Şampiy10
Magazin
Gündem

Dünyanın gözü Soçi'deydi! Övgü dolu sözler: Türkiye etkisini kanıtladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rusya'nın Soçi kentindeki görüşmesi dünyanın birinci gündem maddesiydi. Putin'in Erdoğan'a teşekkürünün manşetten verildiği haberlerde, Ankara'nın tahıl sevkiyatı anlaşmasındaki hayati önemi vurgulandı.

ABONE OL
Vatan Haber

Dün, tüm dünyanın gözü Soçi'ye çevrilmişti. 18 gün önce yani 19 Temmuz Salı Günü, İran'ın başkenti Tahran'da gerçekleşen Erdoğan-Putin görüşmelerinin ikincisi, Karadeniz kıyısındaki tatil merkezi Soçi'de gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in daveti üzerine yaptığı günübirlik çalışma ziyareti sonrasında, ortak bildiri yayınlandı. Dört saat süren görüşme sonrasında yayınlanan bildiride, şu ifadelere yer verildi:

İki lider, Türkiye-Rusya ilişkilerinin, mevcut bölgesel ve küresel tüm sınamalara rağmen, karşılıklı saygı ve mütekabil çıkarların tanınması temelinde ve uluslararası yükümlülüklerle uyumlu olarak ilerletilmesi yönündeki ortak iradelerini teyit etmişlerdir. Bu anlayış çerçevesinde Türkiye-Rusya ikili ilişkilerinin gündeminde yer alan konular üzerinde kapsamlı istişarelerde bulunan Liderler, iki ülke arasındaki ticaret hacminin tespit edilen hedefler doğrultusunda ve dengeli bir temelde artırılması, ekonomi ve enerji alanlarında iki ülkenin birbirlerinden beklentilerinin mütekabiliyet çerçevesinde karşılanması, ulaştırma, ticaret, tarım, sanayi, finans, turizm ve inşaat gibi sektörlerde uzun süredir iki ülke gündeminde bulunan konularda işbirliğinin güçlendirilmesi yönünde somut adımlar atılması üzerinde mutabık kalmışlardır.

"ANA TİCARET KÖPRÜSÜ TÜRKİYE"

ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times, kritik Soçi zirvesini manşetten verdi. "Putin ve Erdoğan, Rusya'nın Soçi kentindeki toplantıda işbirliği için daha fazla alan buluyor" başlığıyla verilen makalede, Türkiye'nin Moskova için dünyanın geri kalanıyla 'ana ticaret köprüsü' haline geldiğini vurguladı ve iki ülkenin ekonomik bağları güçlendirme sözü verdiğini yazdı. Dört saatlik görüşmenin ardından yayınlanan ortak bildiride, Karadeniz üzerinden tahıl ihracatının önemini vurgulandığını anımsatan haberde ayrıca, Ankara'nın anlaşmadaki önemi şu ifadelerle vurgulandı:

"TÜRKİYE ETKİLİ OLDUĞUNU KANITLADI"

Türkiye, Rusya'nın Ukrayna'yı Şubat ayı sonundaki işgalinden bu yana ilk kez bu hafta tahıl ihracatını yeniden başlatmasını sağlayan yakın tarihli ve zor kazanılmış anlaşmaya aracılık etmekte etkili olduğunu kanıtladı. Ukrayna tahılının dünya pazarlarında aylarca yokluğu, fiyatların yükselmesine neden oldu ve Afrika ve Orta Doğu'da kıtlığı yaymakla tehdit etti.

Neil MacFarquhar tarafından kaleme alınan haberde, Putin'in TürkAkım boru hattını, Avrupa'ya akan Rus gazının ana kanalı olarak övdüğüne de yer verildi.

PUTİN'DEN ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR

İngitere merkezli Guardian gazetesi ise, "Putin ve Erdoğan, Soçi'de gizli görüşmeler için bir araya geldi" başlığını attığı haberinde, görüşmelerin Ukrayna'ya odaklandığını belirtti. Haberde, görüşmelerin Rus liderin Erdoğan'a küresel bir gıda krizi tehdidini ortadan kaldıran tahıl anlaşmasından dolayı teşekkür etmesiyle başladığı ifade edildi.

