YPG'yi destekleyen Fransız askerlerine şok!

AA |  17 Mayıs 2018 Perşembe - 17:38 | Son Güncelleme : 17 05 2018 - 17:38

Suriye'de terör örgütü YPG/PKK'yı destekleyen Fransız askerleri, Kamışlı kentinde Esed rejimi kontrol noktasında sorguya çekildi.


Suriye'nin kuzeyinde geniş bir alanı işgal eden  terör örgütü YPG/PKK'yı destekleyen Fransız askerleri, Kamışlı kentinde Beşşar  Esed rejiminin kontrol noktasında sorgulandı.   
 
AA'nın güvenilir yerel kaynaklardan aldığı bilgilere göre, Suriye'nin  kuzeyinde terör örgütü YPG/PKK'yla faliyet gösteren bir grup Fransız askeri,  örgütün işgalindeki Haseke ilinin Kamışlı ilçesi üzerinden Deyrizor'a gitmek  istedi.
 
Ancak 20 askeri araçtan oluşan ve içinde 70 kadar Fransız askerinin  bulunduğu konvoy, kendilerine refakat eden teröristlerden ayrıldığı bir anda  Kamışlı'da yanlışlıkla Esed rejiminin kontrol noktasına girdi.
 
Kontrol noktasındakilerin YPG/PKK'lı olmadığını anlayan Fransız  askerleri, rejim ordusu tarafından bir süre sorgulandı. Bulundukları yerden  ayrılmalarına izin verilmeyen Fransız askerlerine bölgede ne yaptıkları, nereye  gittikleri ve ne taşıdıkları soruldu.
 
YPG/PKK'lıların rejimin kontrol noktasına gelerek Fransız askerleriyle  birlikte çalıştıkları bilgisi vermesinin ardından konvoy Kamışlı ilçe merkezine  geri döndü.
 
Esed rejimi ve YPG/PKK, Haseke ilini ve Kamışlı ilçesini birlikte  yönetiyor. YPG/PKK, rejime bir miktar vergi verirken, rejim de okullar dışındaki  kamu kurumlarını çalıştırmaya devam ediyor. Esed rejimine bağlı memurlar 2011  öncesinde olduğu gibi işlerini sürdürüyor. Haseke'deki bazı işyerlerinin  vergileri, YPG ve rejim arasında paylaşılıyor. Haseke'de çok sayıda petrol sahası  örgüt ile rejim tarafından birlikte korunurken, çıkarılan petrolün bir kısmını  rejim alıyor.
 
Fransız hareketliliği artıyor
 
Fransız ordusu, Suriye'nin kuzeyinde, YPG/PKK'nın işgalindeki bölgede  5 askeri üste varlık gösteriyor.  
 
Fransız Özel Kuvvetlerine mensup 100 civarında asker DEAŞ karşıtı  uluslararası koalisyon gücü adı altında Suriye'nin kuzeyinde terör örgütüyle iş  birliğini sürdürürken Kamışlı'da yaşanan olay bölgedeki Fransız askeri  hareketliliğinin yükseldiğine işaret ediyor.  
 
Fransız ordusunun çeşitli birimlerine mensup çok sayıda askerin  Suriye'nin kuzeyindeki Aynularab'ın (Kobani) güneyinde bulunan Miştanur Tepesi,  Sırrin ilçesi, Ayn İsa beldesi ve Harab Işk köyündeki Fransız Lafarge çimento  fabrikasında terör örgütüne destek amacıyla konuşlandığı biliniyor.  
 
Bu kuvvetler, kayıtlarda Irak'ta konuşlu görünse de sık sık Simelka  sınır kapısı üzerinden Irak'ın kuzeyinden Suriye'nin kuzeyine giriyor.
 
Yerel kaynaklar, son üç gündür söz konusu unsurların Irak'tan  Suriye'ye giriş çıkışlarının arttığına dikkati çekti.