Yüzde 50 zam keşke geri çekilse

02 Ağustos 2018 Perşembe - 2:30 | Son Güncelleme : 02 08 2018 - 2:30

BOTAŞ’ın doğal gaza yaptığı yüzde 49.5’lik zamma tepkiler büyüyor. TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, “Tek seferde yansıması çok katlanılabilir bir durum değil. Keşke geriye çekilip, yeni bir yapılanma yapılsa” dedi.


Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, BOTAŞ’ın elektrik üretim santrallerinin kullandığı doğal gazın fiyatına 1 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak üzere yaptığı yüzde 49.5’lik zamma ilişkin, “Keşke geri çekilse” dedi.
İş dünyasından bu zamma tepkiler verilmeye başlandığını söyleyen Bilecik, “Yüzde 50 civarında bir zamdan bahsediyoruz. Kurların gerçekleştiği atmosferde olduğu gibi. Bugün iş dünyasına baktığınız zaman döviz kuru 3.70’lerden ertesi gün 3.75’lere, 3.74’lere... Yani bu dalgalanma dediğimiz dalga boylarının küçük olabileceği bir yapı söz konusu olsa... 
En çok etkilenen şey birden bire yüksek zıplama. İnanın aşağı doğru bir zıplama olsa bu bile etkiliyor olumlu bir şey gibi gözükmesine rağmen” diye konuştu.
 
Yumuşak geçiş olabilir 
 
BOTAŞ’ın teknik olarak hesaplandığında önemli nedenleri olabileceğini belirten Bilecik, şöyle devam etti:
“Dövizin artışı ve toplam bütün bu ilişkilerin neticesinde. Ama bunun bir seferde sanayi başta olmak üzere bütün yapıya yansıması hakikaten çok katlanılabilir bir durum değil. Yani keşke bunlar tekrardan geriye çekilip tekrar yeni bir yapılanma dahilinde yapılsa. İş dünyası olarak bu değişiklilerin ister istemez zorlayıcı nedenlerden dolayı alınmasını anlıyoruz ama bunun uygulanması daha yumuşak geçişlerle sağlanabilir.”
 
Yeni sistemin en önemli özelliği hız
 
EROL Bilecik, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile başlayan yeni döneme dair görüşlerini paylaşarak, yeni sistemin en önemli özelliğinin hız olacağını düşündüğünü söyledi. Yeni sistemle, alınacak bütün kararların hızlı bir şekilde hayata ve uygulamaya geçeceğine işaret eden Bilecik, şunları kaydetti: “Ancak hızlı karar alma ve uygulama yaparken paydaşlarla, ekosistemin bütün oyuncularıyla, örneğin bir kararnamenin ortaya çıkış noktasında veya bir kararın masaya gelişi ve resmileşmesi noktasında ekosistemdeki bütün paydaşlarla yeteri kadar tartışılması ve yeteri kadar görüş alışverişinde bulunarak sistemin işlemesini, yüksek ölçüde temenni ediyorum. İş dünyasının önemli beklentilerinden bir tanesi bu.” 

ETİKETLER