Geri Dön
DünyaFacebook'a yaklaşık 51 milyon sterlin ceza

Facebook'a yaklaşık 51 milyon sterlin ceza

İngiliz denetim kuruluşu Rekabet ve Piyasalar Otoritesi devam eden bir incelemeyle ilgili kurallara uymaması gerekçesiyle Facebook'a 50,5 milyon sterlin para cezası verilmesi karar aldı.

Facebook'a yaklaşık 51 milyon sterlin ceza

İngiltere Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA) Facebook'un, Giphy'yi satın almasıyla ilgili soruşturma sırasında CMA tarafından verilen bir emri ihlal ettiği için 50,5 milyon sterlin para cezasına çarptırıldığını açıkladı.

Açıklamada CMA'nın satın almaya ilişkin incelemesi devam ederken Facebook'un, Giphy ile operasyonlarını entegre etmediği, süreç içerisinde CMA'yı düzenli olarak bilgilendirmesi gerektiği ancak bu gereklilikleri yerine getirmediği bilgisi yer aldı.

Facebook'un tutumu "kasıtlı" olarak değerlendirildi

Açıklamada, Facebook'un çok sayıda uyarıya rağmen gerekli bildirimlerde bulunmayı reddettiği, bu nedenle CMA'nın Facebook'un tutumunu "kasıtlı" olarak değerlendirdiği vurgulandı.

Facebook, Mayıs 2020'de, animasyon görsel ve video içerik üreticisi Giphy'i yaklaşık 400 milyon dolar karşılığında satın almıştı. CMA'nın satışa ilişkin incelemesi devam ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler