Yolların ve denizlerin kumandanı Ulusoy hayata veda etti

23 Şubat 2012 Perşembe - 21:50 | Son Güncelleme : 23 02 2012 - 21:50

Rahatsızlığı nedeniyle yoğun bakımda bulunan işadamı Saffet Ulusoy, dün sabah 82 yaşında hayata gözlerini yumdu. Turizm sektörü ile kara ve deniz taşımacılığına önemli katkıları olan Saffet Ulusoy’un vefatı spor, siyaset ve iş dünyasında büyük üzüntü yarattı


Türkiye’de spor, turizm ve ulaşım camiasında arkasında büyük eserler bırakan Trabzonlu işadamı Saffet Ulusoy, dün sabah hayata gözlerini yumdu. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) eski başkanlarından Haluk Ulusoy’un da babası olan Saffet Ulusoy, rahatsızlığı nedeniyle bir süredir Memorial Hastanesi’nde bulunuyordu. Ulusoy, durumunun ağırlaşmasının ardından 3 gün önce yoğun bakıma alınmıştı. Dün sabah ise hastane yetkilileri yakınlarına acı haberi verdi. Ulusoy,dün saat 10:00 sularında hayata veda etti.

Avrupa’ya örnek oldu

Acı haberin ardından Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören ve birçok ünlü isim hastaneye akın etti. Saffet Ulusoy, Yıldırım Demirören’in eşi Revna Demirören’in de amcasıydı. Haberin ardından spor, siyaset ve iş dünyası taziye mesajlarını aileye iletti. Ulusoy’un cenazesi bugün Levent Camii’nde kılınacak ikindi namazından sonra Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Saffet Ulusoy, 1930 yılında Trabzon’un Of ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Of İlkokulu’nda tamamlayan Ulusoy, 1944-1945 yılında babası Mehmet Bahattin Ulusoy’un yanında çalışma hayatına başladı. 1946’da otobüs işletmeciliğine geçen Ulusoy, böylece taşımacılık sektörüne adım attı. 1974’de iş yaşamını İstanbul’da sürdürme kararı alan Ulusoy, karayolu ile uluslararası yük taşımacılığı, otobüs işletmeciliği ve turizm faaliyetlerine önem vererek büyük operasyonları başlattı. 1954’te Of’un tanınmış ailesi Sarallar’dan Aziz Saral’ın kızı Süreyya Hanım ile evlenen Saffet Ulusoy’un Selma, Haluk, Sevim, Berrin ve Sevilay adlarında beş çocuğu var.

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, amcası Saffet Ulusoy’un vefatı üzerine, “Avrupa karasularında bir tane TIR yokken, örnek olmuş biri. Yoğun ve yorucu bir hayatı oldu. Kendisini taşımacılığa adamıştı” dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da aileye taziyelerini iletti.

UND’yi kurup bir ilki başardı

Saffet Ulusoy’un; şirketlerinin 58. Kuruluş Yıldönümü’nde Ulusoy Ticari Yatırımlar Holding A.Ş. bünyesinde toplanmasında, yeni ve modern bir merkeze taşınmasında büyük katkıları oldu. Ulusoy Ticari Yatırımlar Holding bünyesinde 25’ten fazla şirketin yönetim kurulu üyeliğini ve başkanlığını da yürüttü.

Tüm bu yoğun iş yaşamının yanı sıra 1961 yılında Trabzon Şöförler Cemiyeti 2. Başkanlığı, 1972’de Trabzon Belediyesi Reis Vekilliği, 1981-2001 yılları arasında, aralıksız 20 yıl Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanlığı’nı yapan Saffet Ulusoy, 1993 yılından beri son teknolojiye sahip 11 adet gemisi bulunan UND Ro-Ro İşletmeleri Başkanlığı’nı da sürdürerek ve bu alanda çalışan rakip 150 kadar taşımacıyı bir araya getirerek bir ilki başardı.

Kumandan ödüllü

Saffet Ulusoy, Ro-Ro alanındaki uluslararası başarısı nedeniyle İtalya’nın en büyük onur ödülü olan ‘Commendatore’ (Kumandan) nişanına layık görüldü. Aynı zamanda 2002’de kurulan RO-DER Derneğini’nin de başkanlığını yönetti. Ayrıca 18 Ocak 2002’de Almanya Flenburg şehrinin Valisi ve Belediye Başkanı tarafından şehrin tershanesine verilen Ro -Ro gemileri siparişi ve iflas etmekte olan tersanenin faal duruma geçmesi nedeniyle ‘Liyakat Nişanı’ ile ödüllendirildi.

Kitap gelirini eğitime bağışladı

Aktif iş yaşamından vakit buldukça anılarını kaleme alan Saffet Ulusoy, ‘Aklımda Kalanlar’ isimli kitabının tüm gelirlerini Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı aracılığıyla eğitim için desteğe ihtiyaç duyan çocuklara bağışlamıştı.

Ulusoy, kitapta ile geriye sadece servet değil öğrendiklerini de öğretmek istediğini yazmıştı.

Futbol kulüpleri üzüntüye boğuldu

Türk futbol dünyası Ulusoy’un vefatıyla üzüntüye boğuldu. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve kulüpler, Ulusoy’un vefatı üzerine başsağlığı mesajları yayımladı. Beşiktaş, Galatasaray ve Trabzonspor, mesajlarla Saffet Ulusoy’un vefatını üzüntüyle öğrendiklerini belirterek ailesine başsağlığı diledi.

ETİKETLER

0