• Haberler »
  • Siyaset Haberleri »
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında duyurdu: Talimatı verdim denizlerimizi müsilaj belasından kurtaracağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında duyurdu: Talimatı verdim denizlerimizi müsilaj belasından kurtaracağız

AA |  05 Haziran 2021 Cumartesi - 15:32 | Son Güncelleme : 05 06 2021 - 17:48

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 Haziran Dünya Çevre Günü Toplu Açılış Töreni'nde konuştu.
Erdoğan, "Müsilaj gibi sorunların temeli arıtılmadan denize dökülen sulardır. Talimatı verdim Bakanımıza, İBB niye yapmıyor falan demeyeceğiz.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak bu işi koordinasyonunuza alacaksınız. Üniversitelerle el ele vererek denizlerimizi bu müsilaj belasından kurtaracağız." dedi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Hastanelerimiz  nasıl bu salgın döneminde milletimizin sağlığının korunmasında hayati öneme sahip  olmuşsa millet bahçelerimiz başta olmak üzere yeşil alanlarımız da adeta  insanlarımıza nefes borusu işlevi görmüştür." dedi. 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapımı tamamlanan Pendik Millet Bahçesi'nde  düzenlenen "5 Haziran Dünya Çevre Günü Toplu Açılış Töreni"ndeki konuşmasında,  böyle bir günde çeşitli şehirlerde yapımı tamamlanan Çevre ve Şehircilik  Bakanlığı yatırımlarının toplu açılışının yapıldığını söyledi.
 
Dün Zonguldak'ta Uzun Mehmet Camii'nin yanındaki millet bahçesinin hem  hizmete açıldığını hem de bizzat görme imkanı bulduğunu ifade eden Erdoğan, şehre  yakışan güzel bir eseri Zonguldak'a kazandırmış olmaktan duyduğu memnuniyeti dile  getirdi.
 
 
Erdoğan, İstanbul, Aydın, Kars, Malatya, Muş, Trabzon, Mersin ve  Adıyaman'daki 10 ayrı millet bahçesinin daha "Dünya Çevre Günü"nde hizmete  açıldığını dile getirerek, ayrıca Van, Niğde ve Batman'daki atık su arıtma ile  Artvin Hopa'daki içme suyu arıtma tesislerinin açılışının gerçekleştirildiğini  anlattı.
 
Yine Antalya Alanya, Kocaeli Körfez, İstanbul Tuzla, Ankara  Kızılcahamam ve Gaziantep Şehitkamil ilçelerindeki atık getirme merkezlerinin de  bugün hizmete sunulduğunu belirten Erdoğan, aynı zamanda Antalya Kaş, İstanbul  Pendik, Konya Kulu, Muğla Seydikemer ilçelerinde yapımı tamamlanan bisiklet  yollarının da resmi açılışının gerçekleştirildiğini aktardı.
 
 
Erdoğan, böylece toplamda 814 milyon lirayı bulan millet bahçesi, atık  su arıtma tesisi, atık getirme tesisi ve bisiklet yolunun halkın istifadesine  sunulmuş olduğunu dile getirerek, Muğla'daki 37 mavi bayraklı halk plajı,  Köyceğiz ve Dalyan'da 38 korunan alan, Muğla Gökova, Konya Beyşehir, Samsun  Kızılırmak'ta 120 koruma izleme alanı ile Kastamonu'da doğu çınarı ve Mersin'de  zeytin olarak 84 anıt ağacıyla ilgili çalışmaların resmi açılışının da bu törenle  gerçekleştirildiğini söyledi.
 
Tüm eserlerin, tesislerin, hizmetlerin şehirlere ve millete hayırlı  olmasını dileyen Erdoğan, ülkenin bu güzel eserlerle buluşmasını sağlayan Çevre  ve Şehircilik Bakanlığına, TOKİ'ye, yüklenici firmalara, mühendisinden işçisine  kadar herkese şükranlarını sundu.
 
