Yunanistan'dan skandal karar! Sınır dışı ediyor

AA |  06 Aralık 2019 Cuma - 12:22 | Son Güncelleme : 06 12 2019 - 13:15

Yunanistan, Türkiye ile Doğu Akdeniz'deki deniz yetki alanları sınırlandırması konusunda anlaşma imzalayan Libya'nın Atina Büyükelçisi'ni sınır dışı etme kararı aldı.


Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Libya'nın Atina  Büyükelçisi'nin Dışişleri Bakanlığına çağrılarak, Yunan hükümetinin bu konudaki  kararının kendisine bildirildiğini ve ülkeyi terk etmesi için 72 saat süre  tanındığını açıkladı.
 
Kararın, Yunanistan'ın Trablus hükümetine karşı hoşnutsuzluğunun  ifadesi olduğunu belirten Dendias, bu adımın Libya'nın Yunanistan'ın koyduğu  kurallara riayet etmemesi nedeniyle atıldığını söyledi.
 
Dendias, sınır dışı kararının Libya ile diplomatik ilişkilerin  kesilmesi anlamına gelmediğine dikkati çekti.
 
Dışişleri Bakanı Dendias, daha önce anlaşma metnini kendilerine  iletmesi için Libya'ya cuma gününe kadar süre vermiş aksi halde Atina  Büyükelçisi'nin sınır dışı edileceğini söylemişti.
 
 
TÜRKİYE İLE LİBYA ARASINDA İMZALANAN MUTABAKATIN İÇERİĞİ
 
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya Ulusal Mutabakat  Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Al Sarraj'ı 27 Kasım'da kabul etmiş ve  aynı gün İletişim Başkanlığı, Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti  arasında "Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası" ile iki ülkenin  uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının muhafazasını hedefleyen "Deniz Yetki  Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası"nın imzalandığını  duyurmuştu.
 
Akdeniz'de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin  Mutabakat Muhtırasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi dün  TBMM Genel Kurulunda kabul edilmişti.
 
 Aynı saatlerde, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi de  "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası" ile  "Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası"nı onaylamıştı.
 
Türkiye ile tarihi ve kültürel bağları bulunan Libya, enerji  sektöründen elde ettiği gelir sayesinde kişi başına düşen milli gelir bakımından  Afrika'nın en zengin ülkelerinden biri konumunda bulunuyor.
 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, iki ülkenin  2014-2018 dönemi ticaret hacmi yaklaşık 8 milyar dolar seviyesinde. Türkiye'nin  Libya'ya ihracattan elde ettiği gelir yaklaşık 6,8 milyar dolar olarak  gerçekleşirken, mücevher, mobilya, tavuk eti, halı, demir çelikten yarı mamuller,  hijyenik havlular başlıca ihraç ürünleri arasında yer alıyor.
 
Libya ekonomisi açısından petrol ve doğal gaz kritik öneme sahip.  Ülkenin ihracat gelirinin yüzde 98'i petrol ve doğal gazdan sağlanıyor.