Yunanistan Başbakanı Çipras'tan Türkiye açıklaması

AA |  09 Kasım 2018 Cuma - 0:57 | Son Güncelleme : 09 11 2018 - 0:57

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, "Türkiye, etkili ve kritik bir güç. Yunanistan, (Doğu Akdeniz) bölgede diğer ülkelerle birlikte bir enerji haritası yaratmak için şartları oluşturdu. Türkiye karar vermeli." dedi.


Yunanistan'da yayın yapan Alfa televizyonuna ülkesinin dış  politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çipras, Türkiye ile ilişkilere  dair soruları yanıtladı.
 
Yunanistan'ın karasularını kademeli olarak 6 milden 12 mile çıkarma  planını Ege Denizi'nde uygulaması halinde Türkiye'nin "casus belli" kararını  uygulaması ihtimalini değerlendiren Çipras, "Bu yeni bir mesele değil.  Haklarımızı kullanacağız." ifadesini kullandı.
 
Çipras, meselenin dağınık bir şekilde gündeme geldiğini ve diğer  siyasi partilerin de konuya ilişkin bilgilendirilmesi gerektiğine inandığını  belirtti.
 
 Başbakan Çipras, "Cumhurbaşkanı kararnameleriyle değil, meclis yoluyla  (karasularını) genişleteceğiz. Strateji değil sadece taktiği değiştirmeye karar  verdim. İyonya Denizi'nden başlayarak uluslararası hukukun bize imkan tanıdığı  ölçüde bu hakkı gerçekleştireceğiz." diye konuştu.
 
 Türkiye ziyareti gerçekleşecek
 
Çipras, Türkiye ile Doğu Akdeniz'de yaşanan gerginlik üzerine bir  soruya ise şu yanıtı verdi:
 
 "Türkiye, etkili ve kritik bir güç. Yunanistan, (Doğu Akdeniz) bölgede  diğer ülkelerle birlikte bir enerji haritası yaratmak için şartları oluşturdu.  Türkiye bir karar vermeli. Uluslararası hukuka saygı çerçevesinde kaldığı  müddetçe biz Türkiye'yi dışlamıyoruz. Bunun yalnızca ikili bir mesele olmadığını  anlaması gerekiyor."
 
Yunanistan'ın Türkiye'ye herhangi bir tehditte bulunmadığını dile  getiren Çipras, egemenlik haklarından feragat etmeyeceklerinin altını çizdi.
 
Öte yandan Çipras, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  tarafından Türkiye'ye davet edildiğini belirterek, tarihin henüz netleşmediğini  söyledi.
 
  
 
 
 

ETİKETLER