 
"Bugüne kadar 61 millet bahçesini hizmete sunduk"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:
"Hastanelerimiz nasıl bu salgın döneminde milletimizin sağlığının  korunmasında hayati öneme sahip olmuşsa millet bahçelerimiz başta olmak üzere  yeşil alanlarımız da adeta insanlarımıza nefes borusu işlevi görmüştür. Daha 20  yıl öncesine kadar pek çok şehrimizin yakasına yapışan hava kirliliği sorununun  ülke genelinde önemli ölçüde azaltılmasında doğalgazın yaygınlaştırılması yanında  açtığımız parkların ve bahçelerin büyük rolü olmuştur. Çevre alanında  gerçekleştirdiğimiz hizmetleri millet bahçeleri projelerimizle taçlandırıyoruz.  Ülkemizin tamamında toplam 56 milyon metrekarelik bir alanı bulan 324 millet  bahçesi yapmak için kollarımızı sıvamıştık. Bugüne kadar 61 millet bahçesini  tamamlayarak hizmete sunduk. 46 ilimizde 10 milyon metrekarelik bir alana sahip  80 millet bahçesi şu anda yapım aşamasındadır. Ayrıca ülke genelinde 183 millet  bahçesiyle ilgili çalışmalarımız da proje ve ihale safhasındadır."
 
 
Erdoğan, bu projeyle sadece şehirlere yeşil alanlar kazandırmakla  kalmayıp aynı zamanda çocuklardan yaşlılara kadar her kesimin ihtiyaç duyduğu  sosyal alt yapıyı da milletin hizmetine sunduklarını kaydetti.
 
"Millet bahçeleriyle cazibe alanları oluşturuldu"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, inşa edilen her millet bahçesiyle şehirlere,  bulunduğu bölgeye sosyal, kültürel ve ekonomik değer katan cazibe alanları  oluşturduklarını belirterek, şöyle konuştu:
"Çoğu şehir merkezlerinde yer alan millet bahçelerimiz insanlarımıza  yürüme mesafesinde erişim imkanı sağladığı için, afetlerde toplanma alanı olarak  da hizmet verecektir. İşte dün Uzun Mehmet Camii'ni açtık. Ama Uzun Mehmet  Camii'ni açmakla kalmadık, şu anda burada Uzun Mehmet Camii ile birlikte tüm  oradan itibaren Karadeniz sahilini adeta bir kordon boyu olarak bitirecek yeni  bir projeyi de Zonguldak'ta hayata geçireceğiz."
 
Erdoğan, şehirlerin merkezlerine millet bahçeleri ve diğer  çalışmalarla dikilen milyonlarca ağacın huzurla dinlenilecek bir gölge hem de  çocuklara çevre sevgisini aşılayacak bir sembol olarak asırlarca yaşayacağına  inandığını dile getirdi.
 
 
Erdoğan, "Fidan dikmedik ağaç diktik. Fidanlar zaman alırdı, onun için  tüm bizim için ağaçlandırma merkezlerinden tutun ithale varıncaya kadar ağaç  ithal ederek bu noktada 10-15 yaş grubundan ağaçlarla İstanbul'umuzun orta  şevleri, yol kenarlarını bu ağaçlarla tamamen döşedik ve bir anda İstanbul'umuz  ağaçlandırılmış oldu." dedi.
 
Bu anlayışla geçmişte şehir merkezlerindeki alanları, vatandaşlarına  kapatan zihniyetin bıraktığı kötü izlerin tamamını silmekle kalmadıklarını, 81  ilin tamamında şehirleri çok daha fazla yeşil alanla buluşturduklarını vurgulayan  Erdoğan, "Çevre bizim işimiz. Yeşil bizim işimiz. Biz bundan sonra da bunu  yapmakla kalmayacak, bu noktada özellikle ağaçlandırmadaki faaliyetlerimizi daha  da hızlandıracağız." ifadelerini kullandı.
 
 
Erdoğan, bisiklet yollarını da şehirlerdeki insanların hayat  kalitesini artıran hizmetler arasında gördüğünü ifade ederek, bilhassa  büyükşehirlerde fiziki hareketleri giderek azalan insanların sağlıklarını korumak  ve trafik yükünü azaltmak için bisiklet kullanımını teşvik ettiklerini söyledi.
 
Konya'nın bu noktada bir örnek olduğunu dile getiren Erdoğan, giderek  yaygınlaştırdıkları bisiklet yolları sayesinde bu aracı tercih eden insanlara  kesintisiz ulaşım imkanı sağladıklarını kaydetti.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hazırlıklarını sürdürdüğümüz Türkiye Bisiklet  Yolu Master Planı'nı tamamladığımızda Avrupa bisiklet ağı ile ülkemizi  bütünleştirmiş olacağız. Planın tamamlanan güzergahlarıyla ilgili uygulama  projelerinin önemli bir kısmını bu yaz aylarına yetiştirmeye gayret edeceğiz.  Proje tamamlandığında Edirne'den bisiklete binen bir vatandaşımız Hakkari'ye  kadar güvenli ve kolay bir şekilde gidebilecektir." diye konuştu.
 
 
İnsan ve çevre sağlığının korunmasında kritik öneme sahip katı atık  toplama tesislerini de ülke genelinde yaygınlaştırdıklarını vurgulayan Erdoğan,  konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Kuraklığın giderek daha büyük bir tehdit halini aldığı şu dönemde yer  altı ve yer üstü su kaynaklarımızı korumanın önemi artıyor. Küresel ısınmanın en  önemli sebeplerinden biri olan çöplerden yayılan metan gazı ve karbondioksit  emisyonlarını inşa ettiğimiz katı atık toplama tesisleriyle kontrol altına almayı  başardık. Aynı şekilde biliyorsunuz Kartal, Pendik burada da yine metan gazı çöp  depolama alanlarıyla bir tehdit vardı ve bu tehditten de Pendik'imizi,  Kartal'ımızı yine biz kurtardık. Şimdi oralarda konutlar var. Yaptığımız  yatırımlarla sayısını 15'ten 90'a yükselttiğimiz katı atık toplama tesislerimiz  nüfusumuzun 70 milyonuna hizmet veriyor. İnsan sağlığını koruma ve suyun  kirlenmesini önlemede bir diğer önemli yatırımımız atık su arıtma tesisleridir.  Ülkemizdeki atık su arıtma tesislerinin sayısını 145'ten 1170'e çıkartarak  belediye nüfusunun yüzde 90'ına hizmet verebilir hale getirdik. Gelişen teknoloji  sayesinde artık atık suyun pek çok farklı alanda kullanılma imkanı doğmuştur. Bu  yöndeki yatırımları ve çalışmaları da destekliyoruz."
 
 
"Müsilaj belasından da denizlerimizi kurtaracağız"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında Marmara Denizi'nde  görülen müsilaj sorununa ilişkin de şunları kaydetti:
"Son dönemde Marmara'da karşımıza çıkan müsilaj gibi sorunların  kaynağı arıtılmadan denizlere bırakılan atık sulardır. Bu konuda Çevre Şehircilik  Bakanıma talimatı verdim. Hiç gecikmeden 'İstanbul Büyükşehir Belediyesi niye  bunu yapmıyor, İzmir niye yapmıyor, Konya bunu niye yapmıyor, şu niye yapmıyor,  bu niye yapmıyor?' demeyeceğiz. Çevre Şehircilik Bakanlığı olarak bu işi  koordinasyonuna alacaksınız, üniversitelerle beraber el ele verip bütün başta  Marmara olmak üzere, bu müsilaj belasından denizlerimizi kurtaracağız. Biz bunu  yapar mıyız? Yaparız. Biz bunu Haliç'te yaptık mı? Yaptık. Haliç'i nasıl  temizlediysek ki daha büyük bela idi, inşallah müsilaj belasından da  denizlerimizi kurtaracağız. Tabii benim korkum şimdi bu Karadeniz'e yayılır,  Karadeniz'den bir de Marmara'ya bunun bir girdisi olursa bela büyüktür. Hiç  gecikmeden bu adımı atmamız lazım. Tabii iklim değişikliği sebebiyle deniz suyu  sıcaklığındaki artışın da bu tabloda önemli bir payı var. Bakanlığımız 300  kişilik bir ekiple Marmara'nın 91 ayrı noktasında, karada da tüm atık su arıtma,  katı atık tesisleriyle kirlilik kaynağı olabilecek her yerde şu anda  denetimlerini sürdürüyor. Müsilaj istilası ancak belediyelerden üniversitelere ve  özel sektörümüze kadar tüm kurumlarımızın ortak gayretiyle çözülebilecek bir  sorundur. Hazırladığımız eylem planıyla tüm kurumlarımızın katkısını alarak bu  meselenin üstesinden geleceğimize inanıyorum."
 
