Şampiy10
Magazin
Gündem

Motorin Nedir? Mazot, Benzin Ve Motorin Farkları Nelerdir?

Hidrojen ve karbon yapı bileşenlerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş olan petrol türevli akaryakıt motorin olarak ifade edilebilir. Aynı zamanda diğer bir ismiyle mazot şeklinde anlatmak mümkündür. Tabii benzin ile bazı farklılıkları olduğunu söylemek mümkün.

ABONE OL
Vatan Haber

Buna bağlı olarak amaca uygun şekilde farklı araçlar üzerinden kullanılan bir yakıt sistemidir. Özellikle de kaynama noktası, buharlaşma, tutuşma gibi birçok durum üzerinden farklılıklar yarattığını söylemek gerekir. Elbette amaca bağlı biçimde değişik araçlar için ele alınır ve kullanılır.

Motorin Nedir?

Motorin günümüzde en çok kullanılan bir yakıt sistemi olduğunu söylemek gerekir. Bileşimi olarak ise karbon ve hidrojen yapısı yer almaktadır. Bu yapıların özel olarak birleştirilmesi üzerinden hazırlanmış petrol türevli bir akaryakıt sistemidir. Hem arkaları hem de eksileri olması ile birlikte benzin ile arasında birtakım farklılıklar ortaya çıkar. Yan yandan motorin aynı zamanda mazot olarak ifade edilmektedir.

Ayrıca ham petrolün damıtma ürünlerinden biri olarak da yine anlama sahip olduğunu söylemek mümkündür. Daha çok dizel motorlarda kullanıldığını ifade etmek gerekir. Tabii bu durum amaç ile beraber marka ve modele bağlı olarak da farklılık yaratabilir. Bununla beraber günümüzde en çok kullanılan yakıt türevleri arasında gelmektedir.

Mazot, Benzin ve Motorin Farkları Nelerdir?

Mazot ve benzin ile birlikte motorin arasında birtakım farklar bulunur. O yüzden bu farklara bağlı olarak değişik marka ve modelleri üzerinden araçların üretimi gerçekleşmektedir. Aynı zamanda burada motorin ile mazot yapısının aynı anlamı üzerinden değerlendirildiğini söylemek gerekir. O yüzden aslında burada motorin ile benzin arasındaki farkları ele almak gerekir.

- Motorin, benzine göre daha zor tutuşan bir yapıya sahiptir.

- Aynı zamanda motorin, benzine göre daha yüksek kaynama noktasına sahiptir.

- Diğer yandan motorinin buharlaşma eğilimi oldukça düşüktür.

Bu ve benzeri farklılıklardan dolayı günümüzde benzinin daha fazla tercih edildiğini ifade etmek gerekir. Elbette kullanılacak olan amaca bağlı olarak yine bu noktada değişik araçlar için benzin ya da motorin yaygın şekilde kullanılır.

Motorin Hangi Araçlarda Kullanılmaktadır?

Motorin özellikle daha çok dizel araçlar için ele alınan ve kullanılan bir akaryakıt sistemi olarak öne çıkar. Ancak dizel araçların yanı sıra kamyonlar için de yine yaygın olarak kullanıldığını ifade etmek mümkün. Diğer yandan iş makinesine sahip motorlu araçlar için önemli bir potansiyel teşkil eder. Bu açıdan bakıldığında daha çok ağır iş yüküne sahip olan araçlar adına ele alınan bir akaryakıt sistemidir.

 

Diğer Haberler

  1. Bingöl'de korkutan deprem
  2. 26 Eylül kandil mi? 26 Eylül'de ne kandili var?
  3. Aliyev, Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile görüşecek
  4. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nahçıvan'a gidiyor
  5. Erzurum'da otobüs şarampole yuvarlandı! Ölü ve yaralılar var
  6. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın basketbol performansı! Hem sahada hem de masada oyun kurucu
  7. Bakan Bak: Herkesi spora davet ediyoruz
  8. 7 ilde düzenlenen uyuşturucu operasyonlarında 72 şüpheli gözaltına alındı
  9. Bakan Koca: Grip aşısı uygulaması başladı
  10. YSK Başkanı Yener: Seçim takvimi 1 Ocak’ta başlayacak

© Copyright 2023

Gazete Vatan Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.