Şampiy10
Magazin
Gündem

TBMM’de yeni yasama yılı resepsiyonu... TBMM Başkanı Şentop: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylığı konusunda hiçbir tereddüt yok

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, yeni yasama yılının başlaması vesilesiyle Meclis’te resepsiyon verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylığına ilişkin tartışmalara Şentop, "Bu konuda bir makale yazdım ben, akademik dergilere. Hiçbir tereddüt yok orada" yanıtını verdi.

ABONE OL
DHA

TBMM’de düzenlenen resepsiyona milletvekilleri, eski Meclis Başkanı Bülent Arınç, diplomatik temsilciler, gazeteciler ve çok sayıda davetli katıldı. Koronavirüs salgını nedeniyle 2 yıl aradan sonra gerçekleşen resepsiyonda Şentop, davetlileri Şeref Kapısı’nda karşıladı. Şentop, gazetecilerle yaptığı sohbette Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’daki programları nedeniyle resepsiyona katılamadığını söyledi. Şentop, seçimlerin 1- 2 ay öne alınacağı iddiasına ilişkin, "Seçimlerin 1 gün bile öne alınması için 2 yol var. Ya Cumhurbaşkanı’nın kararı ya da Meclis’in 5’te 3’ünün kararı lazım" dedi.

’CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI KONUSUNDA HİÇBİR TEREDDÜT YOK’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylığına ilişkin tartışmalara Şentop, "Bu konuda bir makale yazdım ben, akademik dergilere. Hiçbir tereddüt yok orada. Anayasa’daki değişikliği iyi bilmeyen hukukçular ya da hukukçu olmayanlar söylüyor. Okuyorlar cümle aynı. Fakat biz eski 101’inci maddeyi kaldırdık. Yeni bir 101 yazdık. Madde tamamen değişti. Orada, Recep Tayyip Erdoğan 10 Ağustos 2014’te, Anayasa maddesine göre cumhurbaşkanı seçildi 1 kere. O madde yürürlükten kalktı. 2018’de ise yeni Anayasa maddesine göre 1 kere seçildi. 2 kere seçilme hakkı tanıyan madde var. Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda hiçbir tereddüt yok" dedi.

Şentop, Anayasa değişikliği ile ilgili "82 Anayasası’nda çok değişiklikler yapıldı; ama bütünlükçü bir yaklaşımla yeni Anayasa’nın hazırlanması lazım. Yoksa çok değişiklikler yapıldı Anayasa’da; ama gene 82 Anayasası" değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ise Millet İttifakı’nın adayının CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun olmasını beklediklerini söyledi.

 

Diğer Haberler

  1. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Gıda krizi ve enerji krizi tüm dünyayı yakıp kavuruyor
  2. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun da aralarında olduğu 69 fezleke Meclis'te
  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Marketlerin denetimini sıkılaştırıp fiyat farklılıklarını gidereceğiz
  4. Bakan Soylu'dan 'Kökünü Kurutma Operasyonu' açıklaması
  5. YİK toplantısı sonrası açıklama! Türkiye Yüzyılı vurgusu
  6. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan diplomasi trafiği!
  7. Bakan Çavuşoğlu, Türkiye-İsveç-Finlandiya Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısına katıldı
  8. Bakan Akar, Fransız mevkidaşı ile görüştü
  9. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan turizm ile ilgili flaş açıklama! 'Ustalık dönemindeyiz'
  10. İbrahim Kalın'dan operasyon mesajı: Yarın, haftaya veya her an olabilir!

© Copyright 2022

Gazete Vatan Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.