 
Çevre başlığı altındaki her alanda nüfusu yoğun yerleşim yerlerinde  kritik öneme sahip hizmetleri geçmişle karşılaştırılamayacak kadar ileriye  taşıdıklarını dile getiren Erdoğan, sonraki nesillerin kendilerini hayırla yad  edeceği bu hizmetleri her geçen yıl artırarak sürdürmekte kararlı olduklarını  vurguladı.
 
"Çevreye saygısı ve üretimiyle değer katan insan hayatını nerede  sürdürürse sürdürsün medenidir"
Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:
"Eşref-i mahlukat sıfatıyla insanın en başta gelen görevi de Allah'ın  emanetleri olan tabiata, hayvanlara, canlı, cansız diğer tüm varlıklara müşfik  davranmak, onlarla uyum içerisinde hayatını sürdürmektir. İnsanla çevre  arasındaki bu ilahi ölçü şehirleşme anlayışımızın da özünü oluşturur. Şehirde  yaşayanın 'medeni', şehir dışında yaşayanın 'vahşi' olduğu anlayışı bize ait  değildir. Tam tersine bizde vahşi, nerede yaşarsa yaşasın vahşidir. Medeni de  aynı şekilde nerede yaşarsa yaşasın medenidir. Bir başka deyişle yaşadığı çevreye  saygısı ve üretimiyle değer katan insan hayatını nerede sürdürürse sürdürsün  medenidir. Buna karşılık yaşadığı çevreyi tüketen, kirleten, çirkinleştiren,  sadece alan ama ona hiçbir şey vermeyen kişi de nerede yaşarsa yaşasın medeniyet  dairesinin dışında demektir. Köylerde nice medeni insana rastlarken, şehirlerde  de nice vahşinin kol gezdiğini görebiliyoruz. İçtiği sudan soluduğu havaya,  kopardığı bitkiden tükettiği yiyeceğe kadar her konuda emanet bilinciyle, kul  hakkı şuuruyla hareket eden insanlardan oluşan bir toplumda diğer pek çok araz  gibi, çevre sorunu da olamaz. Rahmetli bir hocam şöyle derdi; 'Arabasında  giderken içtiği sigarayı kalkıp da arabasının penceresinden dışarı atıyorsa o bir  çevre katliamı yapıyor demektir.' İnceliği görüyor musunuz? 'Sigarasının paketini  atıyorsa o bir çevre katliamı yapıyor demektir.' Affınıza sığınıyorum, 'Eğer  giderken yolun kenarına tükürse bile o bir çevre katliamı yapıyor demektir.' İşte  biz böyle bir medeniyetten geliyoruz. Şehirlerimize de bu anlayışla bakmamız  şarttır."
 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapımı tamamlanan Pendik Millet Bahçesi'nde  düzenlenen "5 Haziran Dünya Çevre Günü Toplu Açılış Töreni"ndeki konuşmasında,  toprağın sadece çok katlı binalar dikerek, yollar, köprüler, altyapı tesisleri  yaparak şehir haline getirilemeyeceğini belirterek, şöyle konuştu:
"Kuru toprağı canlı bir şehir haline getiren, hayata bakışları ve  günlük pratikleriyle onun içinde yaşayan insanlardır. Güzel şehirleri beton,  demir, cam malzemeler değil, güzel yürekli insanlar inşa eder. Yürekler  bozulmuşsa hangi malzeme kullanılırsa kullanılsın ortaya çıkan şehirler güzelliği  yansıtmaz. Ecdadımızın inşa ettiği ve hala hayranlıkla baktığımız şehirlerin  altında işte bu anlayış vardır. Kendi medeniyetimizin mührünü şehirlerimize  vuracak bir tasavvuru yerleştirmek için gece gündüz mücadele ediyoruz. Elbette  özellikle 2. Dünya Savaşı sonrasında köylerden şehirlere yaşanan büyük akının yol  açtığı tahribatları öyle kısa sürede gidermek mümkün olmuyor. Bu büyük yığılmanın  tazyikiyle hızlı ve itiraf etmek gerekirse oldukça çirkin bir şekilde ortaya  çıkan mahallelerin çoğu, şehirlerimizin bünyesinde birer ur gibi varlığını devam  ettiriyor. Kentsel dönüşüm çalışmalarıyla bütün bunların bir kısmını ortadan  kaldırmış olsak da hala kat etmemiz gereken çok mesafe olduğunu biliyorum."
 
