Gazetevatan.com » Yazarlar » İstanbul’da taze sergi zamanı!

İstanbul’da taze sergi zamanı!

28 Ekim 2017 Cumartesi


Ekim ayının son günlerinde, sanat sezonundaki canlılık hız kesmeden sürüyor. Haftanın taze sergilerinden bir seçki hazırladım bu hafta sizlere.

Haftalardır merakla beklediğim bir sergi sonunda kapılarını açtı. Contemporary İstanbul Top 10 seçkimde de işaret ettiğim Huo Rf’nin ikinci kişisel sergisi “Tersten Hikâyeler” Pi Artworks İstanbul’da izleyiciyle buluştu. Bir grup genç sanatçının kurduğu inisiyatif Signs of Time’dan kendisine ve işlerine aşina olanlar vardır. Kişisel sergisinde ise iki yıllık derin bir çalışmanın ürünü, Homotopia kolajlarını bir araya getiren Huo Rf; polaroid fotoğraflar, kumaş, kaplama malzemeleri ve bulunmuş nesneler aracılığıyla yarattığı hikâyelerde, kendi yaşamına dair ipuçlarıyla bizi baş başa bırakıyor. Sanat pratiğinin temel meselelerinden olan toplumsal normlar, kimlik tanımları, sosyo-kültürel önyargılar ve bireyin açmazları gibi konuları, irdeleyen sanatçı, her biri kendi öyküsünü anlatan işler ortaya koyuyor. 25 Kasım tarihine dek mutlaka görülmeli.

Gözdeki kıymık aslında büyüteçtir...

Politik işleriyle dikkat çeken Nasan Tur’un Dirimart Dolapdere’deki “Gözümdeki Kıymık” sergisi, sanatçının geniş yelpazeye yayılan üretim tekniğinin de özeti niteliğinde. Theodor W. Adorno’nun “Gözünüzdeki kıymık en iyi büyüteçtir.” aforizmasından yola çıkan sanatçı, gözdeki kıymığı görme yetisine zarar verecek bir şey yerine, görmenin ne olduğunu düşünmeye dair imkânları doğuran bir metafor olarak ele alıyor. 3 Aralık sergi için son gün.

Yeniden doğuş sergisini kaçırmayın

Türkiye’de 1970-80 yılları arasında hareketlenen kavramsal sanatın öncülerinden Serhat Kiraz’ın “Analemma” adlı sergisi Millî Reasürans Sanat Galerisi’nde devam ediyor. Astronomide, bir gök cisminin (genellikle Güneş’in) bir başka gök cisminden (genellikle Dünya’dan) gözlendiği zaman, gökküre üzerinde günün belli bir anındaki ortalama konumuna göre yıl içerisindeki hareketini gösteren eğriyi ifade eden “Analemma” teriminden yola çıkan sanatçı, kendi  Analemma eğrisini görünür kılıyor. Kiraz’ın üretim pratiğinde vardığı son noktaya kadar hangi aşamalardan geçtiğinin bir göstergesi niteliğindeki sergi, videodan enstalasyona uzanan zengin içeriğiyle göz doldurucu bir niteliğe sahip. Sanatçının deyimiyle bir yeniden doğuş haline gelen “Analemma” sergisini, 4 Kasım tarihine dek izleyebilirsiniz.