Yurt dışında Kovid-19 nedeniyle 156 Türk vatandaşı hayatını kaybetti

04 Nisan 2020 Cumartesi - 22:48 | Son Güncelleme : 04 04 2020 - 23:07

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgını nedeniyle yurt dışında hayatını kaybeden Türk vatandaşlarının sayısının 156'ya ulaştığını açıkladı.


Bakan Çavuşoğlu, Kovid-19 salgınıyla ilgili yerel ve uluslararası  gelişmelere ilişkin CNN Türk'te değerlendirmelerde bulundu.
 
Çavuşoğlu, Kovid-19 nedeniyle yurt dışında zor durumda olan Türk  vatandaşlarının ülkeye getirilmesine ilişkin çalışmalara devam ettiklerini  belirterek, "Bugüne kadar 55'e yakın ülkeden 25 bine yakın vatandaşımızı ülkemize  getirdik." dedi.
 
Yurt dışından getirilenlerin 14 gün karantinada tutulduklarını  belirten Çavuşoğlu, "1 Nisan'dan itibaren 2 bin 467 vatandaşımızı ülkemize  getirdik. Son 2 günde Kuveyt'ten 644 vatandaşımızı tahliye ettik. Bir uçak daha  kaldırmayı planlıyoruz." bilgisini paylaştı.
Cezayir'den dün yapılan iki uçuşla 537 Türk vatandaşının ülkeye  getirildiğine işaret eden Çavuşoğlu, bu gece 3 uçakla daha bine yakın vatandaşın  geleceği bilgisini paylaştı.
 
"Yarın Suudi Arabistan'daki vatandaşlarımızı da getirmeye  başlayacağız"
Çavuşoğlu, Irak'tan da 334 kişilik bir grubun ülkeye getirildiğine  değinerek, "7-8 Nisan'da 4 ayrı uçuşla vatandaşlarımızı oradan getireceğiz." diye  konuştu.
Öte yandan, Fransa'nın bazı bölgelerinde mahsur kalan 144 tır  şoförünün Marsilya üzerinden Türkiye'ye getirildiğini söyleyen Çavuşoğlu, bugün  Karadağ'dan da 3 uçuşla 479 vatandaşın ülkeye döndüğünü bildirdi.
 
Çavuşoğlu, şunları kaydetti:
"Yarın Cidde'den gerçekleştireceğimiz iki seferle Suudi Arabistan'daki  vatandaşlarımızı da getirmeye başlayacağız. Yaklaşık 2 bine yakın başvuru var.  Ayrıca 360 civarında da umreci vatandaşlarımız var. Bunların hepsi Sağlık  Bakanlığımızın, yurtlarımızın karantina kapasite çerçevesinde ülkemize  getirdiğimiz vatandaşlarımız. Bazı vatandaşlarımız 'Mutlaka getirin.' diyor, bazı  vatandaşlarımız da 'Gelmesin.' diyor. En küçük ülkeler bile vatandaşlarını  getiriyor. Elbette Türkiye gibi bir devlet yurt dışında zor durumdaki  vatandaşlarını yurt dışında bırakmamalı."
 
Türkiye'deki karantina süresinin de katı şekilde uygulandığının altını  çizen Çavuşoğlu, ülkedeki vatandaşların da sağlığını düşünmek zorunda olduklarını  söyledi.
Bakan Çavuşoğlu, "Kanada'da da yaklaşık 400 kişilik bir öğrenci  grubumuz var. Pakistan hava yollarının iki ayrı uçuşuyla, orada Pakistanlı  öğrenciler de var, 7-8 Nisan'da inşallah onları da ülkemize getireceğiz." diye  konuştu.
 
"Yurt dışındaki 156 vatandaşımızı virüsten kaybettik"
Öte yandan Çavuşoğlu, "Maalesef yurt dışında 156 vatandaşımız virüs  sebebiyle hayatını kaybetti. 50'ye yakın vatandaşımızın cenazesini ülkemize  getirdik." bilgisini verdi.
 

ETİKETLER

Kovid-19 corona virüs