 
"Tüm gücümüzü ve enerjimizi geleceğimize yöneltmeliyiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında Hacı Bayram Veli'nin "İnsan şehri  inşa ederken aslında taşla toprağın arasında kendini de inşa eder." sözlerini  hatırlatarak, "Bugün de ihtiyacımız olan işte bu idraki canlı tutmak, yükseltmek,  her işimize rehber kılmaktır. Her meselede olduğu gibi dünden aldığımız dersler  ışığında tüm gücümüzü ve enerjimizi geleceğimize yöneltmeliyiz." ifadelerini  kullandı.
 
Mevlana'nın, "Her gün bir yerden göç etmek ne iyi, her gün yeni bir  yere konmak ne güzel, bulanmadan, donmadan akmak ne hoş. Dünle beraber gitti  cancağızım ne kadar söz varsa düne ait, şimdi yeni şeyler söylemek lazım."  sözlerini de aktaran Erdoğan, şunları söyledi:
"Biz de maziden atiye kurduğumuz köprüyü her gün yeni şeyler  söyleyerek, önümüzde yeni ufuklar açarak, her gün daha çok çalışarak, hep daha  ileriye taşımalıyız. Ülkemizi daha güçlendirmeliyiz, şehirlerimizi daha  güzelleştirmeliyiz. Milletimizi daha müreffeh hale getirmeliyiz. Velhasıl her  alanda olduğu gibi çevre alanında da büyük ve güçlü Türkiye'nin inşasını,  ilhamını kadim medeniyetimizden alan bir anlayışla süratlendirmeliyiz."
 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışı yapılan eserlerin bu büyük medeniyet  atılımının yapı taşları olduğuna inandığını dile getirerek, "Şu anda içinde  bulunduğumuz Pendik Millet Bahçesi, gerçekten tek kelimeyle muhteşem. Başta Çevre  ve Şehircilik Bakanıma, bunun yanında Pendik Belediyemize, buradan diğer tüm  illerdeki belediyelerimize diyorum ki oralarda yaşayan tüm vatandaşlarıma, bu  millet bahçeleri hayırlı olsun." dedi.
 
Pendik Millet Bahçesi'nde faaliyet yürüten çevre gönüllüsü müfettiş  çocukları da gözlerinden öptüğünü dile getiren Erdoğan, "Her biri diğerinden  güzel bu eserlerin ülkemize kazandırılmasında Çevre ve Şehircilik Bakanımıza ve  ekibine tekrar teşekkür ediyorum." diye konuştu.
 
 
"Lafla çevrecilik olmuyor"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından canlı bağlantı ile Van  Atık Su Arıtma Tesisi ve Van Gölü Dip Çamuru Temizliği Projesinin açılışına  bağlandı.
 
Erdoğan, açılışa katılan yetkilileri selamlayarak, " Van'daki millet  bahçemizi görelim. Tesis nasıl, kim çevreci? Lafla çevrecilik olmuyor.  Görüyorsunuz icraat." diye konuştu.
 
Daha sonra Mersin Millet Bahçesinin açılışına katılan Erdoğan, törende  hazır bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'dan açılışı yapılan Millet  Bahçesi hakkında bilgi aldı.
 
 
Millet Bahçesi içinde bulunan Tevfik Sırrı Gür Stadında çok mitingler  düzenlendiklerini hatırlatan Erdoğan, "Bundan böyle burası güzel bir park ve  bahçeye döndü ve Mersin'in bir cazibe merkezi haine geldi." dedi.
 
