Kurban Bayramı'nda Kaçılacak 10 Yer 08 September, 0:37'de eklendi

Bayram tatilini nasıl geçireceğinize henüz karar vermediniz mi? Ya da hem bayramda ailenizden ayrı olmak istemiyor, hem de tatil fırsatını yakalamışken evde oturmak istemiyor musunuz? Buyurun size dilerseniz ailenizle, dilerseniz arkadaşlarınızla güzel bir kaçamak planlayabileceğiniz mis gibi tatil lokasyonları..

1. Assos
Sonbahar demek, Kuzey Ege demek. Kuzey Ege demek ise, kesinlikle Assos demek. Bir liman şehri olmakla birlikte, denizden 238 m. yükseklikte sarp bir kayalık üzerine kurulu olan Assos’a deniz tarafından oldukça dik bir yokuşla ulaşılıyor. Assos-Babakale, Geyikli güzergahı üzerindeki Sokakağzı, Apollon Smintheus Tapınağı ile Kumburnu sahiline kadar uzanabilirsiniz. Ayrıca bölge öyle yoğun tarih ve kültür izlerine, öyle doğal güzelliklere sahip ki çevrede de gezilip görülmesi gereken çok sayıda yerleşim var.
2. Bozcaada
Türkiye’nin üçüncü büyük adası olan Bozcaada, üzüm bağları, tertemiz denizi, tarihi ve kültürel yapısı ile Ege’nin en cazip tatil yörelerinden biri. Ada’nın iklim özelliği, kendine özgü ve dünyanın hiçbir yerinde yetiştirilemeyen “Çavuş üzümü”ne ortam hazırlıyor. Bu leziz üzümler Bozcaaada’nın bir şarap diyarı olmasını sağlıyor. Adanın en çok rağbet gören yerlerinden olan kıyı bandı. Eşsiz kumsalı, sığ ve ılık deniziyle sahiller büyüleyici güzellikte. Bozcaada’nın arka yüzünde, Bozcaada Festivali’nin de yapıldığı Ayazma Koyu bulunuyor.
3. Ayvalık
Ayvalık, Ege sahil kasabalarının en özgünlerinden biri. Çok sayıda kilisesi ve manastırı bulunan Ayvalık, daracık sokakları, taş ve ahşap işçiliğinin en güzel örneklerini sunan kagir evleriyle özdeşleşmiş tarihi dokusuyla ilgi uyandırıyor.İçinde birçok adayı barındırıyor. Kentin güzelliğini pekiştiren Adalar, eşsiz kumsalıyla ün salan Sarımsaklı ve muhteşem bir Ayvalık panoraması sunan Şeytan Sofrası, Ayvalık’ın doğal güzelliklerinden birkaç örnek.
4. Sapanca
Hem günübirlik, hem de hafta sonu kaçamakları için sonbaharın en hoş mekanlarından biri Sapanca. En merkezi mevkisi Kırkpınar’da yeşil ve rahat yürüyüş alanlarının yanı sıra lokanta ve kafeler de çok beğeniliyor. Sapanca’da göl kenarından bir başka mesire yeri olan Maşukiye yoluna doğru çıkarken yolun her iki yanında alabalık üretim tesisleri ve restoranlar var. Dağ ve göl manzaralı Maşukiye, Sapanca, Pamukova arası dünyada çok nadir rastlanan iklim koşullarına sahip.
5. Kıyıköy
Son uzun tatilde el değmemiş, bozulmamış güzellikler arıyorsanız, rotanızı Kıyıköy’e çevirin. Karadeniz’in haşin dalgalarına tepeden bakan bir köy burası.Tepeden bakınca, kendinizi üstünde kanat çırpan martı gibi hissettiğiniz balıkçı limanı, eski zamanlarda Karadeniz’in hırçın dalgalarından kaçan korsan teknelerinin sığındığı doğal bir limanmış. Bu küçük koy, şimdi Kıyıköy’lü balıkçıların yanı sıra, Sarıyerli balıkçıları da sezon boyunca ağırlıyor. Hemen tepede yer alan salaş balıkçı restoranlarında taze taze balık yiyebilirsiniz.
6. Kaş
Son uzun tatilde el değmemiş, bozulmamış güzellikler arıyorsanız, rotanızı Kıyıköy’e çevirin. Karadeniz’in haşin dalgalarına tepeden bakan bir köy burası.Tepeden bakınca, kendinizi üstünde kanat çırpan martı gibi hissettiğiniz balıkçı limanı, eski zamanlarda Karadeniz’in hırçın dalgalarından kaçan korsan teknelerinin sığındığı doğal bir limanmış. Bu küçük koy, şimdi Kıyıköy’lü balıkçıların yanı sıra, Sarıyerli balıkçıları da sezon boyunca ağırlıyor. Hemen tepede yer alan salaş balıkçı restoranlarında taze taze balık yiyebilirsiniz.
7. Olympos
Akdeniz’in üç kilometrelik turkuaz renkli kumsalı sonbahar aylarında en güzel halini alıyor. Sit alanı kapsamında olduğu için antik alan ve çevresinde yapılaşma yasak. Anayoldan portakal ağaçlarının kokusu eşliğinde Olympos’a indiğinizde bungalov tipi ağaç evlerle karşılaşıyorsunuz. Burası gezgincilerin en önemli durağı. Yörede yapılaşma yasak olduğu için konaklama bu ağaç evlerde yapılıyor. Çıralı’nın küçük beyaz taşlarla bezili kumsalı ve masmavi denizi tatilcilerin ilgisini çekiyor.
8. Kazdağları
Doğal güzellikleri, tarihi değeriyle olduğu kadar mitolojik efsaneleriyle de ünlü bir yer. Mitolojide ismi İda olarak geçen bu dağ, Batı yönünde 1767 metreye kadar yükseliyor. Koca Çayı, Manastır Çayı, Fındıklı Çayı ve Akçadere vadileriyle derin bir biçimde parçalanmış durumda olan Kazdağları, kültürel açıdan da oldukça zengin ve eteklerinde çok sayıda köy barındırıyor. Tamamen taş evlerden oluşan Adatepe ve Yeşilyurt köyleri hem mimari olarak, hem de doğasıyla görenleri büyülüyor.
9. Kapadokya
Büyüleyici ve gizemli...Doğa harikası Peribacaları, sırları henüz tam çözülemeyen yeraltı şehirleri ve balonla yapılacak çarpıcı Kapadokya turu bölgenin çekici özelliklerinden. Coğrafi oluşum peri bacalarını oluştururken, insanlar da bu yapıların içlerine evler, kiliseler oymuş ve fresklerle süsleyerek, binlerce yıllık medeniyet izlerini günümüze taşımış. Kapadokya’nın bir başka sıra dışı yanı da trekking turlarına olanak vermesi. Hayaller ülkesinde trekking, katılanlara, çağlar öncesinin serüvenci ruhunu yaşatıyor.
10. Foça
Özellikle İzmir’de oturanlar için hafta sonu mekanı olan Foça, eylül-ekim aylarında en çekici günlerini yaşar. Kahvaltıdan sonra tekne kiralayıp Siren Kayalıkları’na gidebilir, akşam saatlerinde kıyıdaki balıkçılarda yemek yiyebilirsiniz. Kıyı boyunca yapılan akşamüstü yürüyüşleri sonunda batan güneşi izlemenin zevki hiçbir şeyde yoktur. Kozbeyli Köyü’nü görmeden dönmeyin.