Somali Korsanları 29 June, 15:07'de eklendi

Yıllardır Aden Körfezinde dünya gemi ticaretini milyarlarca dolar zarara uğratan eski balıkçı ve milislerden oluşan korsan çeteleri hakkında ilginç bilgiler.

1. Somali kıyılarında korsanlık balıkçıların kendi bölgelerini savunmaları ile başladı.
2. Denetim eksikliği
1991 yılında hükümetin düşmesi ve iç savaşın başlamasıya oluşan denetim eksikliğinden faydalanmak isteyen diğer ülkeler, zengin ton balığı kaynaklarını sömürmeye başladı.
3. Zehirli atıklar
Aynı dönemde yabancı devletler zehirli atıklarını Somali sularına yasadışı yöntemlerle boşaltmaya başladı. Bu durum 1992 BM Cenevre Programı tarafından da doğrulanmıştır.
4. En önemli gelir kaynağı
Nihayetinde korsan faaliyetleri yıllık 200 milyon doları aşan finansal getirisi ile Somali'nin en önemli gelir kaynağı haline geldi.
5. Eski milisler, balıkçılar ve teknik uzmanlar
Bir korsan çetesi genel olarak üç gruptan oluşuyor. Açık denizi ve gemiciliği iyi bilen eski balıkçılar, yerel milis grupları ya da aşiretler için savaşmış eski militanlar ve bilgisayar, GPS, uydu telefonu gibi cihazları kullanabilen teknik uzmanlar.
6. İlk eylemler
İlk korsan eylemleri de bölgede kaçak balıkçılık yapan ve teknolojik açıdan daha üstün olan diğer devletlerin balıkçı gemilerinin kaçırılması ile başlamıştır.
7. Kaçak balıkçılığın boyutu 2005 yılında BM gözlemcisinin yaptığı açıklamaya göre yıllık 300 milyon dolara ulaşmış durumdaydı.
8. Korsan eylemleri gemi ticaretinde yıllık 6.6 milyar dolarlık ekstra masrafa neden olmakta.
9. Sahil güvenlik
Kendilerine "Sahil Güvenlik" adını veren bu gruplar misyonlarını yeni hükümet kuruluncaya kadar Somali'nin toprak bütünlüğünü sağlamak olarak açıklıyordu.
10. Korsanların büyük bölümü savaşla parçalanan güney bölgelerden gelen genç erkeklerden oluşuyor