Ardından Şırnak'a bağlanan Erdoğan, Şırnak Araç ve Konteyner Teslim  törenine iştirak etti.
 
Açılışa katılan çocuklara seslenen Erdoğan, "Biz gayet iyiyiz, sizi  böyle dinamik görünce çok daha heyecanlandık. Böyle Dünya Çevre Günü'nde siz  yavrularımızla birlikte olmak çok güzel. Açılış kurdelesini siz keseceksiniz ve  Şırnak'ımızı İstanbul ile buluşturacaksınız. Makaslar bu günün anısına sizde  kalacak." ifadelerini kullandı.
 
 
Şırnak'ın Şırnak olalı böyle bir araç potansiyelini görmediğini  belirten Erdoğan, "Bundan sonra gerek valimiz gerek belediye başkanımız ve tüm  heyet, Şırnak'ımızı her zaman olduğu gibi pırıl pırıl yapmalı." dedi.
 
Açılış için makasların çocuklara verilmesini isteyen Erdoğan, "Vali  Bey hayırdır makas yoksunu musunuz? Hepsinde makas var mı? Yok. Vali Bey,  bunların hepsine birer makas göndereceksin bu günün anısına." şeklinde konuştu.
 
Erdoğan, Konya Beyşehir’de bisiklet yolu açılışına da bağlandı ve  törene katılan çocuklara seslenerek, "Dünya Çevre Günü'nün güzelleri orada.  Yavrularımız, kurdeleyi kestiklerinde bütün makaslar hatıra olarak onlarda  kalacak. Vahdettin Bey sen de bir makas ile gelmedin İnşallah." dedi.
 
 
Erdoğan, "Sayın Cumhurbaşkanımız sizi çok seviyoruz" diye kendisine  seslenen çocuklara, "Ben de sizleri çok seviyorum. Hediye edilen bisikletleri  dikkatli kullanın, hayırlı olsun. Bisiklet yollarımız da Konya'mıza hayırlı  olsun." diye yanıt verdi.
 
Daha sonra Samsun’da Kızılırmak Deltasına bağlanan Erdoğan, şöyle  konuştu:
"İstanbul'dan selamlar sevgiler. Şöyle bir alanı görelim. Doğrusu  burada yılkı atlarının olduğunu bilmiyordum. Manda konusu üzerinde de durmak  lazım. Manda oranında ciddi eksilme var. Mandanın etinden sütünden istifade  etmemizin çok faydası var. Kurdele ve makasları çocuklara verelim. Burada da mı  makas yok? Vali Bey, makası çocuklara siz verecektiniz. "
 
 
Erdoğan, her zaman taşıdığı çakıyı çıkararak, "Bende makas var,  devamlı yanımda taşırım. Ay yıldızı var. Bu doğal ve maharetleri de çoktur."  dedi.
 
Muğla'da mavi bayraklı plajlar ve Gökova Koruma Alanı projesinin  açılışına bağlanan Erdoğan, çocuklara yine makas verilmediğini görünce şunları  kaydetti:
"Bu olmadı, Vali Bey nasıl makas ve kurdele bulundurmaz? Bak Binali  Bey diyor ki; 'O kadar çok açılış yapıyoruz ki ne makas kaldı ne kurdele. 'Vali  bey, şimdi yavrularımıza makaslarını kurdeleleriyle teslim edeceksiniz. Şimdi  zoomlayalım, çevreyi bir görelim. Şu güzelliğe bir bakın."
 
 
Erdoğan, daha sonra Pendik Millet Bahçesi'nde beraberindeki heyetle,  Millet Bahçeleri ile atık su arıtma tesislerinin toplu açılışını gerçekleştirdi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış töreninin ardından buggy ile Pendik  Millet Bahçesi'ni gezdi.
 
Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanı  Murat Kurum, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, AK Parti Genel  Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş,  İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, TOKİ Başkanı Ömer Bulut, AK Parti İstanbul İl  Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Pendik  Belediye Başkanı Ahmet Cin de katıldı.