Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sanatçı ve çiftçilere büyük müjde

AA |  04 Haziran 2021 Cuma - 17:06 | Son Güncelleme : 04 06 2021 - 19:09

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan MFA Kocayusuf Öaske Fabrikası'nın açılış töreninde konuştu.
Erdoğan,"Kuraklığın oluştuğu bölgelerde hasar tespit çalışmalarının sonuçlarına göre çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını erteliyoruz. 31 bin sanatçıya 250 milyon liraya ulaşan destek vereceğiz. Sancılı dönem yaşayan tiyatro sektörüne de 25 milyon lira tutarında turne desteği sağlayacağız." dedi.


Erdoğan, MFA Kocayusuf Maske Fabrikası Açılış Töreni'nde yaptığı  konuşmaya vatandaşları selamlayarak başladı.
 
Emeğin başkenti Zonguldak'ta açılışlarla, eserlerle ve müjdelerle dolu  müstesna bir gün geçirdiklerini belirten Erdoğan, cuma namazından sonra hizmete  açtıkları Uzun Mehmet Camisi'nin Zonguldak'a çok yakıştığını, 12 bin metrekare  arazi üzerine inşa edilen, aynı anda 7 bin 500 kişinin ibadet edebileceği,  mimarisi, konumu ve müştemilatıyla göz dolduran bu eserin hayırlı olmasını  diledi.
 
Erdoğan, şimdi de şehrin gelişen ve güçlenen sanayisini temsil eden  modern bir tesisi Zonguldak'a kazandırmanın bahtiyarlığı içinde olduklarını  söyleyerek, açılışı yapılan MFA Maske Fabrikası yeni üretim tesisinin hayırlara  vesile olmasını temenni etti, üretim tesisinde çalışan ve çalışacak herkese  başarılar diledi.
 
Fabrikanın, istihdamla beraber şehrin ihracatının gelişmesine de  katkılarının olacağına inandığını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"'Türkiye'nin Sağlıklı Nefesi' sloganıyla 2008'de kurulan MFA Maske  firmamız, kısa zamanda çok önemli işlere imza attı. Daha salgın başlamadan önceki  üç yıllık sürede şirket, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından  Türkiye'nin en hızlı büyüyen 30'uncu şirketi olarak seçildi. Kendilerini tebrik  ediyorum, kutluyorum. Firmamızın giderek yükselen bu başarı grafiğinde Ar-Ge  faaliyetlerinin ve yenilikçi yaklaşımlarının elbette önemli payı bulunuyor.  Tamamen yerli imkanlarla geliştirdikleri, Türkiye'nin ilk biyo maskesiyle emniyet  teşkilatımızın kullanımı için özel olarak üretilen tam ve yarım yüz gaz maskeleri  bu ürünlerden sadece birkaçıdır."
 
"Türk sanayicisi, ekonomimizin tökezlemesini umanlara inat çalışmaya  devam ediyor"
 
Erdoğan, firmanın salgın döneminde artan talebi karşılamak için büyük  gayretle çalıştığını, salgının en yoğun yaşandığı 2020'de yüzde 60'ı ihracat  olmak üzere toplam 250 milyon liranın üzerinde bir ciroya ulaştığını ifade  ederek, bu rakamla Zonguldak'ın en fazla ihracat yapan şirketi olduğunu söyledi.
 
Açılışını yaptıkları fabrikanın sadece üretim modeli ve teknolojik  altyapısıyla değil, aynı zamanda mimarisiyle de örnek bir tesis olduğunu dile  getiren Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"Fabrikamızın kurulu gücü 1 megavat olan çatı güneş panelleriyle  yenilenebilir enerjiden çevre dostu bir üretim yapması da takdire şayandır.  Kocayusuf isimli bu fabrika yıllık 45 milyon partikül tutucu, solunum koruyucu  profesyonel maske, yıllık 240 bin farklı niteliklerde tam ve yarım yüz gaz  maskesi, yıllık 910 bin tam ve yarım yüz gaz maskesi filtresi üretecektir.  Görüldüğü gibi Türk sanayicisi, ekonomimizin tökezlemesini umanlara inat,  çalışmaya, üretmeye, insanımız için istihdam oluşturmaya devam ediyor. Ben bunu  biraz daha değiştiriyorum. Önce yatırım, istihdam, üretim diyorum ve son olarak  da ihracat diyorum. Şimdi MFA bunların dördünü de yapıyor. Yatırımsa yatırım,  istihdamsa istihdam, üretimse üretim ve Slovakya başta olmak üzere ihracatsa  ihracat. Bu, tabii yetmez, daha ne yapacağız? Bunu yayılmacı bir ihracat  anlayışıyla geliştireceğiz."
 
