Ziraat Bankası'ndan Enflasyona Endeksli Konut Kredisi

AA |  17 Haziran 2019 Pazartesi - 12:38 | Son Güncelleme : 17 06 2019 - 13:14

Ziraat Bankası, "Enflasyona Endeksli Konut Kredisi" ürününü müşterilerin kullanımına sundu.


Ziraat Bankasından yapılan açıklamaya göre, banka, konut sahibi olmak  isteyen müşterilerine avantaj sağlayacak "Enflasyona Endeksli Konut Kredisi"  ürününü bugün itibarıyla kullanıma sunuyor.
 
"Enflasyona Endeksli Konut Kredisi" ile gelecek dönemde enflasyon  oranlarında ve finansman koşullarında beklenen olumlu gelişmeler doğrultusunda  vatandaşların mevcut konut ihtiyaçlarını daha fazla ötelemeksizin istedikleri  zamanda ve en uygun maliyetle ev sahibi olmaları hedefleniyor.
 
Enflasyona Endeksli Konut Kredisi ürünü, özellikle gelecek dönemde  faiz oranlarının düşmesini bekleyen müşterilerin konut kredisi taleplerini  karşılamak için hazırlandı. Bu ürüne ilişkin faiz oranı ilan edilen Enflasyon  Oranı (TÜFE)   Banka Tarafından Belirlenecek Marj Oranı toplamından oluşacak ve  kredi faiz oranı müşteriler tarafından kredi kullandırım aşamasında seçilecek  periyotlarda (6 veya 12 aylık), enflasyon oranına (TÜFE) göre dönemsel olarak  güncellenecek.
 
Bu ürünle satın alınacak konutun yüzde 80'ine kadar kredi  kullandırılabilecek. 120 aya kadar vade belirlenebilecek. Erken kapama/ödeme  durumunda herhangi bir ücret alınmayacak. Müşteriler kredi vade süresi içerisinde  dilediği zaman sabit faizli konut kredisi ürününe de geçiş yapabilecek.
 
Enflasyona Endeksli Konut Kredisi işlemlerinde Türkiye Cumhuriyet  Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayınlanan TÜFE Endeksi dikkate alınacak.
 
Kredi kullandırım işlemlerinde TÜİK tarafından açıklanan en güncel  TÜFE yıllık yüzde değişim oranı esas alınacak. Bu kapsamda Enflasyona Endeksli  Konut Kredisinde faiz oranını, en son açıklanan TÜFE yıllık yüzde değişim oranına  bankaca belirlenen marj oranının eklenmesi ile hesaplanacak.
 
Bu faiz oranı müşteriler tarafından kredi kullandırım aşamasında  seçilecek 6 veya 12 aylık periyotlarda, enflasyon oranına göre dönemsel olarak  güncellenecek. Sözleşmede belirtilen dönemlerde faiz oranı güncellemesi  yapılırken, içinde bulunulan aydan bir önceki ayda TÜİK tarafından açıklanan TÜFE  yıllık yüzde değişim oranı  esas alınacak.
 
Bu çerçevede bankaca Enflasyona Endeksli Konut Kredisi faiz oranı;  1-120 aya kadar vadede TÜFE 0,19 (aylık) marj oranı olarak belirlendi.