Zora düşen Çinli devi Trump kurtaracak!

14 Mayıs 2018 Pazartesi - 12:15 | Son Güncelleme : 14 05 2018 - 12:15

Çinli telekom devi ZTE, İran ve Kuzey Kore ile ticaret ambargosunu deldiği gerekçesiyle mart ayında ABD Ticaret Bakanlığı tarafından 1,2 milyar dolar cezaya çarptırılmış ve geçtiğimiz ay ise 7 yıl boyunca Amerikan şirketleriyle ticaret yapması yasaklanmıştı. Üretimi durma noktasına gelen şirketi hayata döndürecek haberi ABD Başkanı Trump bir tweet’le duyurdu


Ürettiği mobil cihazlarda Qualcomm gibi Amerikan şirketlerinden kritik bileşenler satın alan ZTE, ticaret yasağı nedeniyle üretim yapamaz hale gelmiş ve üretim operasyonlarını durdurduğunu açıklamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, şirketi düştüğü zor durumdan çıkaracak açıklamayı Twitter hesabından yaptı: “ Çin Başkanı Xi ve ben, dev Çinli telefon şirketi ZTE’ye iş dünyasına hızla geri dönecek bir yol bulmak için çalışıyoruz. Çin’de çok fazla kişi işsiz kaldı. Ticaret Bakanlığı’na halletmeleri için emir verildi!”

ABD akıllı telefon pazarının dördüncü en büyük oyuncusu olan ZTE, 75.000’den fazla çalışana sahip. Trump, ZTE için nasıl bir çıkış yolu sağlanacağına dair detaylar vermezken, ticaret yasağının kaldırılması muhtemel görünüyor.
 
ABD ve Çin arasındaki ticaret gerginliği ZTE dışında Huawei gibi Çinli şirketleri de etkiliyor. ABD, mayıs ayı başında bu telefon üreticilerinin cihazlarının askeri üslerde satışını yasaklamıştı.

ETİKETLER