Şampiy10
Magazin
Gündem

Staj mağdurları bu kez Sakarya'dan seslendi: Hakkımızı aramaya devam edeceğiz

Geçen hafta Ankara'da bir araya gelen staj sigortası mağdurları, seslerini duyurmak için bu kez de Sakarya'da toplanarak basın açıklaması yaptı. Mağdurlar, staj ve çıraklık sürelerinin sigorta başlangıcı sayılarak EYT'ye dahil edilmesini istedi.

ABONE OL
Vatan Haber

Yüz binlerce kişinin beklediği EYT düzenlemesi yürürlüğe girdi. Yasayla beraber prim gün sayısını ve çalışma sürelerini dolduranlar yaşa takılmadan emekli olabiliyor. EYT düzenlemesinin yaş sınırı olmaksızın kabul edilmesinin ardından, 1999 öncesinde staj ve çıraklık yapanlar da düzenleme kapsamına dahil edilebilmeleri için sesini duyurmaya çalışıyor. Bugün Sakarya Demokrasi Meydanı'nda toplanan kalabalık, staj ve çıraklık sürelerinin prim günü sayılarak EYT'ye dahil edilmesini istedi.

Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Derneği Genel Başkanı Ferhat Salman, "Gencecik yaşta sanayilerde çalışmış, araba altlarına yatmış, ter dökmüş emekçilerin stajlarını, çıraklıklarını sigorta başlangıcı saymak bir lütuf değil, analarının ak sütü gibi helal olan haklarının iadesidir. Bu insanlar hayat mücadelesine, ekmek derdine düşmüşken ellerine bir sigorta karnesi tutturulmuş, 'hayırlı olsun sigortanız başladı' denilmiş, resmen kandırılmışlardır. 13-14 yaşında çocuktan uzun vadeli-kısa vadeli sigorta ayrımını yapmasını nasıl bekleriz?" diye konuştu.

Salman, "Beklentimiz, 'çalışma hayatında reform yapacağız' denildiğine göre staj mağduriyetinin de çözülmesi yönündedir. Meclis'in kapanmasına az bir süre kalmış, siyaset seçim sathına oturmuştur. Tüm bunlara rağmen hükümetimizin geride mağdur bırakmayacak şekilde düzenlemeler yapacağına inancımız tamdır. Staj mağduru çaresiz, sorun çözümsüz değildir. Anayasal çerçevede hakkımızı aramaya devam edeceğiz. Sonuna kadar mücadeledeyiz, sonuna kadar işimizin başındayız. Hakkımızı alacağımıza inancımız tamdır" dedi.

Diğer Haberler

  1. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda işe alınan 2 bin 431 sözleşmeli personel belli oldu
  2. (Hakimlik mülakat sonuçları) Hakimlik savcılık sınavı sonuçları açıklandı mı?
  3. Haftalık izin ile ilgili flaş açıklama! Haklı fesih sebebi sayılıyor
  4. Güvenlik Sertifikası nasıl alınır? Özel güvenlik görevlisi şartları nelerdir?
  5. Zam oranı belli oldu! Milyonlarca memura güzel haber geldi
  6. Erken emeklilik imkanı! 'Yaş şartı kademeli olarak geri çekilmiş olacak'
  7. Kamu işçisi zammı ne kadar oldu, kamu işçisi zam oranı 2023 yüzde kaç? En düşük kamu işçisi maaşı kaç TL? Toplu İş Sözleşmesi ile kamu işçisi zam oranı!
  8. Günlük 11 saatten fazla çalışan işçiye müjde! Dikkat çeken fazla mesai kararı
  9. İdari izinde ek ders ödenir mi? Ek ders ödemeleri idari izinde yatar mı, 15 Mayıs ek ders ödenir mi 2023?
  10. Kamu işçilerinin maaş farkları ne zaman ödenecek? Kamu işçileri zammı ne zaman alacak, kamu işçisi maaş farkları ne zaman yatacak?

© Copyright 2023

Gazete Vatan Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.