• Haberler »
  • Eğitim Haberleri »
  • Yüz yüze eğitim ne zaman başlıyor? MEB 5,6,7 ve 9,10,11.sınıflar için okullar ne zaman açılacak?

Yüz yüze eğitim ne zaman başlıyor? MEB 5,6,7 ve 9,10,11.sınıflar için okullar ne zaman açılacak?

19 Ekim 2020 Pazartesi - 12:13 | Son Güncelleme : 19 10 2020 - 12:13

Corona virüs süreci ile birlikte uygulamaya konulan uzaktan eğitim süreci, kademeli olarak yüz yüze eğitime dönüyor. Okullarda, ilkokul 1, 2, 3 ve 4. sınıf ile ortaokullar 8. sınıflarda haftada 2 gün toplam 12 ders saati, imam hatip ortaokullarda ise haftada 2 gün toplam 14 ders saati ve lise hazırlık sınıfları ve 12. sınıflarda ise haftada 2 gün toplam 16 ders saati olarak uygulanıyor. Peki, MEB 5,6,7 ve 9,10,11.sınıflar için okullar ne zaman açılacak? Yüz yüze eğitim ne zaman başlıyor? İşte 5,6,7 ve 9,10,11.sınıflar için okullar ile ilgili son gelişmeler...


Milyonlarca öğrenci yüz yüze eğitimin ne zaman başlayacağını merak ediyor. Bazı sınıflar için kademeli olarak yüz yüze eğitim başlamıştı. 21 Eylül tarihinde resmi ve özel olmak üzere; ilkokul 1.sınıf öğrencileri, okul öncesi, özel eğitim okulları ana sınıfı ve 1.sınıflar yüz yüze eğitim için ders başı yapmıştı. Okullarda, ilkokul 1, 2, 3 ve 4. sınıf ile ortaokullar 8. sınıflarda haftada 2 gün toplam 12 ders saati, imam hatip ortaokullarda ise haftada 2 gün toplam 14 ders saati ve lise hazırlık sınıfları ve 12. sınıflarda ise haftada 2 gün toplam 16 ders saati olarak uygulanıyor.  Peki, MEB 5,6,7 ve 9,10,11.sınıflar için okullar ne zaman açılacak? Yüz yüze eğitim ne zaman başlıyor? İşte 5,6,7 ve 9,10,11.sınıflar için okullar ile ilgili son gelişmeler...
 
 
YÜZ YÜZE EĞİTİM NE ZAMAN BAŞLIYOR? 
 
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, diğer sınıflar için okullar ne zaman açılacak sorusunun yanıtı ile konu ile ilgili detaylara yönelik açıklamalarda bulundu.
 
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, 'Diğer sınıflarla ilgili birkaç hafta sonra tekrar bir değerlendirme yapılacak. Bir takvim yok, olamaz çünkü vaka sayısının seyrini bilemiyorum. Bilim Kurulu'nun bir ay sonrası için ne diyeceğini bilemiyorum, onlar da izliyorlar, onlar da şu an bilmiyorlar. Bunu bilmezken 'şöyle olacak' demek çok doğru değil. Biz büyük bir sorumluluk altındayız ve bu sorumluluk altında da çok dikkatli karar vermeliyiz. Amacımız, temennimiz hepsini açmak.'
 
Selçuk, diğer kademelerle ilgili de kademeli ve seyreltilmiş bir model mi düşünüleceği sorusu üzerine şu an için böyle düşünüldüğünü söyledi. Selçuk, il hıfzıssıhha kurulları eğitimle ilgili tavsiyede bulunursa bunu dikkate alacaklarını belirtti. Selçuk, 'Her ilde her şey aynı olacaktır, böyle bir katiyetle konuşamayız. Biz duruma bakarak esnek bir değerlendirme yapmak zorundayız' sözlerini kullandı.
 
YÜZ YÜZE EĞİTİM NASIL OLACAK? 
 
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okul öncesi eğitim kurumlarının tamamında haftada 5 gün ve günde 6 etkinlik saati olacak şekilde yüz yüze eğitim yapılacağını bildirdi.
 
MEB, yüz yüze ve uzaktan eğitimde aşamalı geçiş planı doğrultusunda, 12 Ekim'de başlayacak ikinci aşamanın uygulama programının detaylarını 81 ile gönderilen yazıyla paylaştı.
 
Köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki ilkokullar, ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının bütün sınıf seviyelerinde il hıfzıssıhha kurullarının il/ilçe milli eğitim müdürlükleriyle iş birliği içinde alacağı kararlar doğrultusunda derslerin tamamı yüz yüze eğitim yoluyla işlenecek.
 
Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan ilkokulların tamamında dersler yüz yüze eğitimle verilecek.
 
İlkokul ve ortaokullarda Türkçe, hayat bilgisi, matematik, fen bilimleri, sosyal bilgiler, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi, yabancı dil dersleri yüz yüze eğitim yoluyla yapılacak.
 
İmam hatip ortaokulu 8'inci sınıflarda ise Türkçe, matematik, fen bilimleri, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi, yabancı dil, Kur'an-ı Kerim ve Arapça dersleri yüz yüze eğitim yoluyla işlenecek.
 
Lise hazırlık sınıflarında ve 12'inci sınıflarda ise haftalık ders çizelgelerinde gösterilen ortak, seçmeli ve mesleki derslerden okul yönetimince belirlenenler yüz yüze eğitimle, bunların dışında kalanlar ise uzaktan eğitim yoluyla verilecek.
 
Yüz yüze eğitim dışında kalan tüm dersler uzaktan eğitim yoluyla tamamlanacak, uzaktan eğitimlerde bir ders süresi 30 dakika olarak planlanacak, öğrencilerin uzaktan eğitim yoluyla desteklenmelerine yönelik tedbirler okul yönetimlerince alınacak.
 
Yüz yüze eğitim için çocuğunu okula göndermek istemeyen velinin yazılı onayı alınacak ve okula gelmeyen öğrenciler devamsız sayılmayacak ancak velisi tarafından okula gönderilmeyen öğrenci uzaktan eğitimle derslerine devam ederek sınıfının müfredatından sorumlu olacak.