YSK Başkanı Sadi Güven duyurdu: Oy zarfları...

AA |  21 Ocak 2020 Salı - 11:58 | Son Güncelleme : 21 01 2020 - 12:29

YSK Başkanı Sadi Güven,"Biyometrik kimlik uygulamasına geçilmesi, oy zarfının kaldırılması gerekir. YSK buna hazır" dedi.


  Görev süresinin dolmasıyla 2 gün sonra ayrılacak olan Yüksek Seçim Kurulu  (YSK) Başkanı Sadi GüvenGüven, AA  muhabirine, 7 yıllık görev süresini değerlendirdi, soruları yanıtladı. YSK Başkanlığına 24 Ocak 2013'te 6 yıllık süre için seçildiğini  hatırlatan Güven, daha sonra süresinin bir yıl uzatıldığını, 24 Ocak 2020'de 7  yıllık süresini tamamlayacağını aktardı. YSK'nin 15. Başkanı olduğunu bildiren Güven, görevde bulunduğu sürede  2 Cumhurbaşkanlığı, 3 milletvekilliği, 2 mahalli idareler seçimi, bir de halk  oylaması olmak üzere 8 seçim yapıldığını belirtti.
 
Güven, bunların yanı sıra görevde bulunduğu sürede Hakimler ve  Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK), esnaf odalarının, Türkiye Odalar ve Borsalar  Birliğinin seçimlerinin, siyasi partilerin kongrelerinin, ara ve yenileme seçimi  olmak üzere çok sayıda seçimi gerçekleştirildiğini anlattı.
 
 "Türkiye'de seçimler zor geçiyor"
 
En çok hangi seçimde zorlandığı sorusu üzerine Güven, Türkiye'de  siyasetin, halkın seçime ilgisinin büyük olduğunu, seçimlerin zor geçtiğini,  kolay bir seçim bulunmadığını söyledi. Güven, "Türkiye'de demokrasinin tesis edildiği yer YSK. Burada  seçimler ne kadar sağlıklı tamamlanırsa gelecek günlerde siyaset ve ülke o kadar  rahatlar. Seçimleri yapan da seçimlerde yarışan da siyasi partilerdir.  Biz  seçimlerin hep sağlıklı, güvenilir şekilde yapılması için gayret sarf ettik."  değerlendirmesinde bulundu. Seçimlerde sandık kurullarının esas olduğunu, bu kurullarda yer  alanlardan 2'sinin devlet memuru, 5 kişinin ise siyasi parti üyelerinden  oluştuğunu dile getiren Güven, sandık kurulu üyelerinin seçimi yürüttüğüne işaret  etti.
 
 YSK'nin sandık kurulu üyelerine eğitimler verdiğini anlatan Güven,  sandık kurullarına üye verme hakkına sahip siyasi partilerden de üye vermelerini  özellikle istediğini aktardı.
  
 Başkan Sadi Güven, şöyle devam etti: "Bundan sonra da seçimler sağlıklı gitsin isteniyorsa, siyasi  partilerin sandığa sahip çıkması ve üyelerini bizimle birlikte eğiterek sandığa  vermesi gerekir. Siyasi partilerin seçim sahasındaki sandık kurulu sonuçlarını  kontrol edebilmeleri açısından dünyada ilk kez sadece bizim yaptığımız tarama  usulünü getirdik. Sayım döküm cetveli sahada alındıktan sonra sandık sonuç  tutanaklarını ve ilçe birleştirme tutanaklarını YSK'ye geldiği saniyede siyasi  partilerle paylaştık. Bu da sahada yapılmış hataya itiraz etme imkanını sağladı."
 
 Dünyadaki tek uygulama
 
 Sayım döküm cetvellerinin, sandık sonuç tutanaklarının, ilçe  birleştirme, il birleştirme tutanaklarının siyasi partilerle paylaşıldığına  değinen Güven, böylece siyasi partilere sandığı denetleme imkanı sunulduğuna  işaret etti. Güven, bu verilerin seçimlerden sonra da vatandaşların erişimine  açıldığına, YSK'nin internet sitesine girenlerin oy kullanılan sandıklardaki  ıslak imzalı tutanaklarına ulaşabileceğine, bunun da dünyada tek olduğuna dikkati  çekti.
 
 "Elektrik kesintisi seçim sonuçlarını hiç etkilemedi"
 
Seçim güvenliğinin önemine işaret eden Güven, "Bir ara elektrik  kesintisi üzerinden tartışmalar oldu. Bu seçim sonuçlarını etkileyen bir şey  değildi. Hiç de etkilemedi. Ancak vatandaşın en azından zihnindeki bu düşünceyi,  korkuyu giderme adına tüm ilçe seçim kurullarını güç kaynağıyla takviye ettik."  diye konuştu. Yurt dışında yaşayan vatandaşların ilk kez 2014'te oy kullanmaya  başladığını hatırlatan Güven, bu uygulamanın da kendi döneminde hayata  geçirildiğini belirtti.
 Yurt dışındaki 120 temsilcilikte seçim yapıldığını, bu seçimlerin de  sağlıklı yürütüldüğünü aktaran Güven, oyların saklanmasında, Türkiye'ye  getirilmesinde siyasi partilerle hareket edildiğini, siyasi partilerin kontrol  edebileceği sistem kurulduğunu bildirdi. Güven, yurt dışındaki seçimlerin de bugüne kadar hiçbir itiraz  olmaksızın gerçekleştirildiğini vurguladı. YSK Başkanlığı döneminde, hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa  bağımlı olanlar için seyyar sandık uygulamasının başlatıldığını anımsatan Güven,  devletin sandığı bu durumdaki vatandaşların ayağına götürdüğünü, bu uygulamayı  yurt dışında gördüğünde Türkiye'de olmadığı için utandığını ifade etti.
 
