Zeki Müren şarkılarına tenor dokunuşu

Kerem Akyıldız / akyzkerem@gmail.com |  11 Ağustos 2018 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 11 08 2018 - 2:30

Türkiye’nin en ünlü tenorlarından olan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Murat Karahan, 27 ve 28 Ağustos’ta Zeki Müren Şarkıları’nı seslendirecek. Karahan, Müren’i toplumun büyük kesimine hitap ettiği için seçtiğini söylüyor.


Bu sanata ilk kez nerede ve nasıl başladınız?
 
Opera’ya ilk olarak konservatuvara girdiğimde tanıştım. O günden bu güne hayatımın merkezinde olan bir sanat. 2003 yılında Ankara Devlet Opera Balesi’de solist olarak göreve başladım. O günden beri solist olarak görevime devam ediyorum. 2012 yılından beri ise Avrupa ve dünyanın en büyük operalarında olan Moskova Bolşoy Tiyatrosu’ndan, Berlin Deutsche Oper, Viyana Wiener Staatsoper, Münih Bayerische Staatoper, Napoli San Carlo, Arena Di Verona, Teatro Regio di Parma, Teatro Filarmonico Verona ve Fransa Limoges ile Reims gibi operalarda yer aldım
 
Zeki Müren fikri nasıl ortaya çıktı, neden Zeki Müren’i seçtiniz?
 
Bu konuda en önemli nokta halkı çok sesli müzikle buluşturmaktı. Zeki Müren bilinen tanınan bir sanatçı. Zamanın gençlerinin bile şu anda dinlediği, bildiği bir sanatçı. Zeki Müren’i seçmemin en büyük nedenlerinden biri toplumun büyük kesimine hitap eden biri olması. Halkımızı çok sesli müzikle tanmıştırmak benim için en önemli noktaydı. Bununla birlikte aynı zamanda Zeki Müren içinde güzel bir anma hazırlamış olduk.
 
Dünyanın bir çok farklı yerinde, farklı operalarda başrolde yer aldınız. Nasıl bir his? 
 
Benim için büyük bir gurur. Ülkemi, devletimi, milletimi bu şekilde temsil ediyor olmak çok önemli. Performansların hiçbirini ayıramıyorum. Ama Verona’da verdiğimiz konserden sonra sokakta insanların alkışlaması benim için çok duygusal ve gurur verici bir andı.
 
Türkiye’de ve yurt dışında opera sanatçılarına verilen destekler arasında ne gibi farklar var? 
 
Pek bir fark yok aslında. Ülkemizde operaya büyük bir destek var. Bizim operamızın kendi sistemi içerisinde zamanı yakalaması gereken kurallar ve yasalar var. Bunları günümüz şartlarıyla birleştirip devletten aldığımız parayı sanatçıları mutlu edecek şekilde harcamak en önemli unsurlardan.
 
Operanın yanında Türk Sanat Müziği’de seslendiriyorsunuz. Siz hangisinden daha çok zevk alıyorsunuz? Farklı tarzları seslendirmeyi nasıl başarıyorsunuz?
 
Ben müzikten zevk alıyorum. İnsanın ruhuna, duygularına dokunan müzikten zevk alıyorum. Annemden Türk Sanat Müziği, babamdan türkü öğrendim.
 
Bir opera sanatçısı en çok neye dikkat eder? 
 
Bir opera sanatçısı uyku düzenine dikkat etmeli, sigara ve alkol kullanmamalı. 
 
Opera sanatçısı olmanın en zor yanı ne?
 
Opera dünya üzerindeki en zor sanat. Edebiyat, dans, müzik, şiir, heykel, resim gibi her türlü sanatın bir birleşkisi. Yeri geliyor 20 bin kişilik bir kitleye 100 kişilik bir orkestrayla sunuyorsunuz bu sanatı. Sahnede sesinizi mikrofonsuz şekilde karşıya duyurmak zorundasınız. Başlı başına çok zor bir sanat.

ETİKETLER