Şampiy10
Magazin
Gündem

Asgari ücret tespit komisyonunun takvimi belli oldu

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay "Asgari ücret tespit komisyonunun takvimi belli oldu. İlk toplantı 7 Aralık saat 14:00'da, ikinci toplantı 14 Aralık saat 14:00'da yapılacak." dedi.

ABONE OL
Oğuzhan SARI- Muhammet BAYRAM/ANKARA, (DHA)

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Başkanı Ergün Atalay ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol ile bir araya geldiği toplantıda Asgari Ücret Komisyonu'nun 7 Aralık'ta toplanması kararlaştırıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay ve TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ile bakanlıkta bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleşen toplantıda Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun çalışma takvimi belirlendi. Buna göre ilk toplantı 7 Aralık'ta, 2'nci toplantı 14 Aralık'ta yapılacak. 

'İLK TOPLANTI 7 ARALIK'TA'

Toplantının ardından açıklama yapan Türk-İş Başkanı Atalay, "İlk resmi toplantı 7 Aralık saat 14.00'te bakanlıkta, 2'nci toplantı 14 Aralık saat 14.00te yine bakanlıkta olacak. Geçmişte Türk-İşe geliniyordu, TİSKe gidiliyordu, o sistem bu sene kaldırıldı. Toplantıların hepsi bakanlıkta olacak. Rakamla ilgili ne çıkar; komisyon bir toplantı yapsın önümüze rakam getirsinler" diye konuştu.

Asgari ücrette rakam konuşulduğunda marketlerde ürün fiyatlarının arttığına dikkat çeken Atalay, "Ne zaman rakamla ilgili bir şey konuşulsa raflarda fiyatlar artmaya devam ediyor. Benim rakam konuşmamakla ilgili tedirginliğim buydu. Geçen sene bu vakitlerde peynir 35 lira idi, şimdi peynir 140-150 lira. Rakam konuşulduğu zaman öbür rakamlar da artmaya devam ediyor. İnşallah toplumu tebessüm ettirecek, tarafları memnum edecek bir rakam çıkar da üçümüz beraber imza atalım geçen sene olduğu gibi. Ama arzu etmediğimiz bir rakam ortaya çıkarsa o masada olmayacağımızı her zaman ifade ediyorum" dedi.

'ÇALIŞANLARIN ASGARİ ÜCRET DIŞINDA DA BEKLENTİLERİ VAR'

Asgari ücret dışında çalışanların çözüm beklediği başka konuların da olduğunu belirten Atalay, "Öyle bir noktaya geldik ki; asgari ücret maalesef geçim ücreti oldu bu ülkede. Onun dışında 10 yıldır, 20 yıldır teknik uzmanlar var, elemanlar var. Onun ötesinde çalışma hayatının beklediği sorunlar var. EYT gündemde, geçici işçi ile ilgili sıkıntımız var, taşeronun sıkıntısı var, vergi ile ilgili sıkıntımız var. Promosyonla ilgili de; özel sektörün bir bölümü veriyor, bir bölümü vermiyor, bununla alakalı da sorunumuz var. Bunların tamamı ocak ayının ortası veya sonunda çözülmesi gerekiyor. Asgari ücret kadar bunlar da kamuoyu için, çalışanlar için önemli" ifadelerini kullandı.

Atalay, asgari ücret arttı diye işçi çıkaranların da olduğunu belirterek hükümetin bunun önüne geçmesi gerektiğini de bildirdi.

'EYT'LİLERİN YÜZDE 80'İ EMEKLİ OLUP ÇALIŞMAYA DEVAM ETMEK İSTİYOR'

