Gazetevatan.com » Yazarlar » Bayram sofrasında büyük buluşma

Bayram sofrasında büyük buluşma

19 Ağustos 2018 Pazar


Kurban bayramı sofrası kavurmasız olmaz. İşte misafirleriniz için hazırlayacağınız bereketli bayram sofrası için nefis tarifler...
 
Bayram Sofraları, Türkler’in konukseverliğini en iyi şekilde ortaya koyan bir geleneğimizdir. Eskiler Büyük Bayram diyor Kurban Bayramı’na. İçlerinde gönül vardır. İkram vardır. Paylaşmak vardır. Aslolan, sofraya ne konduğu değildir. Kurbanın kavurma için butunu, sırtını ve kolunu, kıyma yapacaksak döşünü, boşluğunu. Haşlama ise, gerdanını, kolunu ve inciğini. Haşlama sote için de yine kol ve but kısımlarını kullanmak en doğrusu. Bayram soframız Anadolu’da doğmuş tariflerin, özgün hallerine sadık kalınarak modern sunumlarla hayata geçirildiği Delimonti’nin lezzetleriyle hazırlandı.
 
Cüneyt Asan’dan et tüyoları
 
Etin profesörü Cüneyt Asan’ın anlatımıyla, kavurma için butunu, sırtını ve kolunu kullanacağız. Kıyma yapacaksak döşünü, boşluğunu. Haşlama ise, gerdanını, kolunu ve inciğini. Haşlama sote için de yine kol ve but kısımlarını. “Eskiler Büyük Bayram diyor Kurban Bayramı’na. Unutmayalım, bayramlar ve bayram sofraları, kişisel değil toplumsal bir olgudur.  İçlerinde gönül vardır. İkram vardır. Paylaşmak vardır. Bayram sofralarında asıl olan, sofraya ne konduğu değildir. Niyettir. Gönüldür. Misafir ağırlamak, yedirmek içirmek sevap ve bereket kapısı inananlar için. Eskilere göre; “Misafir on rızık ile gelir. Birisini yer, dokuzu ev sahibine kalır.”
 
Delimonti’nin tarifleri
 
Kavurma
 
Malzemeleri:
 
- 400 gr az yağlı kuşbaşı dana eti
- 1 adet soğan
- 100 gr tereyağı
- Tuz
- Karabiber
 
Hazırlanışı:
Soğan ince bir şekilde doğrayıp, tereyağı ile tencerede kavurun. Ardından kuşbaşı dana etini ilave edin, kendi suyunu çekene kadar orta ateşte kavurun. Et suyunu çektikten sonra tuz ve karabiber ekleyip kavrulmaya devam edin ve az su ekleyerek ağır ateşte pişirin. Etleriniz piştiğinde sıcak olarak servis edebilirsiniz.
 
Hıçın
 
Malzemeleri:
 
- 200 gr un
- 1 adet yumurta
- 150 gr az yağlı döş kıyma
- Tuz
- Su
- Tereyağı
 
Hazırlanışı:
 
Un, yumurta, tuz ve su ile yumuşak bir hamur hazırlayın. Hamurları iki beze halinde açın ve birini tepsiye serin. Hamurun üstüne her tarafa eşit olacak şekilde kıyma serip tuz ile lezzetlendirin. Diğer hamuru da açarak üzerine örtün. Orta kısmı açık bırakıp üzerine bolca tereyağı sürün. 200 derece fırında 25 dakika pişirilir. Sıcak olarak servis edebilirsiniz.
 
Eli böğründe
 
Malzemeleri:
- 600 gr kuzu but (ön kol) 
- 1 adet domates
- 2 adet köy biberi
- 100 gram kuyruk yağı
- 4 diş sarımsak
- Tuz
 
Hazırlanışı:
Kuzu etini kuşbaşı halinde keserek, fırın tavasına dizin. Üzerine doğranmış kuyruk yağlarını ve sarımsağı ekleyin. Kalın jülyen şeklinde doğranan domates ve biberleri, tavanın diğer köşesine dizin. 200 derece fırında yaklaşık 25 dakika pişirin. Sıcak olarak servis edebilirsiniz.
 
Bıçak arası
 
Malzemeleri:
 
- 100 gr un l Tuz l Maya
- 100 gr dana kuşbaşı
- 20 gr kuyruk yağı
- Yeşil biber, domates
 
Hazırlanışı:
Un, maya ve tuz ile hamuru yumuşak bir kıvamda yoğurun. Daha sonra mayalanmaya bırakın. Diğer yandan dana kuşbaşı, kuyruk yağı, yeşil biber, domates ve tuz ile iç harcını hazırlayın. Hamurdan bezeler yapıp açın. Hazırlanan harcı açtığınız bezelerin üzerine eşit miktarda yayarak bölüştürün. Önceden ısıttığınız fırında pişirin. Sıcak olarak servis edebilirsiniz.