Yüzyıllık hayal! Geri sayım başladı...

AA |  07 Haziran 2019 Cuma - 12:13 | Son Güncelleme : 07 06 2019 - 12:49

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesindeki Filyos beldesinde, Osmanlı Padişahı Sultan 2. Abdülhamid döneminde planlanan ancak hayata geçirilemeyen liman projesinde sona yaklaşıldı. Fiziki gerçekleşme yüzde 80 oldu. Limanın 2020'de hizmete alınması planlanıyor...


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, , AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sultan Abdülhamid  döneminde hazırlanan ''Anadolu'da Genel Üretim Raporu''nda, Filyos'ta denizden  açılacak kanallar aracılığıyla gemilerin Gökçebey'e kadar girerek  yükleme-boşaltma yapabileceği uluslararası ticaret ve sanayi alanı  oluşturulmasına dayanan yatırım hayalinin, 2014 Devlet Yatırım Programı'nda  gerçeğe dönüştüğünü söyledi.

Limanın Türkiye'nin en büyük 5 yatırımından biri olduğunu dile getiren  Turhan, buradaki çalışmaların hızla sürdürüldüğünü ifade etti.

Turhan, Filyos'un Türkiye'nin yanı sıra Karadeniz'in de en büyük  limanları arasında yer alacağını belirterek, "Hem Zonguldak'ın hem de Türkiye'nin  lojistik imkanlarını güçlendirecek büyük bir yatırım olacak Filyos Limanı'nda  yıllık elleçlenecek yük kapasitesi 25 milyon ton olacak." diye konuştu.

Bakan Turhan, limanın Ankara metropolitan alanının denize çıkış kapısı  konumunda bulunduğuna da dikkati çekti.

 

"Liman ülkemize ekonomik ve stratejik katkı sağlayacak"

Turhan, Filyos Limanı'nın bölge ekonomisinin gelişmesine imkan  verebilecek sanayilerin kurulması açısından önemine işaret ederek, buranın  sağlayacağı faydalara ilişkin şu bilgileri verdi:

"Limanın hizmete girmesiyle Karadeniz havzasında yer alan ülkelerin,  dünya ülkeleriyle ticaret yapmasına imkan tanınacak. Baltık Denizi'nin Tuna Nehri  ile Karadeniz'e bağlanması neticesinde oluşacak yük hareketleriyle Karadeniz'de  yoğunlaşması beklenen deniz trafiğine çağdaş limancılık hizmeti verilmesi  hedefleniyor. Bunun da ülkemize ekonomik ve stratejik katkı sağlanması  bekleniyor."

 

"Liman 2020'de hizmete alınacak"

Filyos Limanı projesinin altyapı inşaatlarının ihalesinin 2014'te  yapıldığını belirten Turhan, 2016'da sözleşmenin imzalanmasının ardından yer  teslimi gerçekleştirilen limanın, 2020'de hizmete alınmasının planlandığını ifade  etti.

Proje ve keşif çalışmaları sonucunda 14 metre derinliğinde, bin 600  metre uzunluğunda rıhtım yapılacağını anlatan Turhan, rıhtımın kazıklarını temin  amacıyla çelik boru imal fabrikasının şantiye sahasında kurulmaya başlandığını  söyledi.

 

Turhan, 19 metre derinliğinde, bin 400 metre uzunluğundaki rıhtım ve  geri saha düzenlenmesi işinin ihalesine de bu yıl çıkılmasının hedeflendiğini  dile getirerek, limanın altyapı inşaatlarının kamu kaynaklarıyla yapıldığını  bildirdi.

Bakan Turhan, Filyos Limanı'nın üstyapı, ekipman temini ve  işletilmesinin ise yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirileceğini ifade etti.

Filyos Limanı ile liman geri sahasında, Sanayi ve Teknoloji  Bakanlığınca, Filyos Çayı'nın her iki yakasında tasarlanan endüstri bölgeleri  için Karayolu ve Demiryolu Bağlantısı Etüt Projesi'nin bu yıl tamamlanacağını  belirten Turhan, bu projenin tamamlanmasının ardından yapım işinin yatırım  programına alınması için Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığına teklifte  bulunulacağını söyledi.

Turhan, teklifin olumlu değerlendirilmesi halinde proje için bu yılın  ikinci yarısında yapım ihalesine çıkılabileceğini kaydetti.