YPG Suriye'de azınlık okullarını da kapattı

10 Ağustos 2018 Cuma - 12:59 | Son Güncelleme : 10 08 2018 - 12:59

Terör YPG/PKK Suriye’nin kuzeyinde işgal ettiği iki beldede Süryanilere ait okullara kilit vurdu. Süryani Demokratik Topluluğu örgütün eylemini kınadı. Topluluğun yazılı açıklamasından: - "YPG, izlediği ideolojik müfredatıyla eğitime darbe vuruyor"


erör örgütü YPG/PKK, Suriye'nin kuzeyinde işgal ettiği  bölgelerde Süryanilere ait okulları da kapatmaya başladı. 
 
Suriye’nin kuzeydoğusunda, terör örgütü YPG/PKK'nın işgalindeki  Kamışlı ilçesinin Dirik ve Dirbesiye beldelerinde Süryani okulları kapatıldı.
 
YPG/PKK, okulları örgüt müfredatı uygulanmadığı ve ruhsatları  bulunmadığı gerekçesiyle kapattı.
 
Süryani Demokratik Topluluğu, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı  yazılı açıklamada, örgütü kınayarak, bu eylemi Süryanilere baskı olarak  nitelediklerini bildirdi.
 
Açıklamada, "YPG, izlediği ideolojik müfredatıyla eğitime darbe  vuruyor." ifadesi kullanıldı.
 
Açıklamada ayrıca, "Okulların kapatılması kararının derhal geri  çekilmesi ve öğrencilerin okul kayıtlarını yaptırmalarına izin verilmesi"  çağrısında bulundu
 
Terör örgütü işgal ettiği alanlarda bulunan okullarda üç yıldır  öğrencilere etnik aidiyeti esas alan militarist görüşler aşılıyor.
 
YPG/PKK, ilkokullarla başlattığı ve geçen sene 9. sınıflara da  uyguladığı müfredatı, bu sene 10. ve 11. sınıflara da yaygınlaştırmaya  hazırlanıyor.
 
Çocuklarını terör örgütü propagandasından uzak tutmak isteyen veliler  ise özel okullara yöneliyor. Ancak örgüt, bu okullara da baskın yaparak tehdit ve  kapatma yöntemine başvuruyor.

ETİKETLER