Zamda aceleci olmayın

14 Nisan 2018 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 14 04 2018 - 2:30

2 gün içinde motorine ve benzine gelen zamların ardından ilgili kurumlara çağrıda bulunan Nihat Zeybekci, “Bu dalgalanma dönemlerinde biraz sabırlı olun. Zam için aceleci davranmayın” dedi


Dolar ve euronun TL karşısında tarihi zirveye çıkması ve petrol fiyatlarının son 4 yılın zirvesini görmesi ile benzin ve motorine yapılan peş peşe zamların ardından Hükümet’ten ilk yorum geldi.

Akaryakıt fiyatlarındaki artışla ilgili kurumlara çağrıda bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Kurumlarımıza çağrıda bulunmak istiyorum, bu dalgalanma dönemlerinde biraz sabretmelerini biraz beklemelerini öneriyorum. Zam yapmada bu kadar acele etmemelerini öneriyorum. Çünkü diğer taraftan bunun toparlanacağını ümit ediyoruz. Toparlanma olduğunda aynı kurumların fiyatları aşağı çekmede de aynı iştah ve heyecan içinde olmalarını bekliyoruz” dedi.

Daha kötü ne olabilir?

ABD ve Rusya arasındaki restleşmenin Türkiye ekonomisine etkisine değinen Zeybekci, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye şu andaki jeopolitik risklerin en yoğun canlandığı bölgede. Hiç kimsenin Suriye ile bu kadar uzun sınırı, Irak ile bu coğrafyayla yoğun, yakın teması yok. Binlerce kilometre öteden bu coğrafyaya ilgi duyup da bu coğrafyayla ilgili biraz da komik ama tweet savaşlarını başlatanların bizim kadar menfaati yok. Türkiye bunun ortasında. Daha kötü ne olabilir ki? İnsanlık trajedisinin yaşandığı bir coğrafya. Türkiye’nin önemli ticari ortaklarından Irak ve Suriye’de yaşanan bu olaylar ekonomik olarak etkiliyor.”

Gerçekleri yansıtmıyor

Bakan Zeybekci, son dönemde yaşanan kurlarla ilgili dalgalanma, çalkalanma ve oynaklığın, jeopolitik algılardan kaynaklı olduğunu belirterek, “Türkiye’yle ilgili de birilerinin spekülatif amaçlı bunları kullanmasından kaynaklı. Bunların Türkiye’nin gerçeklerini yansıtmadığını söylemiştik. Önümüzdeki dönemde kısa vadedeki döviz mükellefiyetlerinin yerine getirmesiyle ilgili hiçbir problem yok. Bunlar geçecektir. Yakın gelecekte de ilgili kurumların çalkantılar ve spekülatif hareketlere müdahale ederek gereğini yaptıklarını göreceğiz inşallah. Türkiye’nin spekülasyona seyirci kalması beklenemez” şeklinde konuştu.

ETİKETLER