Eğitimde mazi olmuş 10 temel değer... 06 January, 15:25'de eklendi

Türkiye’de her şeyin sıklıkla değişimine alıştık artık. Listemizde ele aldığımız değerler bir gün içerisinde değişmedi belki ama zamana yayılan bu değişimin hepimiz bir parçası olduk. İşte eğitimde mazi olmuş 10 temel değer.

1. Mercanlı Kalem
İlk önce şöyle bir hatırlamak lazım arkasında silgi olan kalemlerimiz vardı.Bu silgiler çoğu zaman leke bırakırdı. Birçoğumuz kalemin silgisini ısırmış olurduk. Neyse üç ve dördüncü sınıfa kadar olsa gerek her dönem için bir düzine kurşun kalem alırdık. çoğunlukla Fatih markaydı ve ucuzdu. Mercanlı denmesinin sebebi ise düştüğünde kırılmasını engelleyen siyah başlığıymış. Bu mercan özelliği sadece Faber Castel´de mevcutmuş. Bir dev yavaş yavaş siliniyor piyasadan. Mercanlı kurşun kalemin yerine üçgen kalem vs birçok çeşit piyasaya sunuldu, artık çocuklar kırtasiyelere geldiğinde bu doğa harikası saydığım kalemlere burun kıvırıyor. :)
2. Fiş Defteri
Milenyum serisi çocuklarının pek bildiğine inanmadığımız , güzel, mütevazi ve buruk bir hatıramız. Fiş defteri dolduğunda göz dolduran öğrencilerdik biz.
3. Cin Ali Serisi
Cin Ali hakkında söyleyecek söz gerçekten yok. Cin Ali eğitimde bir lükstü. Ben şöyle hatırlıyorum biri ikiyi bitiren yakın bir akrabasına verirdi seriyi, 10 kitaptan oluşan seride birçok hayvanattan birçok nesneye hikaye yazılmış. Dönemin hayal gücünü bu kitaplardan tahlil etmek isterseniz, internette PDF´si mevcut. :)
4. Kırmızı Kurdele
Okumayı mı söktünüz? Sınıfın inek öğrencisi misiniz? Çok mu çalışkan olduğunuzu düşünüyorsunuz? O zaman bu kurdele tam size göre !! 
5.
Okul Önlükleri
 
İki yada üç yılda bir alınan  durumu olmayan kardeşlerimizin ise sadece bir tane mevcut olan kefen bezine benzer mavi  beyaz (sosyalizmin sübliminal hali, şirinler çizgi filmine benzeyen)Okul önlüklerimiz ve birçok öğrencinin dantelli okul yakalığı . Serüvenini tabi bilirsiniz önce siyahmış okul önlükleri.. Sonra maviye çevirmişler. mavide yavaş yavaş hükmünü yitiriyor.  
6. Simit+Oğuz Gold
Biz simidin 25 meyve suyunun 15 kuruş olduğu dönemin öğrencileriydik, açıkçası paylaşmaktan dem vurmak için buraya yarım simit fotoğrafı koydum, koalisyon mu arıyorsunuz en baba koalisyon buydu :) şimdi ise okullarda simit değil hamburger moda oldu 
7. Kara Tahta
Kara tahta yani lafın gelişi bazı okullarda yeşil bazı okullarda mavidir. Nöbetçi öğrenciler o dönem tahtayı siler önlüğü toz olur. Rapor isteyen tebeşir tozu yutar.. Daha neler daha neler. 
8. And Töreni
30 Eylül 2013 resmi olarak Andımız kaldırıldı. Her sabah 8 sularında hava soğuksa bile dikilirdi öğrenciler. İçlerinden bir cesaretli çıkar haykırırdı. Bazen özler insan . And töreni kimi zaman bir gövde gösterisi olurdu bilir misiniz? :)
9. Dayak
Kimi zaman büyük cetvelle, kimi zaman kitapla kimi zaman sopa ile neler neler aranızda hiç sopa yemeyen varsa kesin babasının okulunda okumuştur ...
10.
Çalışan Kazanır Elması Kızarır
 
Son olarak bir okuma klasiği. Okumak bir çaba biz dün okuduk dünü bugünün çocuklarına armağan ettik. Gelecek neler gösterecek kim bilir.