"İLİŞKİLERİ İLERLETMEK İÇİN BİR ARAYA GELDİLER"

Hem İngilizce hem de Hintçe olarak yayınlanan Business Standard'da "Putin ve Erdoğan, Rusya-Türkiye ilişkilerini ilerletmek için bir araya geldi" başlıklı haberinde, Ankara ve Moskova'nın görüşmede ikili ilişkileri güçlendirme konusunda anlaştıkları ifade edildi. Haberi, Çin merkezli Xinhua haber ajansına dayandıran Business Standard, "Putin ve Erdoğan Cuma günü ikili ticaret hacmini dengeli bir şekilde artırma ve ekonomi ve enerji alanlarında birbirlerinin beklentilerini karşılama sözü verdi" ifadelerini kullandı.

RUS DIŞ POLİTİKA UZMANINDAN ERDOĞAN'A ÖVGÜ

Almanya merkezli Spiegel'in haberinde ise gelecekte Rusya ve Türkiye'nin ekonomik olarak daha yakın işbirliği yapacağına dikkat çekildi. TASS haber ajansına konulan Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak'ın sözlerine yer verilen haberde, ticaret ve ekonomi alanında "çok önemli kararlar" alındığı vurgulandı. Haberde, Rus dış politika uzmanı Alexei Puschkov, Erdoğan'ı kendi ülkesinin çıkarlarını temsil ettiği için övdüğü ifade edildi.

"PUTİN TÜRKİYE'YE ÖVGÜLER YAĞDIRDI"

İngiltere merkezli Express gazetesi, Putin'in, Ukrayna'nın tahıl ihracatı sorununu çözdüğü için Ankara'ya övgüler yağdırdığını yazdı. Görüşmeler tamamlandığında iki liderin işbirliklerini yeniden teyit ettiklerini yazan haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Görüşmemiz Türkiye-Rusya ilişkilerinde çok farklı bir sayfa açacak" ifadelerine yer verildi.

PUTİN ERDOĞAN'DAN YARDIM İSTEDİ

ABD'nin Washington Post gazetesi, Rusya'nın Moskova'nın Ukrayna'yı işgali nedeniyle uygulanan yaptırımları atlatmak için yeni yollar aradığını yazdı. Moskova'nın, Erdoğan'dan yardım istediğine dikkat çeken haberde, Türkiye'nin Ukrayna savaşının başlamasından bu yana, kendisini Moskova ve Kiev arasında arabulucu olarak konumlandırdığına dikkat çekildi. Gazete, Putin'in, Türkiye ve Birleşmiş Milletler'in ablukaya alınan Ukrayna limanlarından tahıl sevkiyatını yeniden başlatmak için anlaşmaya aracılık etmesinde oynadığı rol için Erdoğan'a teşekkür ettiğini yazdı.

Rusya merkezli The Moscow Times gazetesi ise, ikili zirveyi "Putin, Erdoğan'a anlaşmanın ekonomik işbirliğini artıracağını umduğunu söyledi" başlığıyla verdi.

Diğer Haberler

  1. Terör örgütü DEAŞ’ın lideri Ebu el-Hassan el-Haşimi öldürüldü
  2. İran’da 5.7 büyüklüğünde deprem
  3. Rusya'dan 'kış' hamlesi! Batılı ülkelere yeni tehdit geldi
  4. Ukrayna’nın Madrid Büyükelçiliği’ne bombalı zarf gönderildi: 1 yaralı
  5. Endonezya 100’den fazla tropikal takımadanın geliştirme haklarını müzayede satacak
  6. Pakistan'da intihar saldırısı: 2 ölü, 24 yaralı
  7. Time Dergisi yılın kişisi kim oldu, yılın kişisi aday listesinde kimler var?
  8. Türkiye kara harekatına hazır! Pentagon'dan skandal açıklama
  9. Bakan Çavuşoğlu, Estonyalı ve Portekizli mevkidaşlarıyla görüştü
  10. NATO'dan flaş Türkiye açıklaması!

© Copyright 2022

Gazete Vatan Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.