Tarihte kullanılmış korkunç tıp ekipmanları 30 June, 13:43'de eklendi

Zaman zaman herkes düşünür, insanlar şu olmadan önce ne yapıyordu, bu icat edilmeden önce hayat nasıldı gibi şeyleri. Peki tıp gelişmemişken hayat nasıldı? Tedavi yöntemi olarak hangi yöntemler veya ne gibi ekipmanlar kullanılıyordu? İşte sizler için derlediğimiz 10 maddelik korkunç liste.

1.
Maskeler
Tarihin en büyük belalarından olan veba hastalığının ''koku'' yoluyla yayıldığına inanılıyordu. Doktorlar da çözüm yolu olarak, kendilerini hastalardan olabildiğince uzak tutmaya yarayan içi lavanta dolu bu korkunç maskeleri üretmişti.
2. Oyuncak bebek
Korku filmlerinden fırlamışa benzeyen bu profesyonelce hazırlanmış maket, Katolik ülkelerdeki doktorların en büyük yardımcısıydı. Kadın doktor bulunmadığı için, kadın hastalarla da ilgilenmek zorunda kalan erkek doktorlar, kadın hastalarından ağrıyan yerlerini bu maketleri kullanarak göstermelerini istiyordu.
3. Yapay akciğer
Çocuk felci aşısı bulunasıya kadar binlerce çocuk, çocuk felci virüsü yüzünden hayatını kaybetmiştir. 1937 yılında ABD'de çekilen bu fotoğrafta ise virüsün beyin sapına yerleşip solumunu engellediği çocukları görüyorsunuz. Fırın benzeri devasa alet ise mekanik bir akciğer. Aylarca bu makine içinde yaşamak zorunda kalan bu çocuklarınsa hemen hepsi hayatını kaybetmiştir. 
4.
Bu alet ameliyat sırasında kan kaybını önlemek amacıyla kullanılıyordu.
5. Hirtz Pusulası
Resimdeki alet, yaralıya saplanan kurşunun yerini tespit etmek amacıyla kullanılıyordu.
6. Amputasyon bıçağı
Bu bıçak Alman cerrahlar tarafından 18. yüzyılda kullanılmaktaydı. Bacağı diz altından kesmeye yarayan bu bıçağın kullanımı esnasında ise, tahmin edebileceğiniz üzere, herhangi bir narkoz işlemi yoktu.
7.
Sünnet bıçağı
8. Fıtık aleti
Resimdeki tıp aleti 1800'lü yıllarda kullanılmaktaydı.
9. Amputasyon testeresi
Bu tarz aletler 17. yüzyılda zengin cerrahlar arasında yaygın olarak kullanılmaktaydı. Üzerindeki altın kaplamalarsa profesyonelliklerinin ve zenginliklerinin bir göstergesiydi. Fakat bu zenginlik göstergesi, arttırdıkları enfeksiyon riski yüzünden hastalar için pek de yararlı değildi.
10.
Resimdeki aletler 1800'lü yıllarda rahim ve yumurtalık tümörlerinin tedavisinde kullanılmaktaydı. Üstteki aletin sapında bulunan zincir ise kan kaybını önlemeye yarıyor.