Şampiy10
Magazin
Gündem

ABD’den gelen açıklamalar sonrası Sırp birlikleri Kosova sınırında çekiliyor

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın açıklamaları sonrası Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandır Vucic, Sırbistan’ın savaş istemediğini ve Sırp birliklerinin geri çekildiğini duyurdu.

ABONE OL
Vahdet AYAZ, (DHA)-

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic ile yaptığı görüşmeye ilişkin, “Cumhurbaşkanı Vucic ile görüşerek Kosova ile gerilimin derhal düşürülmesi ve son şiddet olaylarının sorumlularından hesap sorulması gerektiğinin altını çizdim. Ayrıca AB arabuluculuğunda yürütülen diyalog kapsamındaki taahhütlerin tam olarak uygulanmasının önemini vurguladım” dedi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan ve Kosova Başbakanı Albin Kurti görüşmesine ilişkin Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise “Sullivan Kosova sınırı yakınlarındaki Sırp askeri hareketliliğinden duyduğu endişeyi dile getirdi.  NATO'nun, NATO Kosova Gücü'nün (KFOR) özellikle Kosova'nın kuzeyindeki varlığını ve faaliyetlerini güçlendirmeye yönelik son kararlarına dikkat çekerek, ABD'nin KFOR'un görevini yerine getirebilmesi için uygun kaynaklara sahip olmasını sağlamak üzere Müttefiklerimizle birlikte çalışmaya hazır olduğunun altını çizdi” denildi.

BİRLİKLER GERİ ÇEKİLİYOR

Sırp medyası, Vucic’in konuyla ilgili açıklamalarına yer verdi. Vucic, Sırbistan’ın savaş istemediğini, hedefinin Avrupa Birliği olduğunu belirterek, “Bu Belgrad için neden faydalı olsun ki? Amaç ne olabilir? İnşa ettiğimiz pozisyonumuzu yok etmek mi? Bir günde yok etmek mi? Sırbistan savaş istemiyor. Geçen yıl hattın yakınında 14 bin kuvvetimiz vardı, bugün 7 bin 500 kuvvetimiz var.  Bunu 4 bine düşüreceğiz” dedi.

Diğer Haberler

  1. Gazze'deki ateşkes bitti! İsrail ordusu açıkladı: Savaşa yeniden başladık
  2. Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier'e Katar'da soğuk duş! Karşılamaya kimse gelmedi havaalanında 30 dakika bekledi
  3. Gazze'de ateşkes 1 gün daha uzatıldı
  4. ABD'ye ait askeri uçak okyanusa düştü
  5. Gazze'deki 'insani ara' için flaş gelişme! 2 gün uzatıldı
  6. Hamas, 15 esiri serbest bıraktı
  7. Gazze'de bilanço ağırlaşıyor
  8. Esir takası anlaşmasında pürüz
  9. Putin'den müzakere açıklaması: Hiçbir zaman reddetmedik
  10. İsrail ve Hamas rehine takasında anlaştı

© Copyright 2023

Gazete Vatan Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.