Şampiy10
Magazin
Gündem

KPSS ön raporu çıktı! KPSS’de kaç soruda sorun var? KPSS soruşturmasında son durum ne?

KPSS sorularının sızdırılması iddiası ile başlatılan soruşturmanın ön raporu çıktı. Hafta başından itibaren ÖSYM Başkanının görevden alınmasıyla başlayan KPSS ile ilgili soruşturmada gelişmeler gelmeye devam ediyor. Uzmanlar soruları tek tek inceliyor. Sosyal medyada benzer olduğu iddia edilen sorular karşılaştırıldı. Bazı soruların birebir bazılarının da benzer olduğu ifade edildi. Peki, KPSS’de kaç soruda sorun var? KPSS soruşturmasında son durum ne? İşte KPSS soruşturmasının ön raporu!

ABONE OL
Vatan Haber

2022 KPSS’de soruların sızdırılması iddiasıyla başlatılan soruşturmanın ilk raporu çıktı. Uzmanlar KPSS ile ilgili ortaya atılan ve benzer olduğu iddia edilen soruları inceledi. İlk rapora göre, bazı sorular birebir aynı, bazılarıysa benzer çıktı. Peki, KPSS’de kaç soruda sorun var? KPSS soruşturmasında son durum ne? İşte KPSS soruşturmasının ön raporu ve merak edilenler…

KPSS’DE KAÇ SORUDA SORUN VAR?

Uzmanlarca hazırlanan ön raporda 3 sorunun birebir aynı, 10 sorunun benzer olduğu tespit edildi. Sınavdan önce sızdırıldığı iddia edilen 20 soru uzmanlarca incelendi. Konuya ilişkin hazırlanan ön rapora göre şüpheli 13 soru var. Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sınavında çıkan sorular ile sınavdan önce sosyal medyada yayınlanan sorular karşılaştırıldı. Uzmanlarca yapılan incelemede 3 sorunun birebir aynı olduğu tespit edildi.

KPSS SORUŞTURMASINDA SON DURUM NE?

Bu soruların cevap şıklarının örtüştüğü de ortaya çıkarılırken, 10 sorunun ise benzerlik gösterdiği kaydedildi.

Devlet Denetleme Kurulu’nun ÖSYM’deki incelemesi sürüyor. Bu kapsamda Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sorularını hazırlayan uzmanlar ile soru komisyonu üyelerinin ifadesine başvuruldu.

Soruların sızdırıldığı iddia edilen Yediiklim yayınevi yönetici ve soru uzmanları ile ÖSYM çalışanlarının telefon arama ve baz kayıtları da mercek altına alındı. Sınav öncesi, şüpheli görüşme olup olmadığı araştırılıyor.

ÖSYM çalışanları ve yöneticilerine yönelik iddialar Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı memur suçları bürosunca yürütülürken, Yediiklim Yayınevi ve çalışanlarına yönelik soruşturmanın Müracaat ve Suçüstü Savcılığı’nca yürütüldüğü öğrenildi.

Soru benzerliğinin tesadüf mü yoksa bir sızıntıdan mı kaynaklandığına ilişkin incelemenin halen devam ettiği bildirildi.

 

Diğer Haberler

  1. Sakarya’daki cinsel taciz dehşetini acılı anne gözyaşlarıyla anlattı
  2. Çılgın Sayısal Loto sonuçları sorgulama: 30 Kasım Sayısal Loto çekilişinde büyük ikramiye...
  3. Olaylı derbinin şüphelilerinden 19’u tutuklandı
  4. Bakan Yanık: Düzce depreminde zarara uğrayan hanelere ilk etapta eşya zararı yardımı yapılacak
  5. Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde yaralanan asker şehit oldu
  6. Meteoroloji'den 'kuvvetli yağış' uyarısı
  7. Sahte doktorun ifadesi ve olayı! Ayşe Özkiraz kimdir, kaç yaşında, nereli? Sahte doktor olayı nedir, kaç hastaya ameliyat yaptı? İşte sahte doktorun hikayesi…
  8. Bakan Soylu: Çin Başkonsolosluğu önündeki olaya ilişkin tahkikat başlatıldı
  9. MLKP ve PKK'dan kaçan 3 terör örgütü üyesi teslim oldu
  10. Elektrikler ne zaman gelecek 30 Kasım 2022? AYEDAŞ ve BEDAŞ planlı elektrik kesintileri!

© Copyright 2022

Gazete Vatan Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.