçlarıyla AVM ve otellerin önünde bekleyen bazı araç sürücüleri de yasa dışı olarak yolcu taşıyor. Bu kişilerin taksicinin müşterisini çaldığını belirten Atlı, “Durum öyle bir hal aldı ki çoğu arkadaşımız artık kirasını bile çıkaramaz oldu” ifadesini kullandı.

Yasal 75 bin korsan 50 bin

İstanbul Taksi Esnaf Odası verilerine göre, ülkede 75 bin civarında olan taksi sayısı, İstanbul’da 17 bin 395. Korsan taşımacı sayısının 50 bin civarında olduğu öne sürülüyor. 2011’de 17 bin 52 araca suçüstü ile işlem yapıldı. Korsan taşımacıların devleti yıllık 100 milyon TL zarara uğrattığı belirtiliyor.

Daha ucuza götürüyorlar

Araç kiralama tanımının yeniden düzenlenmesi ve araç kiralama şirketlerinin çalışma düzeniyle ilgili olarak acil düzenleme yapılması gerektiğini dile getiren Gürsoy Atlı, “Bazı oto kiralama şirketleri, taksiye ihtiyacı olan vatandaşa taksi ücretiyle araçlarını kiraya veriyor. Vatandaş gideceği yeri söylüyor, oto kiralama şirketi taksi kaça götürüyorsa o ücretle kiraya veriyor. Hatta bazıları taksilerden daha ucuza götürüyor. Çünkü, plaka değeri yok. Bizim gibi vergi ödemiyorlar” diye konuştu.