Zayıflama hayali öldürdü!

Havva Nur ARKAN/YALVAÇ (Isparta), (DHA) |  27 Eylül 2012 Perşembe - 10:25 | Son Güncelleme : 27 09 2012 - 10:25


Süleyman Demirel Üniversitesi ikinci sınıf öğrencisi 20 yaşındaki Yeşim Kılıç, kaldığı özel yurdun odasında ölü bulundu. Odasında zayıflama hapları bulunun Kılıç’ın bir ayda 15 kilo verdiği son 10 gündür tuvalete çıkamadığı anlaşıldı.

Isparta Yalvaç’taki özel yurtta kalan üniversiteli Yeşim Kılıç, oda arkadaşları tarafından yerde hareketsiz yatarken bulundu. İhbar üzerine yurda gelen 112 ekipleri, genç kıza uzun süre kalp masajı uyguladı, ancak kalbi duran Yeşim Kılıç yaşama döndürülemedi. Ailesi Muğla’da yaşayan Yeşim Kılıç’ın odasındaki bir poşet içerisinde, genellikle zayıflamak isteyenlerin internetten sipariş yoluyla satın aldıkları 20’ye yakın ’biber hapı’ bulundu. Yeşim Kılıç’ın cesedi, önce Yalvaç Devlet Hastanesi Morgu’na kaldırıldı, ardından da buradan ölüm nedeninin belirlenmesi için otopsi yapılması amacıyla Antalya Adli Tıp Kurumu morguna gönderildi. Yalvaç Devlet Hastanesi’nde görevli Genel Cerrahi Uzmanı Zafer Dirik, Yeşim Kılıç’ın son olarak kabızlık şikayetiyle kendisine geldiğini, genç kızı muayene ettikten sonra bazı ilaçlar verdiğini belirterek, “Hasta, son 1 ayda 15 kilo verdiğini, 10 gündür de tuvalete çıkamadığını anlattı. Bu şikayetini giderecek bazı ilaçlar yazdım” dedi.

Arkadaşlarından gizlemiş

Yeşim Kılıç’ın yurttaki arkadaşlarından Burcu Kıpır da çok üzgün olduklarını belirterek, şöyle konuştu: “Yeşim, zayıflamak istiyordu ve aldığı ilaçları bizden saklı kullanıyordu. Çoraplarının içinde ve poşetlere koyarak dolabında gizlemiş. Aslında çok kilosu olan biri de değildi. 70- 75 kilo civarındaydı ama son 1 ayda 15 kilo verdiğini söylüyordu. 10 gün öncesi kabızlık şikayeti ile hastaneye gitmişti. Doktor ilaçlar vermiş ancak bu ilaçları kullanmasına rağmen neredeyse 10 gündür tuvalete çıkamıyordu. Yeşim’in kullandığı zayıflama ilaçlarını ve doktorun verdiği ilaçların tamamını savcılık istedi, biz de verdik.” Yeşim Kılıç’ın oda arkadaşları ifadeleri alınmak üzere polis merkezine götürülürken, tüm eşyası da odasından alınarak incelenmek üzere Yalvaç Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Sibutramin ölüme götürüyor

Sibutramin beyindeki kilo kontrolü ile ilişkili olan kimyasalları etkileyerek çalışır. Zayıflama ilacının içinde bulunan sibutramin etken maddesi kalp krizinden intihar eğilimine kadar birçok yan etkisi bulunuyor. Uzmanlar bu etken maddeli ilaçların mutlaka doktor kontrolünde alınması gerektiğini belirtirken, özellikle kişi kalp hastasıysa kalp krizine, depresyona, uykusuzluk, nefes darlığı, ciltte reaksiyonlar, görmü bozukluğu, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarında bozukluklara neden olabileceğinin altını çizdiler.

33 gün dayandı

Balıkesir’de bir güvenlik şirketinin ortağı olan Nilüfer Gülmez (35), temmuz ayında zayıflama ürünü kullanmaya başladıktan sonra rahatsızlandı. Hapları kullandıktan sonra kalp rahatsızlığı şikayetiyle hastaneye giden Gülmez, kontrol ve tahlillerinin ardından evine gitti ancak tekrar rahatsızlanıp hastaneye kaldırıldı. Kalbi duran Nilüfer Gülmez , doktorların süratle müdahalesi sonucu yeniden hayata döndürülerek yoğun bakıma alındı. 33 günlük yaşam mücadelesinin ardından ise hayatını kaybetti.

Nilay henüz 23’ündeydi

Kastamonu Çatalzeytin ilçesinde 23 yaşındaki Nilay Dinçer de kullandığı kırmızı biber hapı nedeniyle yaşamını yitirmişti. Yapılan araştırmada Dinçer’in kullandığı ilaçta ‘sibutramin’ etkin maddesi bulunduğu belirlenirken, ilaç Sağlık Bakanlığı tarafından tüm eczanelerden toplatılmıştı. Buna rağmen ilacın internet üzerinden rahatça satılması üzerine de soruşturma başlatılmış ama bir sonuç alınamamıştı.

Asena şanslıydı

Zayıflamak için televizyonda gördüğü Meksika biberi hapından alan Asena Karabacak ölümden döndü. Üzerinde ne Sağlık Bakanlığı ne de Türkçe tek kelime olan ilaçla bir haftada 6 kilo veren Kabacak, kendini bir anda yoğun bakımda buldu. Toksik Hepatit teşhisi konulan genç kadının karaciğeri ve böbrekleri ağır hasar görürken, 10 gün boyunca yoğun bakım ünitesinde tedavi gördü. Karabacak, ölüm kalım savaşını kazandı.