Geri Dön
EkonomiBDDK kredi düzenlemesi! Konut kredisinde peşinat kaldırıldı mı, 10 milyon TL'den pahalı evlere kredi verilmeyecek mi? BDDK konut kredisi düzenlemesi!

BDDK kredi düzenlemesi! Konut kredisinde peşinat kaldırıldı mı, 10 milyon TL'den pahalı evlere kredi verilmeyecek mi? BDDK konut kredisi düzenlemesi!

Konut kredisinde peşinat kaldırıldı mı, 10 milyon TL'den pahalı evlere kredi verilmeyecek mi BDDK, konut kredilerine ilişkin yeni karar aldı. Karara göre, 1. ve 2. el konutlar için konut kredilerinde kredi değer oranı farklılaştı. Değeri 10 milyon TL üzeri olan konutlar için kredi imkanı olmayacak. 2 ile 5 milyon TL arası konutlarda ise yüzde 70 kredi kullanılacak.

BDDK kredi düzenlemesi! Konut kredisinde peşinat kaldırıldı mı, 10 milyon TL'den pahalı evlere kredi verilmeyecek mi? BDDK konut kredisi düzenlemesi!

BDDK tarafından alınan yeni kararlara göre konut kredisi için istenen peşinat oranı düşürüldü. Fiyatı belli bir seviyeden yukarı olan evler için de konut kredisi imkanı tanınmayacak.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) konut kredilerine ilişkin yeni karar aldı. Karara göre, 1. ve 2. el konutlar için konut kredilerinde kredi değer oranı farklılaştı. Değeri 10 milyon TL üzeri olan konutlar için kredi imkanı olmayacak. 2 ile 5 milyon TL arası konutlarda ise yüzde 70 kredi kullanılacak. BDDK'dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğin (Yönetmelik) “Konut, taşıt ve tüketici kredilerine ilişkin sınırlamalar” başlıklı 12/A maddesinin altıncı fıkrası uyarınca, Yönetmeliğin 12/A maddesinin birinci fıkrasında düzenlenen, tüketicilere, konut edinmeleri amacıyla kullandırılacak kredilerde ve taşıt kredileri hariç konut teminatlı kredilerde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranının aşağıdaki tabloda yer aldığı şekilde belirlenmesine, Bu Kararın Kuruluş Birliklerine duyurulmasına ve Kurumun internet sitesinde yayımlanmasına karar verilmiştir."