"Türkiye ekonomisine güvenen herkese biz de sahip çıkıyoruz"
 
Erdoğan, Türkiye'nin üretim kapasitesinin yerli ve uluslararası  yatırımlarla günden güne güçlendiğini, kendilerinin de her sektör için özenle  çalışılmış destek, teşvik ve hibe programlarıyla ülkeye destek katan tüm  yatırımcıların yanında olduklarını gösterdiklerini belirterek, şöyle konuştu:
 
"Yerli-yabancı ayrımına gitmeden, kimseyi ayırmadan, ötekileştirmeden  Türkiye ekonomisine güvenen herkese biz de sahip çıkıyoruz. Üreten, ihraç eden,  özellikle insanımıza iş ve aş imkanı sunan, ekonomimize güç katan her  müteşebbisin başımızın üstünde yeri vardır."
 
Fabrikanın açılış ve genişleme sürecinde MFA Maske'yi de devletin  sağladığı destek, teşvik ve hibelerden faydalandırdıklarını ve Türkiye'nin ilk ve  en büyük maske üreticilerinden olan şirketin yeni yatırımların arifesinde  bulunduğunu öğrenmekten bahtiyarlık duyduğunu belirten Erdoğan, şunları dile  getirdi:
 
"Hemen bu tesisin yanında, 70 milyon liralık yatırımla yüksek katma  değerli ürünler üretecek yeni filtre fabrikasının da en kısa zamanda devreye  girmesini temenni ediyorum. Koronavirüs salgını dolayısıyla küresel ekonominin  belirsizlik girdabına sürüklendiği bir dönemde yatırımlarına hız kattıkları için  kendilerine ülkem ve milletim adına, tüm Zonguldaklılar adına teşekkür ediyorum.  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızı, Sayın Bakan ve ekibini de Türkiye'nin gücüne  güç katan bu tür yatırımlara destek oldukları için tebrik ediyorum."
 
"Yardım, destek ve hibelerin büyüklüğü 661 milyar lirayı buldu"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs salgınının tüm dünya ile Türkiye'yi  de olumsuz etkilediğini, özellikle turizm, yeme-içme ve hizmetler sektöründe  kısıtlamalardan kaynaklı olarak insanların zorluklar, ekonomik, maddi manevi  kayıplar yaşadığını belirterek, nerede yaşarsa yaşasın, hangi sektörde faaliyet  gösterirse göstersin 84 milyonun derdine derman olmayı kendilerine görev  bildiklerini vurguladı.
 
Şimdiye kadar salgının ekonomik etkilerini en aza indirmek amacıyla  yaptıkları yardım, destek ve hibelerin büyüklüğünün 661 milyar lirayı bulduğunu  söyleyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Hani 'Hükümet nerede?' diyorlar ya 661 milyar lira destek verdik.  Kime? Tüm yatırımcılarımıza, esnafımıza. Bu rakamla Türkiye, salgın sürecinde  vatandaşlarına ve iş dünyasına en fazla destek sağlayan ülkeler arasında yer  alıyor. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinin dahi maske savaşına tutuştuğu, solunum  cihazı kıtlığının çekildiği, yaşlı bakımevlerinin adeta morga dönüştüğü bir  dönemde biz, birinci sınıf sağlık hizmetini insanımıza ücretsiz sunduk.
 
Bugün 'Benim' diyen ülkeler, bakıyorsunuz 100 avro, 150 avro, bu tür  paralarla maske veriyor. Biz ise bunu ücretsiz veriyoruz. Muhalefet bizim  bunlardan bihaber değil, çok iyi biliyorlar ama işlerine gelmiyor. Sağlık  alanında acil ihtiyaç duyulan ürünlerin tedarikinden başlayarak birçok konuda  hızlı ve etkili çözümler ürettik. Uluslararası piyasalardan temin edilmesi zora  giren maske, koruyucu ekipman, eldiven ve solunum cihazı gibi ürünlerin yerli ve  milli imkanlarla üretimine yönelik projeleri hızlandırdık."
 
