Yumuşak iniş sinyali

10 Ağustos 2018 Cuma - 2:30 | Son Güncelleme : 10 08 2018 - 2:30

Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak, bugün ‘Yeni Ekonomi Modeli’ni açıklıyor. Önceki OVP’de % 5.5 olan 2019 yılı büyümesinin % 3-4 arasında olması bekleniyor.


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından istişare toplantıları çerçevesinde kurgulanan Yeni Ekonomi Modeli’ne ilişkin çerçeve bugün kamuoyuyla paylaşılacak. Orta Vadeli Plan (OVP) kapsamında, 2019 yılı büyümesinin yüzde 3-4 aralığında olması beklenirken, ekonomistler yeni hedefi ‘yumuşak inişin’ sinyali olarak değerlendirdi. 2018-2020 dönemini kapsayan bir önceki OVP’de 3 yıl için büyüme hedefi yüzde 5.5 olarak açıklanmıştı. 
Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, toplumun farklı kesimleriyle bir araya gelerek OVP’ye baz teşkil eden parametreler için istişarelerin sürdüğü, bakanlık bünyesinde Çarşamba günü ilgili paydaşların ve akademisyenlerin yer aldığı önemli bir çalıştay gerçekleştirildiği belirtildi. 
 
Tedbirler geliyor
 
Açıklamada, “Orta Vadeli Plan kapsamında, 2019 yılı büyümesinin yüzde 3-4 aralığında olması, enflasyonun en kısa sürede tek haneye inmesi için güçlü bir politika birleşimi ve tedbir seti OVP kapsamında detaylı olarak planlanacak” denildi. 
Cari açığın yüzde 4 civarlarında dengelenmesinin beklendiği belirtilen açıklamada, kamuda bu yıl başlatılan tasarruf programının orta vadede devam edeceği, bütçe açığının yüzde 1.5’ler seviyesinde sınırlandırılacağı, özellikle altyapı yatırımlarında yurt dışı finansman ve yabancı yatırımcı şartı ile ilerleneceği ifade edildi. 
 
Kur riski yok
 
Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada yıl sonuna kadar mali politikalarla ilgili aksiyonlar ve bu hedefleri gerçekleştirmenin temel amaç olacağı ifade edildi. Türk bankacılık sisteminin sağlam sermaye yapısı ve bilançosuyla finansal dalgalanmaları geçmişte olduğu gibi bugün de etkin bir biçimde yönetebilecek konumda olduğu belirtilen açıklamada, şu noktaların altı çizildi: “Piyasada bankalarımız ve şirketlerimizle ilgili yapılan spekülatif açıklamaların aksine kur ve likidite riski konusunda bir problem görülmediği denetleyici kurumlarımız tarafından da düzenli olarak yayınlanan raporlarda gözükmektedir. Yatırımcılar ve halkımızın bu söylentilerden ziyade gerçek durumu yansıtan raporlara itibar etmesini tavsiye ederiz.” 
 
35 milyarlık tasarrufla FDF 5 milyar artacak
 
Kamudaki tasarruf ve dengeli ekonomik yapı ile Hazine borç çevirme oranlarının yüzde 100’ün altına indirileceği belirtilen açıklamada, “2018’in geri kalan bölümünde daha önce açıkladığımız 35 milyar TL tasarruf ve gelir artırıcı önlem ile faiz dışı fazlanın artı 5 milyar TL’ye yükselmesi, yılın bundan sonraki aylarında kredi roll over oranının yüzde 100 olması (yıl sonu iç borç çevirme oranının yüzde 104 olması) hedefleniyor” denildi. 
 
 
 

ETİKETLER