Şampiy10
Magazin
Gündem

Polis Akademisi (PA) duyurdu! POMEM alımları başlıyor! 13 bin polis alımı başvuru şartları ne, başvurular nasıl yapılır? 29. dönem POMEM başvuru ekranı!

Polis Akademisi Başkanlığı duyurdu! 29. Dönem POMEM giriş sınavı aday belirleme ön başvuruları başlıyor! Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre, Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Meslek Eğitim Merkezlerine önlisans ve lisans mezunu 13 bin öğrenci alımı yapılacak. POMEM başvuruları 14 Kasım’da başlıyor. Peki, POMEM başvuru şartları ne, başvurular nasıl yapılır? 29. dönem POMEM başvuru ekranı açıldı mı? İşte Polislik başvurusu ile ilgili detaylar…

ABONE OL
Vatan Haber

Polis Akademisi duyurdu! 29. dönem POMEM alımları başlıyor! Polis Meslek Eğitim Merkezlerine 13 bin polis alınacak! POMEM başvuru şartları Resmi Gazete’de yayımlandı. Polislik başvurusu için alınacak öğrenci kontenjanı da yayımlanan ilanla netleşti.

POMEM ALIMLARI BAŞLIYOR! 13 BİN POLİS ALIMI YAPILACAK!

Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre, 10 bin 400 lisans ( 8 bin 160 erkek ve 2 bin 240 kadın), 2 bin 600 ön lisans (800 erkek ve 1.800 kadın) olmak üzere toplam 13 bin öğrenci alımı yapılacak.

LİSANS VE ÖNLİSANSA KPSS PUAN ŞARTLARI BELLİ OLDU!

Lisans mezunları için 2021 veya 2022 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden 60, ön lisans mezunları için 2022 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden 65 taban puan veya üzerinde puan almış olmak gerekiyor.

Şehit ve vazife malullerinin eş veya çocuklarından lisans mezunları için 2021 ve 2022 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden  en az 48, önlisans mezunları için 2022 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden52  taban puan ve üzerinde puan almış olmak gerekiyor. Lisans mezunu olanlar önlisans üzerinden başvuruda bulunamayacak.

POLİSLİK ALIMI İÇİN YAŞ ŞARTI KAÇ?

Polislik başvurusu için adayların 18 yaşını tamamladıktan sonra yapılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak yani 1 Ocak 1993 ve daha sonrası tarihlerde doğmuş olmak gerekiyor.

POLİS BAŞVURU ŞARTLARI NE?

- T.C. vatandaşı olmak

- Lisans, önlisans veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,

- Kadınlar için 162 cm, erkekler için 167 cm’den kısa boylu olmamak, BMİ (beden kitle endeksi) 18 ile 27 arasında olmak,

- Silah taşımaya ve silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

- Sağlık durumu yönünden, Sağlık şartları yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,

- Başvuru tarihinde herhangi bir siyasal partiye ya da siyasal partilerin yan kuruluşlarına üye olmamak. 

- Alkol, uyarıcı madde ya da uyuşturucu madde kullanımı gibi nedenlerle tedavi görmüş ya da görüyor olmamak. Kamu haklarından yoksun durumda olmamak.

- Sağlık Yönetmeliği hükümleri haricindeki bir nedenden dolayı, polis eğitim kurumlarından atılmamış olmak.

- Erkek adaylar için, eğitimin başlangıç tarihinde askerlik vazifesi altında bulunmamak.

- Güvenli soruşturması vearşiv araştırması olumlu olmak.

POLİSLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Adaylar 14-25 Kasım 2022 tarihleri arasında www. Pa.edu.tr adresinden e-Devlet şifresi ile giriş yaparak son başvuru tarihi saat 17.00’ye kadar aday belirleme ön başvurularını yapabilecekler.

BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYIN

İLANIN DETAYLARI İÇİN TIKLAYIN

Diğer Haberler

  1. Astsubaylara tazminat verilecek mi 2023? Torba yasada astsubaylara tazminat var mı, astsubayların ek göstergesi yükselecek mi, emekli astsubaylara görev tazminatı verilecek mi?
  2. EYT'de borçlanma talebi! Uzman isimden 'staj' açıklaması
  3. Sağlık Bakanlığı'ndan sözleşmeli personel alım ilanı
  4. Kök maaş nedir? En düşük emekli maaşında kök maaş ne demek, ne anlama geliyor?
  5. Tazminat ve uzaktan çalışma hakkı doğuyor!
  6. SGK'dan flaş karar! Asgari işçilik oranı resmen değişti
  7. Sağlık Bakanlığı 10 bin 900 sürekli işçi alacak
  8. Staj mağdurları bu kez Sakarya'dan seslendi: Hakkımızı aramaya devam edeceğiz
  9. Staj ve çıraklık mağdurlarının borçlanma talebi karşılık bulacak mı?
  10. Staj ve çıraklık mağdurları Ankara'da bir araya geldi

© Copyright 2023

Gazete Vatan Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.