Erdoğan, Sanayi Sicil Sistemi kayıtlarına göre salgının başladığı  dönemde Türkiye'de 14 maske üreticisi varken bugün bu sayının 424'e yükseldiğini,  üretici sayısındaki bu artış neticesinde tıbbi ve cerrahi maske ihracatının 100  kat artış gösterdiğini, 2019'da yaklaşık 2 milyon dolarken 2020'de 212,5 milyon  dolara çıktığını söyledi.
 
Dünyadan büyük talep gören bu malzemelerin sürdürülebilir kalitesi  için Koruyucu Tekstil Test Merkezi'ni tamamlayıp hizmete açtıklarını anlatan  Erdoğan, "Salgının en yoğun yaşandığı, dünyada çarkların adeta durma noktasına  geldiği dönemlerde bile Türkiye ekonomisi kontak kapatmadı. Üretim ve sanayide  uyguladığımız esnek çalışma modellerinin karşılığını hem ihracatta hem de büyüme  rakamlarında katbekat aldık." dedi.
 
"G-20'de sanayi üretimi en çok artan devletler arasında yer aldık"
 
Özel sektörün gayreti ve devletin verdiği destekler sayesinde 2020'de  Türkiye'nin yüzde 1,8'lik oranla Çin'in ardından G-20 içinde en yüksek büyümeyi  kaydeden ülke olduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"Yine bu dönemde G-20'de sanayi üretimi en çok artan devletler  arasında yer aldık. 2021 yılının ilk çeyreğinde ise yüzde 7 gibi rekor bir büyüme  oranına Çin'den sonra biz ulaştık. İmalat sanayisinin yüzde 12,2 büyüyerek  büyümeye en çok katkı sağlayan sektör olması bizi ziyadesiyle mutlu etmiştir.  Sanayi sektörümüzde bu yılın ilk çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine göre 338  bin kayıtlı istihdam artışı olması büyümenin sağlıklı ve istihdam dostu olduğunun  işaretidir."
 
Erdoğan, Türkiye'nin üretim üsleri olan organize sanayi bölgelerinde  de pozitif gelişmelerin kaydedildiğine işaret ederek, organize sanayi  bölgelerindeki istihdamın 2 milyonu geçtiğini, salgına rağmen 2021'in ilk 5  ayında organize sanayi bölgelerindeki elektrik tüketiminde geçen yılın aynı  dönemine göre yaklaşık yüzde 20 artış görüldüğünü açıkladı.
 
Sanayiciye tüm destekleri verirken esnafı, çiftçiyi ve sanatçıyı da  asla ihmal etmediklerini vurgulayan Erdoğan, şu bilgileri paylaştı:
 
"Bu sene salgının sebep olduğu sıkıntılar yanında dünyanın birçok  yerinde maalesef meteorolojik açıdan kuraklık yaşanıyor. Kuraklığın etkilerini  azaltmak üzere basınçlı sulama sistemi kuran çiftçilerimize bu yıl 150 milyon  lira ilave hibe desteğini zaten başlatmıştık. Kuraklığın oluştuğu bölgelerde il,  ilçe hasar tespit çalışmaları sahada hızla devam ediyor. Bu çalışmaların  sonuçlarına göre çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine  olan borçlarını erteliyoruz.
 
Kuraklık sigortasında TARSİM devlet desteğini önümüzdeki yıla özel  yüzde 70'e, hasar ödeme oranını da yüzde 80'e çıkartıyoruz. Ayrıca kuru tarımın  yapıldığı bölgelerde kuraklıktan etkilenen buğday, arpa, yulaf, tritikale,  çavdar, nohut ve mercimek üreticilerimize verim kayıplarına göre dekara 100  liraya kadar doğrudan ödeme yapacağız. Böylece kuraklıktan verim kaybı yaşamış  buğday üreticimiz mazot, gübre desteği ve sertifikalı tohum kullanım desteği ile  toplamda dekara 151 liraya kadar destekleme ödemesinden yararlanabilecek."
 
Erdoğan, salgının yol açtığı kısıtlamadan dolayı zorlu günler geçiren  sanat emekçilerine de sahip çıktıklarının altını çizerek, "İnşallah önümüzdeki  süreçte 31 bin sanatçıya 250 milyon liraya ulaşan destek vereceğiz. Sancılı dönem  yaşayan tiyatro sektörümüze de 25 milyon tutarında turne desteği sağlayacağız.  Açıkladığımız tüm desteklerin çiftçilerimize ve sanat emekçilerimize hayırlı  olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.