Şampiy10
Magazin
Gündem

Polis nasıl olunur? Polis olmanın şartları nelerdir?

Polis olmak isteyen kişiler öncesinde nasıl polis olacaklarına dair bilgi edinmek için araştırma yaparlar. Polis olmayı isteyen kişilerin polis olabilmek için istemelerinin yanında bir de belirli şartları karşılaması gerekmektedir. Polis olmak isteyen kişilerin öncelikli olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Polisler vatandaşların mallarını ve canlarını korumak için görev yapan memurlar olarak bilinmektedir.

ABONE OL
Vatan Haber

Polislik başvurusu için kişinin belgeleri eksiksiz olarak hazırlaması gerekmektedir. Gerekli belgeler; T.C. kimlik beyanı, mezuniyet belgesi, sınav başvuru dilekçesi ve sağlık bilgi formu gerekmektedir. Aynı zamanda sınav giriş belgesinde fotoğraf olmaması durumunda ise biyometrik fotoğraf olması gerekmektedir.

Polis Nasıl Olunur?

Polis olmak isteyen kişilerin bir takım şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Polis olmak için yazılı, sözlü ve fiziksel olmak üzere üç farklı sınava girilmesi gerekmektedir. Polislik sınavına girmek için ise en az lise mezunu olunması gerekir.

Üniversite sınavından belirlenen barajı geçmek de polis olmak için gerekli bir şart olarak ifade edilebilir. Polis Akademisi Başkanlığı tarafından her sene açıklanan tarih aralığında sınavlara başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru esnasında istenilen evrakların ise eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekmektedir.

Polis Olmanın Şartları Nelerdir?

Polis olmak isteyen kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerekir.

Kişinin silah taşıması için bir engelinin bulunmaması gerekir.

KPSS den yeterli baraj puanının alınması gerekir.

30 yaşını geçmemiş olmak gerekmektedir.

Reşit olmak gerekir.

Yurt dışından mezun olan kişiler için denklik belgesi gerekmektedir.

Ceza almamış olması gerekmektedir.

Lise, lisans ve ön lisans mezunu olması şartı da aranmaktadır.

Aynı zamanda polis olmak için kişinin bir takım fiziksel şartları da karşılaması gerekmektedir.

Polis Olmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Polislik başvurusu için kişinin belgeleri eksiksiz olarak hazırlaması gerekmektedir. Gerekli belgeler; T.C. kimlik beyanı, mezuniyet belgesi, sınav başvuru dilekçesi ve sağlık bilgi formu gerekmektedir. Aynı zamanda sınav giriş belgesinde fotoğraf olmaması durumunda ise biyometrik fotoğraf olması gerekmektedir.

Polis Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Ülkemizde polislik eğitimi veren üç farklı okul bulunmaktadır. POMEM (Polis Mesleki Eğitim Merkezi), PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) ve PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) olarak ifade edilebilir. Her okulun öğrenci almak için kendi belirlediği bir takım kriterler bulunmaktadır. Polis olmak isteyen kişilerin eğitimi en az lise düzeyinde olmalıdır. Lise mezunlarının PMYO giriş sınavlarına girmeye hak kazandıklarını söylemek mümkündür.

Üniversite mezunu olan kişilerin polis olmaları için ise KPSS şartı bulunduğunu söylemek mümkündür. Üniversite mezunu olan kişilerin POMEM ve PAEM sınavlarına girişleri de mümkün olmaktadır. Okuduğunuz bölümlerin polislik seçiminde bir fark oluşturmadığını söylemek de mümkündür. Polis olmak isteyen kişilerin kilolarının ve boylarının 18-27 orantısına sahip olması gerektiği de söylenebilir.

Diğer Haberler

  1. Asgari ücret ile ilgili son dakika açıklaması! Görüşmeler başlıyor
  2. Sözleşmeli personele kadro müjdesi! İşte 3+1 formülü
  3. Çalışan milyonları ilgilendiriyor! İşveren çalışana ödemek zorunda
  4. Hakimlik Savcılık sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? 2022 Adalet Bakanlığı hakimlik savcılık sınavı…
  5. Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu personel alacak! İşte insan hakları ve eşitlik uzman yardımcısı alımı sınav başvuru bilgileri ve şartları!
  6. ‘Konut sektörü için kilit konumda’ deyip uyardı! Şantiye şefliğinde yeni dönem
  7. Uzman öğretmenlik sınavı maaş farkı nedir, ne zaman yatacak? Uzman öğretmen maaş farkı ne kadar olacak, başöğretmen maaşı ne kadar artacak?
  8. ÖGG 100. Dönem sınav sonucu sorgulama! ÖGG sınav sonuçları 100. dönem ne zaman açıklanacak, ÖGG sınav sonuçları açıklandı mı?
  9. Asgari ücret zammında 'yüzde 12' detayı! 'Bunlar spekülasyon' deyip gerçek oranı açıkladı
  10. İŞKUR TPAO işçi alımı 2022! Türkiye Petrolleri (TPAO) 93 işçi alacak! İşte TPAO işçi alımı şartları!

© Copyright 2022

Gazete Vatan Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.