Bir hayvanı sahiplenmek için 10 neden 25 June, 13:43'de eklendi

Bir hayvanı sahiplenmek, aynı zamanda ona ikinci bir hayat armağan etmek anlamına geliyor. Her ne kadar bu bile başlı başına yeterli bir sebep olsa da, biz sizin için 10 tanesini birden listeledik.

1. Çocuklarınıza iyi bir örnek teşkil etmiş olursunuz
Bir hayvanı sahiplenmek belki de karşılıksız duyulan sevginin en güzel örneklerinden bir tanesidir. Bir hayvanı sahiplenerek çocuklarınıza canlılara duymalarını istediğiniz “koşulsuz sevgi” için gerçek bir örnek olabilirsiniz.
2. Yeni dostlara umut olabilirsiniz
Bir hayvanı sahiplendiğinizde mutlaka aileniz ve arkadaşlarınız “nasıl” sorusunu soracaktır. Onlara yeni dostunuzu nasıl sahiplendiğinizi anlatarak bu hareketin yaygınlaşmasına ve en doğru biçimde anlaşılmasına katkı sağlamış olursunuz. Bu sayede bir cana daha umut olmanız kaçınılmazdır.
3. Satın almayın, sahiplenin !
Bir evcil hayvan dükkanından satın aldığınız her hayvan, canlıların bir nesne gibi üretildiği, satıldığı ve bir çok hakkının hiçe sayıldığı bu endüstriyi besler ve daha da büyümesine yol açar. Bu yüzden bir hayvanı satın almak yerine sahiplenerek bu endüstrinin büyümesine bir dur diyebilirsiniz.
4. En baştan başlamazsınız
Genelde sahiplenilmek için bekleyen hayvanlar belli bir olgunluğa erişmiştir. Bu nedenle uzun ve zorlu gelişim süreci zaten neredeyse tamamlanmıştır ve işiniz daha kolaydır. Bunun yanında (ne yazık ki) sahiplenilmeyi bekleyen hayvanlar arasında daha önceden bir ailesi olan ancak farklı sebeplerle kaderine terkedilmiş bir çok hayvan bulunur. Bu dostlarımız arasında zaten eğitimli olanların sayısı da azımsanamayacak kadar çoktur.
5. Kendinizi daha iyi hissedersiniz
Yeni dostunuzla sadece “cins” olduğu için ya da “daha havalı” olduğu için değil, tıpkı sizin gibi bir can olduğu için yaşamınızı paylaştığınızı bilirsiniz. Bu da onlarla kuracağınız bağın daha içten ve karşılıksız olmasını sağlayarak harika hissetmenize sebep olur.
6. Size uygun bir arkadaş bulma şansızın fazladır
Konu “sahiplenmek” olduğunda alternatifleriniz neredeyse sonsuzdur. Birbirinden farklı yaşlarda, cinslerde ve hatta karakterlerde birçok hayvan her an sahiplenilmek için sizi bekliyor olacak. Üstelik hiçbir karşılık beklemeden.
7. Kıymetinizi çok iyi bilirler
Sahiplenilmiş hayvanlar nerdeyse her zaman zorlu şartlar altında yaşamını sürdürmek zorunda kalmış hayvanlardır. Bu nedenle (ister inanın, ister inanmayın) sizin ve ona sunduğunuz yeni yaşamın kıymetini çok iyi bilirler.
8. Yeni dostunuz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz
Sahiplenilmeyi bekleyen hayvanlar her zaman sahipsiz ya da başıboş hayvanlar değillerdir. Yeni dostunuzun alışkanlıkları, sağlık durumu, eğitimi, hassasiyetleri gibi konularda eski sahibinden son derece detaylı bilgiler alabilir ve harhangi  bir konuda yardıma ihtiyacınız olduğunda irtibat kurabilirsiniz.
9. Bir hayat kurtarmanın tarifsiz mutluluğunu yaşarsınız
Sahiplenmeye muhtaç bir hayvana kapılarınızı açtığınızda, aslında çoğu zaman onun hayatını kurtarmış ve ona yeni bir hayat armağan etmiş olursunuz. Bu durumun size yaşatacağı mutluluk tarifsizdir.
10. Barınaklarda yaşayan hayvanları sahiplenebilirsiniz
Bir evcil hayvanı satın almaktansa barınaklarda yaşayan bir hayvanı sahiplenirseniz, yardıma ihtiyacı olan daha fazla hayvanın barınaklara sığınma şansı olur. Yani bir başka deyişle yardıma ihtiyacı olan daha fazla hayvana “yer açmış” olursunuz.