Şampiy10
Magazin
Gündem

KYK burs başvuruları ne zaman? KYK burs başvuru tarihi belli oldu mu? Gözler Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda!

Yüz binlerce üniversite öğrencisinin gözü kulağı Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) burs başvurularında! Üniversite öğrencileri KYK burs başvuru tarihlerini araştırırken Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan yapılan açıklamalar da yakından takip ediliyor. Peki, KYK burs başvuruları ne zaman? KYK burs başvuru tarihi belli oldu mu? KYK burs başvurusu nasıl yapılır? İşte KYK burs/kredi başvuru sürecine ilişkin merak edilenler…

ABONE OL
Vatan Haber

KYK burs başvuru süreci başlayacağı tarih gündemde! Üniversite öğrencilerinin gözü Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan yapılacak açıklamalara çevrilirken, KYK burs/kredi başvuru süreci ile ilgili bilgiler de sıklıkla araştırılıyor. Peki, KYK burs başvurusu başladı mı? KYK burs başvurusu nasıl yapılır? KYK burs/kredi başvuru süreci ile ilgili detaylar…

KYK BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN?

2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılı KYK burs/kredi başvuruları henüz başlamadı. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın KYK burs başvuru süreci ile ilgili duyurusunun ardından sürecin başlaması bekleniyor. Geçmiş yıllarda KYK burs başvuruları kasım ayında alınmaya başlanmıştı.

KYK BURS VE KREDİ BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

Burs/kredi başvuruları e-Devlet üzerinden alınıyor. Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilmekte, durumu mevzuata uygun diğer tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi verilmektedir. Burs veya kredi almaya hak kazanan öğrencilerin belirtilen tarihler arasında e-Devlet üzerinden burs/kredi onay işlemi ekranında yer alan "taahhütname onayı" işlemini yapmaları gerekmektedir. Taahhütname onayı yapmayan öğrenciye ödeme yapılmamaktadır.

KYK BURS BAŞVURU ŞARTLARI NE?

Geçmiş yıllarda KYK burs başvuru şartları şu şekildeydi:

- Ön lisans öğrencileri,

- Lisans öğrencileri,

- İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.

- Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)

- ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında belirlenen puan türünde ilk 100'e giren öğrenciler,

- Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen, kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler, burstan yararlanabilmektedir.

- Bir öğrenci aynı anda, hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.

Diğer Haberler

  1. MEB'den 1 milyon 800 bin öğrenciye ücretsiz yemek
  2. ÖSYM ortaöğretim KPSS tercih kılavuzu 2022! KPSS ortaöğretim tercihleri ne zaman başlayacak, KPSS ortaöğretim tercih kılavuzu yayınlandı mı?
  3. Bilgi Sarmal Türkiye Geneli deneme sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanacak? TYT Türkiye Geneli Bilgi Sarmal deneme sonuçları sorgulama ekranı
  4. Bilgi Sarmal Türkiye Geneli deneme cevap anahtarı 2023 yayınlandı mı? TYT 23-24-25 Kasım A-B kitapçığı Türkiye Geneli bilgi sarmal deneme cevap anahtarı ne zaman açıklanacak?
  5. Bilgi Sarmal Türkiye Geneli deneme sonuçları ne zaman açıklanacak? Türkiye Geneli Bilgi Sarmal deneme sonuçları!
  6. MEB duyurdu! Öğretmenlik Kariyer Basamakları Takviminde güncelleme! Başöğretmenlik ve uzman öğretmenlik sertifikası ne zaman verilecek?
  7. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile YÖK arasında iş birliği protokolü
  8. POMEM sıralamaya giremedi ne demek? POMEM doğrulama kodu nedir?
  9. Bilgi Sarmal Türkiye Geneli deneme cevap anahtarı ve 29 Kasım TYT soru kitapçığı yayınlandı mı? Bilgi Sarmal Türkiye Geneli deneme sonuçları açıklandı mı?
  10. ÖSYM duyurdu! Adalet Bakanlığı sınav soru ve cevapları erişime açıldı! İşte Adli Yargı, İdari Yargı, Adli Yargı-Avukat sınavları çıkmış sorular!

© Copyright 2022

Gazete Vatan Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.