Gazetevatan.com » Yazarlar » 300 yıllık hamamda parti zamanı

300 yıllık hamamda parti zamanı

10 Aralık 2017 Pazar


Üç yüz yıllık bir hamam… İçeriden piyano, keman ve elektronik müzik sesleri yükseliyor. Cağaloğlu Hamamı, partilerin ve etkinliklerin yeni adresi oldu.

Cağaloğlu Hamamı, tellakların, natırların hikayeleri, arınmaya gelmiş konukların kahkahalarının yanı sıra sanata da evsahipliği yapıyor. Bu ilginç fikrin öncülüğünü ise, Aliye Meyhanesi, Bodrum’daki Daphnis gibi başarılı işletmeleriyle tanınan Osman Yitgin ve hamamın sahibi Çağ Çağdaş yapıyor. İkili, “İnsanların aynı yerlerden sıkıldığını, Cağaloğlu Hamamı’yla beraber eğlence anlayışını değiştireceklerini” ifade ediyor. 
 
Bu tarihi hamamı sanat merkezi yapmak kimin fikriydi?
 
Uzun zamandır hamama yıkanmaya gelirdim ve hep aklımdaydı. İşletmeci mantığıyla, “Ben işletsem şöyle böyle olur” gibilerinden sürekli düşünürdüm. Bu yaz arkadaşım olan Çağ ve Banu’yla birlikte Cunda’da bir araya geldik hamamın sahipleriyle. Konu konuyu açtı ve ben talip olduğumu söyledim. Mekan 10 Ekim itibariyle bizim işletmemize geçti. Çağ da bizim danışmanlığımızı yapıyor. Biz hala zeytin çekirdeği küspesiyle ısınan bir hamamız. Ayvalık’tan temin ediyoruz zeytin çekirdeklerini kalorisi fazla olduğu için. Yakıt olarak bu kullanılıyor. 
 
Neler yapıyorsunuz ve planlarınız neler?
 
Şu anda izin süreçlerinderiyiz. Bir tadilat programımız olacak, belki ocak ayında başlayacağız. 30 gün kadar sürecek olan makyajlama, temlizleme gibi işler olacak. En önem verdiğimiz şey hamam ritüeli aslında. 12 kadın natırımız ve 9 erkek tellağımız var. Hamam hizmeti konusunda iddialı hale gelmek istiyoruz. İlk önceliğimiz burası. Çok özel ve eşsiz bir yer bizim için. 
 
Sanat ve müzik bu dokuyla birleşince şahane oluyor değil mi?

 

Hem kadınlar hem erkekler kısmının fuayelerine küçük birer sahne kuracağız. Piyano çalan birisi olacak günün belirli saatlerinde. O sahnede sürekli akustik konserler vermek istiyoruz. Hem yerli hem de yabancı sanatçıları davet edeceğiz. Moda defilelerine, resim sergilerine, özel partilere ev sahipliği yapacağız. Baharla birlikte üst bahçemizde hizmete girecek mutfağımız olacak ve burada ünlü şefleri ağırlamak istiyoruz.
 
Konserler haricinde yapmayı planladığınız hangi projeler var? 
 
Gelin hamamında kına gecesi ve bekarlığa veda partileri de yapabilecek bir konsept sunacağız. Düğün de yapmak istiyoruz. Cağaloğlu Hamamı’nın kendine has havası insanı içine çekiyor ve güzel olan her şey daha çok yakışıyor buraya. Geçen hafta hem hamamın hem de şehrin nabzını tutmak için bir parti düzenledik. Feathered Sun’ı getirttik. Türkler’den 6 DJ sahnede çaldı. O gece iki sahne kurduk kadınlar ve erkekler hamamının fuayelerinde. Bizim için prova gecesiydi. Biletler önceden tükendi. İnsanlar çok beğendi. Onlara hep aynı yerler çok sıkıcı gelmeye başladı. Hamamın atmosferi bir başka oluyor. 
Bu hamam dünyada görülmesi gereken 100 yerden biri... Partilerde ünlüleri ağırlamayı düşünüyor musunuz?
 
Kaliteli olan her şey yakışıyor buraya. Güzel müzik, tiyatro da olsun istiyoruz. Bu arada hamam sanatı ve kültürü çok iyi taşıyor. Özellikle yabancı ve yerli ünlüleri ağırlamayı çok istiyoruz. Ülkemize gelen yabancı politikacılardan yazarlara pek çok isme mail yoluyla ulaşıp onları davet edeceğiz. Yabancılar özellikle bu ortamları çok sevdiklerini söylüyor. 
 
İnsanlar memnun kaldılar mı? Tepkileri nasıl oldu?
 
Çok memnunlar. Eksiklerimiz çoktu. Geçtiğimiz hafta düzenlediğimiz etkinlikte tam anlamıyla gördük bunları. Gelenler de çok eğlendi. Özellikle turistler ve burada yaşayan yabancılar, sanattan anlayan, eğlenmeyi bilen insanlar asıl misafirimiz olacak.
 
Dünya çapında isimleri ağırladı
 
- Cağaloğlu Hamamı, 1741 yılında, Osmanlı İmparatorluğu padişahı I. Mahmut tarafından Ayasofya kütüphanesine ve camisine gelir sağlamak için yaptırılmış.
- M. Kemal Atatürk, tarihteki ilk hemşirelerden Florence Nightingale, Birleşik Krallık Hükümdarı VIII. Edward, Alman İmparatoru Kaiser Wilhelm ve Indiana Jones’tan tanıdığımız Harrison Ford, Ömer Şerif, Adile Naşit, Kemal Sunal burada yıkanan ünlüler arasında yer alıyor.
- Hamamın içeride ve dışarıda olmak üzere iki tane avlusu var. Hamama yıkanma amacı dışında, yalnızca bu avlularda kahve içilmeye bile gelinebilir. Hamamda yıkandıktan sonra Beyoğlu Gazozu ikram ediyorlar. 
- Hamam New York Times’ın “Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 1000 Yer Listesi”nde yer alıyor. İngiliz The Guardian gazetesi ise, mekanı “En iyi beş hamam”dan biri olarak gösteriyor.
- Hamamın içeride ve dışarıda olmak üzere iki tane avlusu bulunuyor. Hamama yıkanma amacı dışında, yalnızca bu avlularda kahve içmenin keyfini yaşamak için bile gelinebilir. Hamamda yıkandıktan sonra Beyoğlu Gazozu ikram ediliyor.
- Cağaloğlu Hamamı’nın içerisinde masaj salonları, berber, özel soyunma odaları, hediyelik eşya marketi de yer alıyor.
- Türkiye’nin yaşayan en eski ticari işletmesi olan hamamda Cağaloğlu Hamamı, odun yerine hala zeytin çekirdeği ile ısınıyor. 
- Kadınlar ve erkekler için ayrı bölümleri olan çifte hamamın, kadınlar çıkışı hamam sokağına, erkekler çıkışı caddeye bakıyor.