Yunanistan IMF'ye borcunu erken kapatacak

AA |  17 Eylül 2019 Salı - 1:09 | Son Güncelleme : 17 09 2019 - 1:09

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, ülkesinin Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) aldığı borcun bir kısmını erken ödemek için resmi olarak girişimde bulunduğunu açıkladı.


Miçotakis, ekonomik kriz döneminde IMF'den alınan borcun erken  ödenmesi konusunda sosyal medya hesabından açıklamada bulundu.
 
"Yunanistan bugün maliyeti yüksek olan IMF kredisinin erken ödemesi  konusunda talebini iletti." ifadelerini kullanan Miçotakis, bu durumun ülkenin  güvenilirliğini artırarak Yunan hazine kaynaklarından tasarruf sağladığını  belirtti.
 
Öte yandan Yunanistan Maliye Bakanı Hristos Staikouras'ın, Avrupa  İstikrar Mekanizması (ESM) ve Avro Grubu'na resmi teklifini ilettiği bildirildi.
 
Cuma günü gerçekleştirilen Avro Grubu Maliye Bakanları toplantısı  sonrası ESM Başkanı Klaus Regling ödemenin gerçekleştirilmesini olumlu  karşıladıklarını belirtmişti.
 
Yunanistan için böylece IMF'ye yaklaşık 9 milyar avroluk borcun 3  milyar avroluk kısmını erken ödeyebilme yolunun açılması planlanıyor.
 
Ekonomik kriz döneminde kurtarma paketleri kapsamında IMF'den alınan  borcunu daha düşük faizlerle kapatmayı planlayan Yunanistan bu hamlesiyle 70  milyon avro tasarruf etmeyi hedefliyor.
 
 
Mali krizde iflas riskiyle karşılaşan Yunanistan, üç kurtarma  paketiyle kreditörlerinden toplam 290 milyar avro borç almıştı. Ülkenin kamu borç  oranı Avro bölgesinin halen en yükseği konumunda.
 
Resmi talebin açıklanmasının ardından ise 10 yıllık Yunan devlet  tahvillerinin faiz oranı yüzde 1,61'den 1,54'e geriledi.
 

ETİKETLER