YÖK'ten üniversite adaylarına "dijital kariyer rehberliği" hizmeti

AA |  22 Haziran 2019 Cumartesi - 15:45 | Son Güncelleme : 22 06 2019 - 15:48

Yükseköğretim Kurulunca üniversite adaylarının hem okul hem meslek seçiminde daha bilinçli karar vermesini sağlamak amacıyla geliştirilen YÖK Atlas'a "Meslek" ve "Tercih" listesi modülleri eklendi. Adaylara dijital ortamda kariyer rehberliği hizmeti sunan modüllerden "Meslek Atlası" sayesinde adaylar, tercih edecekleri mesleğe yönelik tüm bilgilere ulaşılabiliyor.


"Öğrenci Dostu Yeni YÖK" mottosuyla hareket eden YÖK tarafından,  adayların üniversite ve meslek tercihlerini yaparken daha bilinçli karar  verebilmesini sağlamak amacıyla geliştirilen Yükseköğretim Program Atlası (YÖK  Atlas), Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından 10 Mart  2016'da ilk kez kamuoyu ile paylaşılmıştı. AA muhabirinin YÖK yetkililerinden aldığı bilgiye göre adaylara adeta  kariyer rehberliği hizmeti sunan ve ilk kez 2016-ÖSYS sürecinde hizmete giren YÖK  Atlas, online olduğu günden bugüne kadar 17 milyon 162 bin farklı kişi tarafından  kullanıldı.
 
Tercih dönemlerinin vazgeçilmez bilgi kaynağı haline geldi
 
Üniversite adaylarının bilinçli tercihlerde bulunmasına yardım  amacıyla oluşturulan YÖK Atlas'a ait 2016, 2017 ve 2018 tercih dönemi  istatistikleri incelendiğinde, hem adaylar hem de rehberler için vazgeçilmez  bilgi kaynağı olduğu anlaşılıyor.Tercih dönemlerinde sistemi kullanan sayısı 4 milyon 287 bine ulaştı.
 
2019 tercih döneminde iki yeni modül
 
YÖK Atlas programına, 2019-YKS sonrasında tercih yapacak adaylar ile  eğitim camiasındaki yönetici ve araştırmacılar için faydalı olacağı düşünülen  "Meslek Atlası" ve "Tercih Atlası" olmak üzere iki yeni modül daha eklendi ve  adaylara üniversite tercihleri için adeta "dijital kariyer rehberliği" hizmeti  sunulmaya başlandı.Önlisans ve lisans seviyesindeki tüm meslekler ile ilgili tabloların  yer aldığı ve http://yokatlas.yok.gov.tr adresinden bugünden itibaren kullanıma  sunulan "Meslek Atlası" sayesinde adaylar, tercih edecekleri mesleğe yönelik tüm  bilgilere ulaşabiliyor. "Meslek Atlası" modülünde, ÖSYM'nin Yükseköğretim Programları ve  Kontenjanları Kılavuzu'nda yer alan devlet, vakıf, KKTC ve yabancı  üniversitelerin lisans ve önlisans programları ile ilgili meslek bazında geçen  yılın kontenjanları, yerleşme ve tercih edilme bilgilerinin detayları bulunuyor.
 "Meslek Atlası"nda her meslekteki kontenjan ve yerleşen sayıları, puan  ve başarı sırası analizi, yerleşenlerin öğrenim durumu, diğer tercihleri, ikamet  yerleri ve mesleğin kaçıncı sırada tercih edildiği gibi veriler de yer alıyor.
 
 Adaylar talep etti, YÖK Tercih Listesi'ni ekledi
 
YÖK Atlas'ı sıklıkla kullanan üniversite adaylarının talepleri de göz  önünde bulundurularak oluşturulan "Tercih Listesi" modülü, 2019 tercih dönemi  öncesinde YÖK tarafından sisteme dahil edildi.YÖK Atlas kullanıcıları, "Tercih Modülü" sayesinde basit bir üyelik  adımının ardından 2019 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda  yer alan programlardan en fazla 50'sini "tercih" listelerine ekleyebilecekler. Bu sayede YÖK Atlas'ı tekrar kullanmak üzere sisteme tekrar  girdiklerinde aynı liste üzerinden işlemlerine devam edebilecekler.
  
 Hukuk fakülteleri örneği
 
YÖK Atlas programına yeni eklenen Meslek Atlası modülünde hukuk  fakültelerine ilişkin 2018 verileri şu şekilde yer alıyor: "Hukuk fakültelerine yerleşenlerin puan ortalamaları (Y-EA)  incelendiğinde, devlet üniversitelerindeki hukuk fakülteleri ile vakıf  üniversitelerindeki hukuk fakülteleri arasında yaklaşık 50 puan fark göze  çarpıyor. Yerleşenlerin başarı sıraları değerlendirildiğinde, devlet  üniversitelerindeki hukuk fakültelerine en son yerleşen adayın 42 bininci, vakıf  üniversitelerindeki hukuk fakültelerine en son yerleşen adayın 189 bininci olduğu  görülüyor. Hukuk fakültelerine yerleşenlerin hangi coğrafi bölgelerde ikamet  ettikleri dikkate alındığında, Marmara ve İç Anadolu bölgeleri ilk iki sırada yer  alıyor. Hukuk fakültelerine en az aday yerleşen bölgenin bin 82 kişi ile Doğu  Anadolu Bölgesi olduğu ortaya çıkıyor. Hukuk fakültelerine İstanbul'dan 2 bin  380, Ankara'dan bin 819 kişi yerleşirken, Ardahan ve Tunceli'den sadece 9'ar kişi  yerleştiği gözlemleniyor. Hukuk fakültelerine yerleşen her 100 kişiden 45'i, lise  mezuniyeti sonrası girdikleri ilk YKS'de yerleşirken, 100 kişi içinde 9'u ise bir  üniversiteyi bitirdikten sonra yeniden YKS'ye girerek hukuk fakülteli oldu.
 
Hukuk kontenjanları tercih formlarında toplamda 382 bin 165 kez tercih  edilmiş. Kontenjana oranlandığında 2018'de Türkiye'de bir hukuk kontenjanına 23  kişi talip olmuş. Devlet hukuk kontenjanında bu oran 31 kişi, vakıflarda ve KKTC  üniversitelerinde ise yaklaşık 12 kişi. Hukuk fakültelerine yerleşenlerin tercih formları incelendiğinde,  tercihlerin yüzde 74,6'sının hukuk mesleğine odaklandığı görülüyor. Hukuk fakültelerine yerleşenlerin hukuk mesleğine alternatif olarak,  sırayla Psikoloji (yüzde 4,3) Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (yüzde 2,7),  Diş Hekimliği ( yüzde1,9) tercihlerine yer verdiği dikkati çekiyor."
 
  
 

ETİKETLER