 "YSK biyometrik kimlik uygulamasına hazır"
 
 Güven, açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Türkiye'de seçim ne kadar tartışılırsa tartışılsın seçim güvenliği  açısından dünyanın en iyilerinden birisiyiz. Bizim gibi siyasi partiler eliyle  seçim yapıp da bunu tarayarak birleştiren, itirazları siyasi partilerin  üyelerinin olduğu yerlerde değerlendiren başka bir ülke yok. Biyometrik kimlik  uygulamasına bizim de geçmemiz gerekir. YSK buna hazır. Oy kullanmaya gelen  kişinin biyometrik kimliğini gösterdiğinde, bilgisayarla kimin oy kullanmaya  geldiğini müşahitlerin, sandık kurulu üyelerinin, vatandaşların kontrol imkanı  olacaktır. Biyometrik kimlik uygulamasının bir an önce tamamlanması gerekir. Yurt  dışında bu rahat bir şekilde kullanılıyor."
Görev süresinde YSK'nin yeni bir binaya kavuştuğunu anımsatan Güven,  teknolojik imkanlar açısından da yeterli bir duruma ulaşıldığını bildirdi.  Sadi Güven, YSK'nin güçlü bir sisteme sahip olduğunu, seçim  dönemlerinde yurt dışından ve yurt içinden yapılan çok sayıda siber saldırıya  maruz kalındığını, sistemin bu saldırıları başarıyla karşıladığını anlattı.
 
 "Tenkitlere hiçbir zaman alınmadım"
 
  
Soru üzerine Güven, seçim sonuçlarının kısa sürede ilan edildiğini, bu  gelişmede teknolojik imkanların yanı sıra seçim sahasındakilerin de önemli payı  olduğunu vurguladı. Güven, "Diğer ülkelerden her konuda iyiyiz. Tartışmalar, tenkitler,  hakaret düzeyine ulaşmadığı sürece bizim için bedava akıldır. Sistemin gelişmesi  açısından siyasi partilerin, bilim adamlarının tenkitlerini dikkate alıyoruz.  Herkesten öğreneceğimiz çok şey oluyor. Bugün bu hale geldiysek olumlu  tenkitlerin de faydası var. Tenkitlere hiçbir zaman alınmadım, alınmıyorum,  faydalı bile görüyorum." değerlendirmesinde bulundu.
 
"Oy zarfları kaldırılsın"
 
 Seçimlerle ilgili yeni uygulama önerileri de sunan Güven, oy  zarflarının kaldırılması tavsiyesinde bulundu. Türkiye'de iptaller konusunda en büyük sıkıntılardan birisinin kapalı  oy zarflarından kaynaklandığının altını çizen Güven, önerilerini şöyle anlattı: "Dünyanın birçok yerinde zarf uygulaması kaldırıldı. Yasal mevzuat  değişikliğiyle, sandıkların dışarıdan içerisi görünmeyecek şekle getirilmesi  suretiyle zarfın kaldırılması gerekir. Böylece, zarflar nedeniyle oyların iptali  ortadan kalkar. Dünyanın hiçbir yerinde artık bu yok. Bunun düzeltilmesi  gerekir."
 
  
Siyasi partilerin üye kayıtlarını Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının  tuttuğunu hatırlatan Güven, bu kayıtların YSK tarafından tutulmasının da seçim  hukuku açısından iyi olacağını kaydetti.
 
 "Vatandaş seçim günü neredeyse orada oy kullansın"
 
Yurt dışındaki seçmenlerin istediği yerde, seçim günü bulunduğu  bölgede oy kullanma imkanına sahip olduğunu anlatan Başkan Güven, bu uygulamanın  Türkiye'de de yapılabileceğine işaret etti.  Güven, "Yasal değişiklik yapılırsa halk oylamasında, Cumhurbaşkanlığı  seçiminde mekandan bağımsız, vatandaş seçim günü neredeyse orada oyunu  kullanabilir. Yasal değişiklik gerçekleşirse YSK böyle bir uygulamayı yapmaya  hazır. Altyapımız hazır. Türkiye'nin artık bunu düşünmesi gerekir. Yapamadığım  şeylerden birisi de bu. Bunu yapmak gerekir." ifadesini kullandı.
Bugünlere kolay gelinmediğinin altını çizen Sadi Güven, kurul  üyelerinin, kurul başkanlarının, merkez, taşra teşkilatının, güvenlik güçlerinin,  çok sayıda bakanlığın, Devlet Malzeme Ofisinin YSK'de emeği olduğunu, herkese  teşekkür ettiğini söyledi.
 
  
 "Terzi çocuğuyum..."
 
 Görev süresinin dolmasının ardından emekliye ayrılacağını bildiren  Güven, çalışma temposu nedeniyle vakit ayıramadığı ailesiyle ilgileneceğini  söyledi. YSK Başkanı Güven, "On binlerce kararın altına imzanız var. Geriye  dönüp baktığınızda keşkeleriniz oldu mu?" sorusuna şu yanıtı verdi:   "Ben keşkelerle yaşamadım. Keşkelerle yaşamak da istemedim. Hep  hayatımda 'iyi ki' demeyi sevdim. Ben bir terzi çocuğuyum. Annem okumayı sonradan  öğrendi. Buraya onların fedakarlıklarıyla geldim. İyi ki buradayım, iyi ki beni  okutmuşlar. Devletimize hizmet için buralarda bulunduk. Benden sonra çalışacak  arkadaşlar da bu bayrağı iyi yerlere götürecektir."