Şampiy10
Magazin
Gündem

50 D kadrosu nedir? Sözleşmeliye kadro düzenlemesinde 50-D’li araştırma görevlileri kadro alacak mı?

Sözleşmeli kadro düzenlemesinde kapsam genişletildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, sözleşmeliye kadro düzenlemesine 50-D’li araştırma görevlilerini ve Kültür Bakanlığı sanatçılarını da dahil ettiklerini açıkladı. Peki, 50 D kadrosu nedir? Sözleşmeliye kadro düzenlemesinde 50-D’li araştırma görevlileri kadro alacak mı? 50 D araştırma görevlisi maaşı artacak mı? İşte detaylar…

ABONE OL
Vatan Haber

Sözleşmeli personele kadro düzenlemesiyle ilgili gelişmeler gelmeye devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in son açıklamasında düzenlemeye 50-D’li araştırma görevlilerini ve Kültür Bakanlığı sanatçılarını da dahil ettiklerini açıkladı.

50-D’Lİ ARAŞTIRMA GÖREVLİLERİ KADRO ALACAK MI?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, düzenlemeye 50-D’li araştırma görevlilerini ve sözleşmeli Kültür Bakanlığı sanatçılarını da kapsama dahil ettiklerini açıkladı. Araştırma görevlileri ve sanatçılar, pazartesi günkü kabine sonrası yapılan açıklamalarda yer almayan gruptaydı.

50 D KADROSU NEDİR?

Devlet üniversitelerinde lisansüstü eğitim süresince görev yapan kadrolu araştırma görevlileridir. 40 bine yakın araştırma görevilisinin bulunduğu tahmin ediliyor.  50-D kapsamındaki araştırma görevliliğinde öğrenci olma şartı bulunuyor. İş garantisi yoktur. Daimi bir kadro değildir, doktora eğitimi süresi sonunda kadroyla ilişik kesiliyor. Ayrıca, yüksek lisans mezuniyeti sonrası 6 ay içinde bir devlet üniversitesinde doktora programına başlamazsa kadroyla ilişiği kesiliyor. 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren tüm devlet üniversitelerinde araştırma görevlisi kadrolarına 2547 sayılı Kanunun 50-d maddesi uyarınca atama yapılıyor. Kişilerin 50/d araştırma görevlisi kadrosuna atanabilmesi için azami öğrenim süreleri içinde bulunan aktif lisansüstü öğrenciliğinin bulunması şarttır.

 

Diğer Haberler

  1. Memur emeklisi zam farkı için tarih belli oldu! Bakanlık açıkladı
  2. Maaş farkı alacaklar! Özlük hakkı düzenlemesi yapılacak
  3. AK Parti'den yasal düzenleme! İşyeri hekimlerinin maaşları artacak...
  4. Sözleşmeliye kadro eş durumu tayin var mı 2023? Hangi sözleşmeliler kadroya geçti, sözleşmeliye kadro şartları nelerdir?
  5. AK Parti'li Akbaşoğlu: Şubatta EYT'nin yasalaşacağına tanık olacağız
  6. THY'den taşeron çalışanlarına kadro müjdesi
  7. Özür grubu atama sonuçları açıklandı mı? Özür grubu atama sonuçları ne zaman belli olacak? Mazeret atama sonuçları MEBBİS personel.meb.gov.tr!
  8. Resmi Gazete'de yayımlandı! Yüzlerce bekçi alınacak
  9. EYT'de son dakika! EYT'lilerin maaş alacağı ilk tarih belli oldu
  10. Sözleşmeliye kadro yasallaştı mı, Meclis’ten geçti mi? Kimler kadroya geçti, sözleşmeli personeli kadro şartları nelerdir?

© Copyright 2023

Gazete Vatan Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.