Şampiy10
Magazin
Gündem

Yemek kartları kalkıyor mu, yemek yardımı istisnası nedir? Yemek ücreti istisnası 2022!

Cumhurbaşkanı Erdoğan yemek kartlarına yönelik açıklama yaptı. Haliç Kongre Merkezi'nde İstanbul Ticaret Odası 140. Yıl Özel Ödülleri programına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yemek ödemelerinde restoran, lokanta ve yemek kartı kullanma zorunluluğunu kaldırıyoruz. Çalışanlara nakden ödenen yemek bedeli tutarları da vergi istisnası kapsamına girecektir" dedi. Peki, Yemek kartları kalkıyor mu, yemek yardımı istisnası nedir?

ABONE OL
Vatan Haber

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde İstanbul Ticaret Odası 140. Yıl Özel Ödülleri programında konuştu. Programda enflasyon ile mücadeleye vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, işverene destek müjdelerini ardı ardına sıraladı. İşverenlerin yükünü azaltacak müjdelerini sıralayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, getirilen vergi istisnalarını açıkladı. Peki, Yemek kartları kalkıyor mu, yemek yardımı istisnası nedir?

Yemek ücreti istisnası 2022 açıklaması!

Cumhurbaşkanı "İş insanlarımızla, bazı müjdeleri paylaşmamak olmaz." diyerek açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İlk müjdemiz, çalışanlara ödenen yemek ücretinin vergi istisna rakamının ve yönteminin değiştirilmesi ile ilgilidir. Temmuz ayından itibaren çalışanlara ödenen yemek bedeli vergi istisnasını 34 liradan 51 liraya çıkardık." ifadelerini kullandı.

"Yıl sonunda yeniden değerleme oranına göre bu rakamı tekrar belirleyeceğiz." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İlave bir yenilik olarak yemek ödemelerinde restoran, lokanta ve yemek kartı kullanma zorunluluğunu kaldırıyoruz. Artık çalışanlara nakden ödenen yemek bedeli tutarları da vergi istisnası kapsamına girecektir. Böylece çalışanlara daha fazla alternatif sağlıyor, işveren üzerindeki işlem maliyetini kaldırmış oluyoruz." Dedi.

Yemek kartları kalkıyor mu?

Yemek için devletten destek almak isteyen patronlar, bunun için zorunlu olarak yemek kartı vermek zorundaydı. 

Ancak getirilen yeni düzenlemeyle artık yemek kartı zorunluluğu kalkıyor. İşverenler, işçilerine elden verdikleri yemek ücretlerini de beyan ederek devlet desteği alabilecekler. 

 

Diğer Haberler

  1. Adli Tıp Kurumu KPSS’den en az 70 puanla personel alacak! İşte başvuru şartları!
  2. EYT toplantısında son durum ne? EYT toplantısında neler konuşuldu, kimler katıldı? EYT ne zaman çıkacak?
  3. SSK sicil no öğrenme ekranı! SSK sicil no nereden öğrenilir?
  4. Asgari ücret toplantısı ne zaman, 2023 asgari ücret tespit komisyonu saat kaçta toplanacak? Asgari ücret son toplantı ne zaman? Toplantı tarihleri takvimi!
  5. Tazminat hakkınız yanabilir! İş sözleşmesi feshi ile ilgili kritik ayrıntı
  6. 2023 yılında 27 bin sözleşmeli sağlık personeli istihdam edilecek
  7. Memur ve memur emeklisinin 5 aylık enflasyon farkı belli oldu! Memur zam farkı ne kadar oldu? 2023 Memur ve emekli maaş zammı ne kadar olacak?
  8. Ne kadar emekli maaşı alırım? Emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır? 4A, 4B, 4C SGK emekli maaşı hesaplama ekranı!
  9. Asgari ücret ilk toplantı ne zaman? Asgari Ücret Tespit Komisyonu ne zaman toplanacak? İlk toplantı tarihi belli oldu!
  10. Asgari ücret tespit komisyonunun takvimi belli oldu

© Copyright 2022

Gazete Vatan Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.