Şampiy10
Magazin
Gündem

Terör örgütü DEAŞ’ın lideri Ebu el-Hassan el-Haşimi öldürüldü

Terör örgütü DEAŞ’ın bir sözcüsü tarafından yayınlanan ses kaydında terör örgütünün lideri Ebu el-Hassan el-Haşimi’nin öldüğü açıklanarak, DEAŞ’ın yeni liderinin Ebu el-Hüseyin el-Hüseyni olduğu duyuruldu. CENTCOM Sözcüsü Albay Joe Buccino, terör örgütü DEAŞ lideri Ebu el-Hassan el-Haşimi’nin Özgür Suriye Ordusu tarafından öldürüldüğünü açıkladı.

ABONE OL
İHA

Terör örgütü DEAŞ’ın liderinin öldüğü açıklandı. DEAŞ’ın bir sözcüsü tarafından yayınlanan ses kaydında terör örgütünün lideri Ebu el-Hassan el-Haşimi’nin öldüğü açıklanarak, DEAŞ’ın yeni liderinin Ebu el-Hüseyin el-Hüseyni olduğu duyuruldu.

Ses kaydında, el-Haşimi’nin nerede ve nasıl öldüğüne dair detay verilmezken, çatışmada öldürüldüğü belirtildi. Terör örgütünün yeni lideri el-Hüseyni hakkında da fazla ayrıntı verilmeyen ses kaydında, el-Hüseyni’nin terör örgütü içinde kıdemli bir isim olduğu belirtildi.

DEAŞ’ın liderlerinden Ebu Bekir el-Bağdadi, Ekim 2019'da Suriye’nin İdlib kentinde, Ebu İbrahim el-Haşimi ise 3 Şubat’ta Suriye'nin kuzeybatısında İdlib'e bağlı Atme kasabasında ABD Merkez Komutanlığı kontrolündeki Özel Harekat Kuvvetleri tarafından bir eve yapılan baskında öldürülmüştü.

ABD DOĞRULADI

ABD, terör örgütü DEAŞ lideri Ebu el-Hassan el-Haşimi’nin öldürüldüğünü doğruladı. CENTCOM Sözcüsü Albay Joe Buccino, yaptığı yazılı açıklamada, "Ebu el-Hasan el-Haşimi’nin ekim ortasında ölümü, DEAŞ'a bir başka darbe vurdu. Bu operasyon, Özgür Suriye Ordusu tarafından Suriye'nin Dar'a vilayetinde gerçekleştirildi" ifadelerini kullandı.

DEAŞ'ın bölge için bir tehdit olmaya devam ettiğini aktaran Buccino, CENTCOM ve ortaklarımız DEAŞ’ın kalıcı olarak yenilgisine odaklandıklarını belirtti.
Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby ise yaptığı açıklamada, “Bir diğer DEAŞ liderinin yeryüzünde daha fazla yürüyemeyeceğini duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Bir askeri sözcü ise, operasyona hiçbir ABD gücünün katılmadığını açıkladı.

Diğer Haberler

  1. Mahzeninden 6 küçük çocuk çıktı! Kimliği ve nedeni şoke etti
  2. Pakistan'daki intihar saldırısında bilanço ağırlaşıyor: 32 ölü, 150 yaralı
  3. Uzman isim UFO'larla ilgili gerçekleri tek tek açıkladı: Cinsel organları belli olmuyor
  4. Finlandiya'dan Türkiye açıklaması: İlk istişareler yapıldı
  5. Yunan savaş uçağı denize düştü
  6. Bir aileyi katletti, tarihe geçen idam! Son isteğini duyanlar inanamadı
  7. İsveç'in NATO Başmüzakerecisi Stenström: Finlandiya'nın aksine, PKK'ya İsveç'ten sağlanan finansman daha büyük
  8. Los Angeles'ta silahlı saldırı: 3 ölü, 4 yaralı
  9. İsveç: İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasındaki muhtırayı uygulamaya devam ediyor
  10. Pelosi'nin kocasına yapılan saldırının görüntüleri ortaya çıktı!

© Copyright 2023

Gazete Vatan Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.