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ise TİSK olarak yaptıkları ankette EYTli olarak çalışanların yüzde 80inin emekli olduktan sonra da çalışmaya devam etmek istedikleri sonucunun çıktığını söyledi. Akkol, "Emekli olup çalışmaya devam edecek arkadaşlarımızın SGK primi ve işveren maliyeti artıyor. Devletin emeklilik maaşını almak; ama aynı zamanda da işletmesinde çalışmaya devam etmek istiyor. İşverenlere sorduğumuzda da yine çok büyük bir oranda işveren bu istihdam ilişiğini devam ettirmek istiyor. Bir uyum görüyoruz, bu uyumun kaybolmamasını istiyoruz. SGKda bir maliyet artışı söz konusu eğer emekli çalıştırırsanız. Bu hem istihdamın devamı hem işverenler için bir risk dolayısıyla bu konuyu birkaç aydır gündeme getiriyoruz. Bakanımız müjdeli haberi geçtiğimiz haftalarda kapalı bir toplantıda vermişti. Emeklilerle emekli olmadan çalışanların arasındaki SGK prim farkı giderilecek. İşverenlere ilave bir maliyet olmadan istihdam ilişkisi devam edecek. Bu çözümü şöyle önemsiyoruz; bu konu aynı zamanda emekli olup çalışma hayatına devam etmek isteyen çalışanlar için de çok kıymetlidir" dedi. 

'İŞEVRENE KIDEM TAZMİNATI İLE İLGİLİ UYGUN FAİZLİ KREDİ'

Akkol, emekli olacak çalışanların aynı anda emekli olması durumunda işverenler için çok ciddi bir finansman problemi doğması söz konusu olduğuna işaret ederek, "Büyük ve küçük işletmeleri düşünün, oldukça yüklü sayıda emekliden bahsediyoruz. Aynı gün kıdem tazminatının alınması durumunda bir finansman sıkıntısı içine girme durumu, bu durumda da çalışanın mağdur olma ihtimali var. Sayın bakanımız yine müjdeyi verdi; Hazine ve Maliye Bakanımızın da destek olduğunu ifade etti. Kredi Garanti Fonu'ndan (KGF) işverenlerin yalnız bırakılmayacağı müjdesini az evvel aldık. Kıdem tazminatları ile ilgili çok uygun kredi faiziyle bu anlamda işverenleri destek olunacak. Kıdem tazminatları da dolayısıyla çalışanlara gidecek" ifadelerini kullandı.

Akkol, kritik bazı sektörlerde ve şirketlerde yüzlerce kişinin aynı anda emekli olması durumunda üretimi, ihracatı etkileyen durumlar olabildiğini kaydederek, "Bazı departmanlar komple emekli olabiliyor. Özellikle kıdemin önemli olduğu sektörlerde iş sağlığı ve güvenliği riskleri doğabilecek. Biz de ülke olarak çalışma arkadaşlarımızı mağdur etmeden aynı üretimin ihracatın devamlılığına mani olmadan bir planlama dahilinde emekliliklerini organize ediyor olmamız gerekiyor. Bu konunun yine ülke için önemli olduğunu düşünüyoruz" dedi.

'BURADAN ÇIKACAK RAKAMI BEN DE BİLMİYORUM'

Akkol, asgari ücrette konuşulan rakamlar hakkında ise "Bu bir süreç. Buradan çıkacak rakamı inanın ben de bilmiyorum, komisyona üye hiç kimse bilmiyor. Bu sürecin sonunda en iyisini yapmaya çalışacağız hep beraber. Buradaki iyi niyetimize ve samimiyetimize sizin de inandığınızı biliyorum. Bu iyi niyetle bu süreci hep beraber yürüteceğiz diye ümit ediyorum" ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler

  1. EYT ile ilgili yeni açıklama! Staj ve çıraklık mağdurlarının durumu ne olacak?
  2. Memur emeklisi zam farkı için tarih belli oldu! Bakanlık açıkladı
  3. Maaş farkı alacaklar! Özlük hakkı düzenlemesi yapılacak
  4. AK Parti'den yasal düzenleme! İşyeri hekimlerinin maaşları artacak...
  5. Sözleşmeliye kadro eş durumu tayin var mı 2023? Hangi sözleşmeliler kadroya geçti, sözleşmeliye kadro şartları nelerdir?
  6. AK Parti'li Akbaşoğlu: Şubatta EYT'nin yasalaşacağına tanık olacağız
  7. THY'den taşeron çalışanlarına kadro müjdesi
  8. Özür grubu atama sonuçları açıklandı mı? Özür grubu atama sonuçları ne zaman belli olacak? Mazeret atama sonuçları MEBBİS personel.meb.gov.tr!
  9. Resmi Gazete'de yayımlandı! Yüzlerce bekçi alınacak
  10. EYT'de son dakika! EYT'lilerin maaş alacağı ilk tarih belli oldu

© Copyright 2023

Gazete Vatan Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.